Wielkie zmiany w wojsku! Tyle będą zarabiać żołnierze

2021-10-27 19:00
żołnierze
Autor: archiwum WOT Wielkie zmiany w wojsku! Tyle będą zarabiać żołnierze

Zwiększenie liczebności armii do co najmniej 300 tys. żołnierzy, uelastycznienie zasad awansu, nowe świadczenia, otwarcie się na ochotników i dodatkowe finansowanie – to tylko niektóre zmiany w wojsku, które zakłada projekt ustawy o obronie ojczyzny. Wprowadzony zostanie też szereg przepisów dyscyplinujących, antykorupcyjnych i antynepotycznych.

Armia ma liczyć co najmniej 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT, wprowadzona zostanie również dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. – Liczymy na pasjonatów wojska, na pasjonatów militariów – zaznaczył szef MON Mariusz Błaszczak (52 l.). Ochotnicy przejdą 28-dniowe szkolenie podstawowe, po którym złożą przysięgę. Z kolei ci, którzy ukończą 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne, będą mieli prawo przystąpić do zawodowej służby wojskowej. W obu przypadkach wynagrodzenie wyniesie 4,4 tys. zł brutto – tyle, ile szeregowego po zapowiadanej podwyżce. Uposażenie wojskowych zwiększy się o 600 zł, co zapowiadał niedawno minister Błaszczak. Dodatkowe finansowanie zapewni Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych. Ochotnicy, którzy zdecydują się zostać żołnierzami zawodowymi, zostaną objęci 24-miesięczną ochroną zatrudnienia. Wprowadzony zostanie program stypendialny dla studentów uczelni cywilnych na kierunkach, którymi zainteresowane są siły zbrojne. Stypendyści będą zobowiązani do służby wojskowej przez pięć lat od momentu zakończenia studiów. 

Nie przegap: Nowa ustawa o obronie ojczyzny. Błaszczak i Kaczyński podali szczegóły

Pod sondą galeria zdjęć z konferencji, na której Jarosław Kaczyński i Mariusz Błaszczak zaprezentowali zmiany w wojsku

Sonda
Służba wojskowa powinna być obowiązkowa?

Z kolei studenci uczelni wojskowych uzyskają status żołnierzy zawodowych od pierwszego roku studiów. 1,5 tys. zł dodatku motywacyjnego dostaną ci żołnierze zawodowi, którzy zdecydują się zostać w służbie po 25 latach, a 2,5 tys. zł – po 28 latach. Powstaną wojska obrony cyberprzestrzeni, a szansę na służbę w nich będą miały również osoby niepełnosprawne. Wprowadzony zostanie nowy stopień wojskowy – starszy szeregowy specjalista. Z kolei do uzyskania wyższego stopnia żołnierz nie będzie już musiał zmieniać stanowiska. Wprowadzony zostanie też szereg przepisów dyscyplinujących, antykorupcyjnych i antynepotycznych.

Wojskowy obóz w pobliżu granicy z Białorusią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE