Wojna domowa w PiS? Kaczyński zwołał posiedzenie kierownictwa partii!

2020-04-01 21:15 ełem
Jarosław Kaczyński
Autor: Marem Zieliński Jarosław Kaczyński

Koronawirus w Polsce wymusza poważne działania polityków. Oraz - być może - przetasowania na scenie politycznej. Jak ustalił Onet, w Warszawie odbyło się w środowy wieczór pilne zebranie komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Temat? Oczywiście epidemia i plan działania w sprawie wyborów prezydenckich.

Według Onetu, zebranie komitetu ma dwa główne tematy: skierowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego zapisów w ustawie o walce z koronawirusem przepisów, dotyczących Rady Dialogu Społecznego. Zapisy te dają premierowi możliwość zmiany kształtu Radu. 

Rada została powołana do życia w 2015 roku, zastępując Komisję Trójstronną. Głównym zadaniem Rady jest prowadzenie dialogu w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Prezydent Duda skierował w środę zapis ze specustawy, który daje premierowi możliwość powoływania i odwoływania członków Rady. 

Drugim z tematów jest stanowisko Jarosława Gowina i jego koalicyjnej wobec PiS partii Porozumienie w sprawie wyborów prezydenckich. Gowin i pochodzący z jego partii politycy - m.in. wiceminister nauki, Wojciech Maksymowicz - sygnalizują, że są przeciwni przeprowadzaniu wyborów prezydenckich w terminie 10 maja. Na takie rozwiązanie upiera się PiS.

Najnowsze