Wojna w rządzie o emerytów. Chodzi o 500 plus dla seniorów

2017-08-02 7:00 KS
Wojna w rządzie o emerytów. Chodzi o 500 plus dla seniorów
Autor: fotomontaż "SE"

Czy jednorazowy dodatek dla najbiedniejszych emerytów stał się powodem konfliktu między wicepremierem Mateuszem Morawieckim (49 l.) a szefową resortu pracy Elżbietą Rafalską (62 l.)? O pomyśle 500 plus dla emerytów Rafalska mówiła niedawno w "Super Expressie". Tymczasem Morawiecki zdecydowanie stonował optymistyczne zapowiedzi koleżanki z rządu i zażądał konsultacji.

"Ostateczna propozycja zostanie przedstawiona do akceptacji premier Beacie Szydło i zostanie skonsultowana z ministrem finansów. Wtedy dopiero planowane założenia (...) zostaną przedstawione opinii publicznej" - brzmi komunikat resortu pracy. Pojawił się on kilka dni po tym, jak Rafalska powiedziała nam o szczegółach jednorazowego dodatku. - To mogłoby być np. 500 zł dla tych seniorów, którzy otrzymują do 1500 zł brutto miesięcznie emerytury - zaznaczyła.

Z naszych informacji wynika, że zapowiedź Rafalskiej, niekonsultowana z ministrem finansów, rozwścieczyła Morawieckiego, który twardą ręką trzyma finanse państwa. A według wstępnych szacunków wprowadzenie 500 plus dla seniorów to koszt ok. 4,5 mld zł rocznie. - Budżet nie należy do świętego Mikołaja, który łatwo może rozdawać pieniądze - mówi nam ważny polityk PiS z otoczenia Morawieckiego.

Zobacz: Emerycie! Sprawdź, czy dostaniesz swoje 500+

Efekt? Minister Rafalska już nie jest taka chętna do podawania szczegółów dotyczących dodatku. - Nie lubię wypowiadać się we wstępnej fazie projektu - rzuciła ostatnio Rafalska w TVP Info.

To nie pierwszy konflikt między Morawieckim i Rafalską. Podobnie było w przypadku minimalnej stawki godzinowej w wysokości 12 zł. "Proponowane zmiany (...) mogą spowodować podwyższenie kosztów działalności gospodarczej dla części przedsiębiorców" - brzmiał fragment opinii resortu rozwoju. Wtedy Rafalska była górą, bo rząd podniósł stawkę. Jak będzie teraz?

Czytaj: WAŻNE! Seniorze! Komornik zostawi ci WIĘCEJ!

Przeczytaj też: Skromna podwyżka dla emerytów

Tomasz Walczak: Polityka społeczna PiS. Program 500 Plus przyczyną bezrobocia i alkoholizmu?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze