Wojna o tablice z postulatami sierpnia ‘80. Duda: „Oni się nimi brzydzą”

2020-08-10 20:27 ABR
Piotr Duda Solidarność
Autor: Przemysław Świderski Piotr Duda Solidarność

Ciąg dalszy konfliktu między związkową „Solidarnością” oraz władzami gdańskiego Centrum Solidarności o zabytkowe tablice z 21 postulatami robotników z sierpnia 1980. Szef związku, Piotr Duda zapowiedział na konferencji, że jeśli nie dostanie tablic, nazwie dyrektora ECS złodziejem.

Tablice wykonali podczas strajku stoczniowców działacze Ruchu Młodej Polski” Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki. Obecnie znajdują się one na wystawie w Europejskim Centrum Solidarności, ale ich właścicielem jest Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. W listopadzie 2019 r. NMM wypowiedziało umowę najmu ECS. W lipcu minął termin zwrotu pamiątki.

– Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski razem z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz powiedzieli, że nie oddadzą tablic, które są zdeponowane – powiedział Piotr Duda na dzisiejszej konferencji. – Jeżeli słyszę Basila Kerskiego, który mówi, że to Maciej Grzywaczewski i małżonka śp. Arkadiusza Rybickiego są właścicielami tych tablic, to zadaję pytanie: jak są właścicielami tablic – spytał.

Duda dał ECS ultimatum: tablice mają być do końca sierpnia zwrócone i wyeksponowane w sali BHP.

– Tablice nas mają wartość bieżącą, bo my te postulaty realizujemy, oni się tymi postulatami brzydzą – skwitował Duda. – Jeżeli do 31 sierpnia te tablice nie wrócą do NMM, to powiem, że pan Kerski jest po prostu złodziejem – zapowiedział.

Bortniczuk [Express Biedrzyckiej] Best of

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze