Wracają RADYKALNE obostrzenia. Maseczki nawet na zewnątrz! Wskazano KONKRETNE powiaty

2020-08-06 10:05 PMar
Łukasz Szumowski
Autor: MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS Łukasz Szumowski

Niestety, odnotowywane w ostatnim czasie dane dotyczące liczby osób zakażonych koronawirusem nie napawają optymizmem. Do akcji postanowił wkroczyć minister zdrowia Łukasz Szumowski, który na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział powrót "obostrzeń we wszystkich praktycznie zakresach". Jak zdradził, mowa jest o co 19 powiatach, w których obowiązywać będą nowe zasady.

- Przeanalizowaliśmy dynamikę wzrostów zakażeń, jaka jest we wszystkich powiatach w ciągu ostatnich 14 dni. Weryfikowaliśmy, ile pojawiło się nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców i jaka jest dynamika zmian. Jak zauważyliśmy, mamy problem w około 20 powiatach - przyznał wcześniej w rozmowie z Polską Agencją Prasową Łukasz Szumowski. Minister zdrowia przyznał, że w tych "problematycznych" powiatach rządzący będą chcieli wprowadzić obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach. - Dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek - zapowiedział. 

Szumowski dodał przy tym, że powiaty, gdzie będą większe restrykcje zostaną podzielone na dwie kategorie: z większymi i mniejszymi obostrzeniami. Będzie to zależne od skali wzrostu zachorowań. – Pamiętajmy, że mamy 380 powiatów w Polsce, więc ta liczba 20 to nie jest nawet 10 procent – podkreślił.

Na konferencji prasowej minister zdradził, że ostatecznie zaostrzone rygory będą dotyczyć dziewiętnastu powiatów w województwach śląskim, wielkopolskim, śląskim, łódzkim i podkarpackim

Dziewięć z nich zostało zakwalifikowanych do kategorii czerwonej. Mowa o powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Oznacza to, że od soboty na ich terenie będzie trzeba m.in. nosić maseczki na "świeżym powietrzu". Wprowadzony ma być tam m.in. zakaz organizacji kongresów i targów, wydarzenia sportowe bez udziału publiczności oraz zakaz działania siłowni i sanatoriów. 

Pozostałych dziesięć powiatów oznaczono jako "żółte" (wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl). a pozostałe - "zielone". W pierwszych dwóch kategoriach, wprowadzane obostrzenia będą surowsze niż w pozostałych regionach. 

Konkretną mapę pokazał na Twitterze wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński:

- Apel o otrząśnięcie się z nastroju beztroski dotyczy całej Polski, bo jeżeli nie chcemy, by ten kolor czerwony rozprzestrzenił się na cały kraj, to starajmy zachowywać reżim sanitarny: nośmy maski w sklepach i transporcie publicznym - zaapelował do wszystkich minister Szumowski.

Express Biedrzyckiej - Andrzej Sośnierz: Ministrze Szumowski, weź się do pracy.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze