Zmutowany koronawirus mutant zaraża w dwie minuty. Pandemia przyspiesza

2021-10-26 6:38
Pandemia i covid w Polsce
Autor: AP Pandemia i covid w Polsce

Polska walczy z czwartą falą pandemii koronawirusa, którą wywołuje koronawirus w wersji delta oraz – coraz częściej – w wersji delta plus. Z kolei na Białorusi odnotowano mutację delta light. Wszystkie te wersje okazują się bardziej zakaźne niż wcześniej sądzili lekarze.

Wirus plus i light

Koronawirus ciągle mutuje. Większość zakażeń w Polsce wywołuje wariant delta, ale polscy naukowcy odnotowują zakażenia jeszcze nowszą wersją delta plus, która jest o 15 proc. bardziej zaraźliwa. – Pierwszy przypadek pojawił się we wrześniu. Teraz mamy już odnotowanych ponad 120 przypadków, ale to standardowa delta stanowi w Polsce 99 proc. przypadków – powiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia Adam Niedzielski (48 l.).

Będzie kolejny lockdown? Minister Niedzielski jasno o sytuacji. "Damy radę"

Tymczasem na Białorusi są odnotowywane zakażenia jeszcze innym wariantem koronawirusa, który tamtejsi lekarze nazywają delta light. – Nowa mutacja została rozpoznana na Białorusi we wrześniu – poinformowała telewizja Biełsat, powołując się na wypowiedzi Alaksandra Tarasienki, głównego lekarza sanitarnego oraz wiceministra zdrowia Białorusi.

dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz: Dwie listy opozycji to wygrana PiS

Delta wyjątkowo zaraźliwa

Białorusin informuje, że nowy wariant COVID-19 nie jest groźniejszy od poprzedniego, ale podkreśla, sam wirus Delta okazał się bardziej zakaźny, niż wcześniej sądzono. – Wcześniej wiedzieliśmy, że wirus potrzebuje ponad 15 minut, by przejść z człowieka na człowieka. Obecnie wiemy, że potrzebuje do 15 minut, a wystarczą mu już nawet jedna, dwie minuty – powiedział Tarasienka.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w weekend (sobota–niedziela) przybyło 7678 nowych zakażeń, zaś wirus pochłonął 13 ofiar. W szpitalach jest obecnie 5042 chorych na COVID-19 (w ciągu ostatniej doby przybyło 236 pacjentów).   

Obostrzenia dla niezaszczepionych? Dr Sutkowski nie ma wątpliwości

Minister Adam Niedzielski przypomina, że jedynym sposobem na uniknięcie zakażenia jest przyjęcie szczepionki. – Odsetek zaszczepienia dorosłych obywateli Polski przeciw COVID-19 wynosi dziś ponad 60 proc. Została więc wykonana wielka praca – ocenił szef resortu zdrowia.

Sonda
Czy pracodawcy powinni wiedzieć o szczepieniach swoich pracowników?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE