Co ze świętami Bożego Narodzenia? Kraska jasno! Koronawirus w Polsce

2021-10-21 9:12
Waldemar Kraska
Autor: Radio Plus

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że Wiceminister jest gościem porannego programu "Sedno Sprawy" na antenie radia Plus. Wiceminister ujawnił, że około 10 listopada będzie bardzo wielu pacjentów w szpitalach, nawet ponad 11 tysięcy osób. Wiceminister mówił też o sprawie obostrzeń - czy są możliwe powroty: czerwonych i żółtych stref?

Waldemar Kraska został zapytany w "Sednie Sprawy" o to, ile jest nowych zakażeń na koronawirusa w Polsce. Okazuje się, że po przekroczeniu granicy pięciu tysięcy w środę, poziom zakażeń nadal jest wysoki. Jak mówił minister trend ten będzie odzwierciedlały także dzisiejsze, nowe dane: - Codziennie widzimy, że coraz więcej jest hospitalizowanych, mamy ponad 4000 pacjentów w szpitalach, dziś takich pacjentów przybyło ponad 200, to 223 kolejne osoby trafiły do szpitala. Jak więc będzie kształtować się czwarta fala pandemii? Wiceminister zdrowia był zapytany o to, kiedy przewidziane jest apogeum czwartej fali. Niestety, spodziewane jest, że najwyższy punkt zachorowań może pojawić się na przełomie grudnia i stycznia, czyli w okolicy świąt i sylwestra. Zdaniem Waldemara Kraski najbliższe prognozy są takie, a te sprawdzają się najlepiej, że około 10 listopada w szpitalach będzie ponad 11 tysięcy pacjentów w szpitalach: - Czwarta fala się rozkręca - powiedział Kraska. Wiceminister dodał, że sytuacja jest trudna szczególnie w dwóch województwach: - Przodują woj. lubelskie i podlaskim. Pacjentów przybywa lawinowo.

Co ze świętami Bożego Narodzenia? Kraska odpowiedział. Koronawirus w Polsce

A co ze świętami Bożego Narodzenie? Wiceminister zdrowia nie mówił wprost, ale dopytany o to, kiedy będziemy mogli mieć "normalne" święta ocenił: - Wszystko zależy od nas, jeśli uzyskamy odporność populacyjną, to te święta będą takie, jak w poprzednich latach.

W czasie rozmowy padło też pytanie o obostrzenia i strefy: żółte i czerwone. Jakie są plany? Kraska przyznał, że część obostrzeń nadal obowiązuje, jak np. osłona ust i nosa w miejscach publicznych, komunikacji, czy sklepach. - Jeśli chodzi o strefy zastanawiamy się nad tym, dziś mamy sztab kryzysowy, myślę, że ten temat będzie poruszany - wytłumaczył. Zapowiedział, że mogą zostać zwiększone normy, jeśli chodzi o strefy, czyli średnia z 14 dni: 24 zakażenia na 10 tys. mieszkańców to strefa żółta, 36 zakażeń na 10 tys. mieszkańców to strefa czerwona. - Wydaje się, że taką normę przyjmiemy - wyjaśnił wiceminister zdrowia. A jeśli pojawią się dodatkowe obostrzenia, czy będą tylko dla niezaszczepionych, został o to zapytany Kraska: - Trzeba premiować zaszczepionych, ale trzeba pamiętać, że osoba zaszczepiona także może przenosić koronawirus, ten ładunek jest mniejszy, ale... Trzeba zwracać uwagę na obowiązujące zasady. Scenariusze rozważamy, ale decyzji nie ma. 

NIŻEJ CAŁA ROZMOWA Z WICEMINISTREM KASKĄ:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE