Będzie CENZURA w internecie? Współpracownik Ziobry odpowiada (EXPRESS BIEDRZYCKIEJ)

2021-01-15 15:28 kb
Michał Wójcik Solidarna Polska
Autor: Andrzej Bęben

Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy ws. wolności słowa w internecie. Zakłada on m.in. powołanie Rady Wolności Słowa, która będzie rozpatrywać skargi użytkowników ws. blokowania ich kont lub usuwania zamieszczonych przez nich treści. Kary mają wynosić od 50 tys. do 50 mln zł. W internecie zawrzało - według wielu to prosta droga do... wprowadzenia cenzury. Współpracownicy Zbigniewa Ziobry przekonują, że to bzdura. - Nie może być tak, że jesteśmy na pasku jakiejkolwiek korporacji, nawet potężnej i wpływowej, ale która może ograniczać wolność - mówi minister w Kancelarii Premiera Michał Wójcik. Zbigniew Ziobro nigdy nie ograniczał wolności, zawsze był za tym żeby ją wręcz poszerzać - zapewnia były wiceminister sprawiedliwości.

Kamila Biedrzycka: Co się wydarzyło w Krajowej Radzie Sądownictwa? Dlaczego tak nagle odwołano przewodniczącego, rzecznika prasowego i czy palce maczali w tym „jastrzębie” z Solidarnej Polski?

Michał Wójcik: Czemu pani kieruje to pytanie do mnie? Nie jestem członkiem KRS, więc nie mam wiedzy o wewnętrznych relacjach pomiędzy jej członkami. A o powodach wiem z mediów.

- Jako jeden z najbliższych współpracowników Zbigniewa Ziobry chce pan powiedzieć, że nie ma na ten temat żadnej wiedzy?

- Proszę uwierzyć, mam się czym zajmować w Kancelarii Premiera. Pozwoli więc pani, że nie będę się wypowiadał na temat KRS tak chętnie jak politycy opozycji, bo to jest organ zupełnie niezależny. Nie mamy na niego żadnego wpływu.

- Organizowano posiedzenia komisji KRS poza dniami, w których odbywają się jej posiedzenia plenarne, dzięki czemu członkom wypłacano dodatkowe diety. Poseł Mularczyk zarobił w ten sposób ponad 11 tys. zł. A sędzia Mazur się temu sprzeciwiał.

- Jeśli to jest zgodne z przepisami prawa, to jest zgodne. Nie znam dokładnych regulacji prawnych w tej sprawie. Będę unikał dyskusji w tym temacie. Nie jestem powołany do tego, żeby meblować KRS.

- Jako były wiceminister sprawiedliwości nie ma pan wiedzy na ten temat?

- Nie. Nie mam tej wiedzy.

Express Biedrzyckiej - Michał Wójcik: Ziobro nie miał nic wspólnego z dymisjami w KRS

- Ale tego, że z dymisjami w KRS minister Ziobro nie miał nic wspólnego jest pan pewny.

- (…) proszę nas w to nie wplątywać. My jesteśmy z boku, politycy są z boku tego. I proszę nie wplątywać Zbigniewa Ziobry.

- Czyli Solidarna Polska nie miała z tym nic wspólnego.

- Ja nie mam żadnej wiedzy o tym co się dzieje w KRS, na pewno także Solidarna Polska. Bo z jakiego powodu Solidarna Polska miałaby mieć wpływ?

- Pańska partia przedstawiła projekt ustawy o wolności w internecie. Internauci już spekulują, że to ma być droga do cenzury.

- Nie może być tak, że jesteśmy na pasku jakiejkolwiek korporacji, nawet potężnej i wpływowej, ale która może ograniczać wolność. My chcemy zapewnić wolność ludziom. Nie można ot tak blokować kont internetowych, bo komuś się coś nie podoba, jak np. ostatnia sytuacja w USA (…) minister Ziobro nigdy nie ograniczał wolności, zawsze był za tym żeby ją wręcz poszerzać. Nie wprowadzi cenzury w internecie, nigdy nie miał takiego zamysłu.

- Od poniedziałku szykuje się masowy bunt wśród polskich przedsiębiorców, będą otwierać swoje biznesy bez względu na obostrzenia. Jak będzie reagować władza?

- Ja z tym środowiskiem byłem związany przez wiele lat, z wieloma przedsiębiorcami stale jeszcze jestem w kontakcie i rozmawiamy. W ten trudny dla nas wszystkich czas (…) mogę tylko zaapelować do przedsiębiorców żeby jednak postępowali w sposób odpowiedzialny, bo odpowiedzialni musimy być wszyscy. Przede wszystkim względem naszych seniorów. Bo COVID to nie jest zabawa. Nikt z radością obostrzeń nie wprowadza. Przepisy są jasne i wiadomo, że jest odpowiedzialność za naruszanie kwestii dotyczących spraw epidemicznych. Ale po co mamy rozmawiać o odpowiedzialności? Poczekajmy… Ja rozumiem przedsiębiorców. Rozumiem, że od wielu miesięcy nie mogą normalnie prowadzić działalności. Serce krwawi kiedy się na to patrzy. Ale z drugiej strony musimy patrzeć na to, co się dzieje wokół nas. We Francji wchodzi godzina policyjna, takie są przepisy…

- ...tylko tam nie wprowadza się ich za pomocą rozporządzeń.

- (…) nie rozmawiajmy o karach, zobaczymy co się będzie działo. Przedsiębiorcy rzeczywiście mają trudną sytuację, ale nie mówmy o karach jeśli nie wiemy co się wydarzy. Rozpoczął się proces szczepień, musimy jeszcze chwilę wytrzymać. Paręnaście tygodni, kilka miesięcy… nie wiem, bo ja się na tym nie znam. Słuchałem pana Gowina, mówił, że w lutym nastąpi odmrażanie…

- ...po historii ze stokami przedsiębiorcy mogą mieć do Jarosława Gowina ograniczone zaufanie.

- Jesteśmy w wyjątkowym czasie. Żadna władza nie zetknęła się z tym, z czym my się w tej chwili stykamy (…) dziękuję ludziom za odpowiedzialność i za to, że są karni.

- W przeciwieństwie do polityków, czego dowód dała Jadwiga Emilewicz.

- (..) jeżeli rzeczywiście złamała obowiązujące zasady, to jest to karygodne. Tak nie powinno być.

Najnowsze
KOMENTARZE