Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski

i

Autor: AP, Marcin Gadomski/Super Express Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski

Debata prezydencka 2020 Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. 10 PYTAŃ I ODPOWIEDZI. Wybory 2020 [TYLKO U NAS]

2020-07-09 9:52

Debata prezydencka 2020. Chociaż nie było wspólnej debaty Dudy i Trzaskowskiego, to znaleźliśmy sposób, by Polacy dowiedzieli się, co mają do zaprezentowania kandydaci. "Super Express" zapytał obu kandydatów na prezydenta Polski o plan na prezydenturę. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski tylko u nas odpowiedzieli na te same pytania: najtrudniejsze i najważniejsze dla Polaków. Wielka debata prezydencka przed wyborami 2020 tylko u nas!

ODPOWIEDZI ANDRZEJA DUDY:

1. Czy prezydent i premier powinni być z tego samego obozu politycznego?

Przede wszystkim powinni współpracować dla dobra Rzeczypospolitej i dla dobra Polaków. Tak właśnie jest w przypadku mojej współpracy z obozem Zjednoczonej Prawicy, ale też było tak w czasie, kiedy rządziła koalicja PO-PSL, a ja sprawowałem urząd prezydenta. Byłem uczciwym, konstruktywnym recenzentem działań rządu. Obawiam się, że mój kontrkandydat jako prezydent nie byłby w stanie się przemóc i zapomnieć o niechęci, jaką darzy swoich przeciwników politycznych. To może spowodować paraliż, niebezpieczny dla Polski zwłaszcza w trudnych czasach pandemii.

2. Czy podpisze pan ustawę podwyższająca wiek emerytalny?

Nie. Nigdy. Obiecałem Polakom przywrócenie poprzedniego wieku emerytalnego, bo rząd Platformy Obywatelskiej ich oszukał i wbrew zapowiedziom go podniósł. Dotrzymałem słowa, wiek emerytalny wrócił do stanu sprzed rządów PO-PSL i teraz gwarantuję, że nie zostanie zmieniony.

3. Czy należy zwolnić emerytów z płacenia podatków? 

Podpiszę każdą ustawę zmniejszającą obciążenia podatkowe emerytów i rencistów. Gwarantuję współpracę z rządem w tym obszarze. Staramy się w każdy możliwy sposób zwiększać świadczenia, podnieśliśmy kwotę wolną do 8000 zł i daliśmy Polakom 13. i 14. emeryturę. To dla większości emerytów oznacza więcej pieniędzy w portfelu niż dałoby im zniesienie opodatkowania.

4. Czy dopuszcza pan możliwość podpisania ustawy znoszącej 500 plus? Jeśli tak, to w jakiej sytuacji?

Nie. Nigdy. To fundament bezpieczeństwa polskiej rodziny. Ten program zmienił Polskę na lepsze, on działa. Jeśli ktoś chce przy nim kombinować, to na pewno nie ma dobrych intencji. Ja gwarantuję, że będzie on utrzymany.

5. Czy pierwsza dama powinna otrzymywać regularną pensję?

Niech to oceni Sejm. Rola pierwszej damy wiąże się z szeregiem zadań. To liczne spotkania oficjalne, uczestnictwo w wydarzeniach, patronaty i prowadzenie różnych inicjatyw społecznych. To ciężka praca, którą wykonywały wszystkie małżonki prezydentów w przeszłości. Moja żona wypełnia tę zaszczytną misję, ale nie oczekuje za to wynagrodzenia. Spotyka się z młodzieżą, odwiedza chorych w hospicjach i w trakcie spotkań z liderami innych państw wspiera mnie w reprezentowaniu naszej Ojczyzny robiąc to całkowicie pro publico bono. Natomiast zanim zostałem prezydentem pracowała normalnie, wykonywała zawód nauczyciela i dziś kiedy z oczywistych względów nie może tego robić, państwo powinno zapewnić jej ubezpieczenie. Teraz ja ją ubezpieczam, opłacam za nią składki ZUS ze swojej pensji. Jest to krzywdząca sytuacja.

6. Kto powinien mieć decydujący głos jeśli chodzi o politykę zagraniczną: prezydent czy premier?

Przed wszystkim polska racja stanu. Jeśli na czele rządu stoi rozsądny premier i jeśli prezydent szuka współpracy, a nie konfliktu, to nie jest trudno ustalić podział zadań. Polska konstytucja jest niestety nieprecyzyjna w tym zakresie i wiele zależy od tego jak układają się relacje na szczytach władzy. Pamiętam za czasów prof. Lecha Kaczyńskiego, jak zwalczany był przez premiera Tuska, jak utrudniano jego funkcjonowanie na każdym niemal kroku. Życzę Polsce, aby te czasy nie wróciły, szczególnie w czasach, kiedy świat wychodzi z pandemii i wyłania się nowy porządek.

7. Czy należy przeprowadzić referendum o możliwości zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci?

Polska konstytucja uregulowała tę kwestię. Artykuł 18 mówi jednoznacznie, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny i jest pod ochroną państwa. Myślę, że to przecina spekulacje wokół tego tematu.

8. Jaka będzie pierwsza ustawa, którą pan zgłosi?

Prawdopodobnie będzie to projekt wprowadzenia „Centrum Zdrowia 75+”. Osoby starsze wymagają lepszej opieki w naszym kraju. Koncepcja „Centrum Zdrowia 75+” składa się z dwóch filarów: pierwszy to sieć oddziałów geriatrycznych, drugi filar to sieć Centrów Zdrowia 75+, prowadzących opiekę ambulatoryjną, dzienną i domową. Dzięki działalności centrów lekarze geriatrzy będą mieli gwarancję, że po udzieleniu specjalistycznej pomocy osobie starszej, ktoś się nią zajmie blisko jej domu i nie trzeba będzie ponownie jechać do szpitala. To rozwiązanie przyjaźniejsze dla pacjenta, tańsze i zdrowsze.

9. Czy prezydent powinien co roku ujawniać swoje oświadczenie majątkowe?

Dla mnie to nie jest problem. Opublikowałem swoje oświadczenie majątkowe, mogę to robić w kolejnych latach.

10. W jaki sposób zamierza pan współpracować z przeciwnikami politycznymi?

Powiedziałbym, że podobnie jak dotąd. Z jednej strony tam, gdzie będziemy mieli wspólne poglądy, będę otwarty na współpracę, będę zapraszał do Pałacu Prezydenckiego. Z drugiej tam, gdzie rządzący będą iść moim zdaniem za daleko, będę bronił praw wszystkich partii. Były taki momenty, kiedy musiałem stanąć w obronie mniejszych ugrupowań i zawetować ustawę o ordynacji wyborczej do europarlamentu. Moim zdaniem ta nowelizacja mogła ograniczyć Polakom wybór w tamtych wyborach i osłabić naszą demokrację. Dobro Rzeczypospolitej jest dla mnie najważniejsze.

ZOBACZ: Wybory 2020. Duda i Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej

ODPOWIEDZI RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO:

1. Czy prezydent i premier powinni być z tego samego obozu politycznego?

Dziś nawet nie powinni. Obecny monopol władzy PiS szkodzi Polsce, Polkom i Polakom. Nasz kraj potrzebuje prezydenta, który współpracuje z rządem w sprawach korzystnych dla ogółu obywateli, ale też patrzy rządowi i większości parlamentarnej na ręce. Arbitra, który pilnuje interesu kraju, ale jednocześnie jest aktywny – występuje z własnymi inicjatywami korzystnymi dla Polski i jej mieszkańców.

2. Czy podpisze pan ustawę podwyższająca wiek emerytalny?

Nie. Opinia publiczna wypowiedziała się w tej sprawie jasno: wiek emerytalny ma wynosić 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Ale ten, kto chce pracować dłużej, powinien mieć taką możliwość wspieraną przez państwo. Dlatego wystąpię z inicjatywą, która pozwoli pracującym emerytom zwiększać wysokość dochodów – ale musi być to ich indywidualna decyzja.

3. Czy należy zwolnić emerytów z płacenia podatków?

Z podatku należy zwolnić osoby o najniższych dochodach. Dlatego zaproponowałem podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych dla osób zarabiających najmniej.

4. Czy dopuszcza pan możliwość podpisania ustawy znoszącej 500 plus? Jeśli tak, to w jakiej sytuacji?

Nie. 500+ jest i powinno zostać stałym elementem polskiej polityki społecznej. Natomiast niezbędna jest waloryzacja tego świadczenia, gdyż realna siła nabywcza 500 zł jest dziś niższa niż w momencie wprowadzenia.

5. Czy pierwsza dama powinna otrzymywać regularną pensję?

Tak, ale pod warunkiem, że będzie aktywnie zaangażowana w działania pożytku publicznego. Punktem odniesienia powinna być przeciętna płaca w Polsce.

6. Kto powinien mieć decydujący głos jeśli chodzi o politykę zagraniczną: prezydent czy premier?

Konstytucja RP wskazuje, że w obszarze polityki zagranicznej konieczna jest współpraca prezydenta i premiera.

7. Czy należy przeprowadzić referendum o możliwości zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci?

Nie.

8. Jaka będzie pierwsza ustawa, którą pan zgłosi?

O podwyższeniu wydatków na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

9. Czy prezydent powinien co roku ujawniać swoje oświadczenie majątkowe?

Tak.

10. W jaki sposób zamierza pan współpracować z przeciwnikami politycznymi?

Z szacunkiem i konstruktywnie. Konflikt polityczny w Polsce zaszedł za daleko, dzieli nawet rodziny. Przykład niestety idzie z polityki, więc tam powinien się zmienić. Moje zadanie i cel to przerwać ten niszczący spór, przywrócić dialog tam, gdzie go dziś brakuje. Polityczny rywal nie może być wrogiem. Dlatego moja kancelaria będzie całkiem bezpartyjna. Będę miał tylko jednego szefa: obywateli.

Sonda
Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?
Super Raport 8 VII (goście: Radosław Fogiel - PiS, Sławomir Neumann PO, Łukasz Jankowski - prezes Okręgowej Izby Lekarskiej)