Wiceminister wstydzi się przeszłości? Ten fakt pomija w biografii

2018-10-06 6:00 DP
Sławomir Mazurek
Autor: Justyna Rojek/East News Sławomir Mazurek

Sławomir Mazurek (39 l.), wiceminister resortu środowiska, zajmuje się w swojej pracy między innymi nadzorowaniem gospodarki odpadami. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jeszcze kilka lat temu działał on jako lobbysta i wykonywał zadania na rzecz spółki, zajmującej się... odzyskiem baterii i akumulatorów. A to oznacza, że nadzoruje dziedzinę, w której sam uprzednio działał! Informacji tej jednak na próżno szukać w jego oficjalnym biogramie. Tymczasem eksperci grzmią: to konflikt interesów i tak być nie powinno!

„Nazywam się Sławomir Mazurek, reprezentuję Center European Consulting, która to firma wykonuje działalność lobbingową na rzecz Organizacji Odzysku REBA” - przedstawiał się politykom, co zachowało się w stenogramie wspólnego posiedzenia senackich komisji: środowiska oraz gospodarki narodowej, które odbyło się w 2009 roku. Jeszcze kilka miesięcy przed powołaniem w listopadzie 2015 r. na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, pojawił się na jednym z kongresów gospodarczych jako pracownik firmy lobbingowej, co zostało odnotowane w mediach. Ale o tym epizodzie w swoim życiu nie sposób przeczytać w jego biografii. Możemy się dowiedzieć jedynie, że „prowadził własną działalność gospodarczą, realizując projekty z zakresu komunikacji i doradztwa strategicznego”.

- Moim zdaniem zachodzi tu konflikt interesów. Jeśli ten wiceminister był związany interesami z tym przedsiębiorstwem jako pracownik firmy lobbingowej, a teraz tę dziedzinę nadzoruje, to niewątpliwie jest coś nie tak – przekonuje prof. Antoni Kamiński, ekspert do spraw korupcji i były prezes Transparency International Polska. A co na to sam Mazurek? Niestety, nie znalazł czasu, by odpowiedzieć nam na pytania w sprawie swojej działalności lobbingowej.

Najnowsze