Wybory prezydenckie 2020, konwencja Andrzej Duda: "To już 25 lat jak Agata wytrzymuje ze mną" [RELACJA]

2020-02-15 19:05 PJ/mos

Wybory prezydenckie 2020 zbliżają się wielkimi krokami. W sobotę 15 lutego odbyła się konwencja Andrzeja Dudy, na której uroczyście zainaugurowana została kampania wyborcza prezydenta. Mówiono o niej, że ma być konwencją, jakiej jeszcze ludzie nie widzieli, spotkaniem z wielkim rozmachem. Na konwencji Dudy pojawili się: premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie zabrakło też najbliższych prezydenta, czyli jego żony Agaty Dudy i córki Kingi oraz rodziców. Poniżej przeczytacie relację z konwencji wyborczej Andrzeja Dudy.

Konwencja oficjalnie rozpoczynająca kampanię wyborczą Dudy przed wyborami prezydenckimi 2020 odbędzie się w sobotę. Zorganizowana została w warszawskiej hali Expo, a na spotkanie zjechać ma ponad 2 tysiące osób: działaczy Prawa i Sprawiedliwości oraz sympatyków władzy. Jak podał rozmówca dziennika "Gazeta Polska Codziennie" związany z otoczeniem prezydenta, ta konwencja ma przyćmić wszystkie inne, a nawet konwencję Dudy sprzed 5 lat: - To będzie coś, czego jeszcze nie było w Polsce. Ta konwencja przebije poprzednią. Planowana jest z wielką pompą, z wielkim rozmachem. Zapewniam, że czegoś takiego państwo jeszcze nie widzieli. Na konwencji przed wyborami 2020, jak nieoficjalnie podają media, nie zabraknie premiera i prezesa PiS, którzy mają wygłosić przemówienia. Będą też oczywiście najbliżsi prezydenta Andrzeja Dudy: pierwsza dama Agata Duda i córka Kinga Duda. Relacja z konwencji rozpoczynającej kampanię wyborczą Andrzeja Dudy śledźcie na SE.pl. RELACJA NA ŻYWO. Najnowsze informacje znajdziesz na górze strony, odśwież stronę F5. 

14:06 Prezydent Andrzej Duda kończy swoje przemówienie. Na scenę zaprosił swoją małżonkę Agatę. "Ale co jest najważniejsze? Niech żyje Polska!" - tym okrzykiem kończy swoją wyborczą przemowę. 

Na parę prezydencką spadła fala konfetti. Prezydent z pierwszą damą pozdrawiają publiczność.

14:03 Andrzej Duda dziękuje ponownie wszystkim za liczne przybycie na konwencje i dziękuje słuchaczom, którzy poświęcają właśnie swój czas na jego przemówienie.

- Dalej ruszam w trasę. Dudabus z powrotem wróci na swoje tory. Widzimy się całej Polsce - deklaruje prezydent.

13:58 "Tak, podróżuję i będę podróżował, bo tak właśnie rozumiem prezydenturę. Prezydent powinien się spotykać ze swoimi rodakami, ludzie powinni rozmawiać z prezydentem"

13:52 Duda: Jest cały czas wiele wyzwań. wiem o tym, bo mówią o tym ludzie, z którymi się widzę na spotkaniach.To cały czas ludzie, którzy przepracowali swoje życie, a dzisiaj skromnie żyją, mając niskie emerytury czy renty. Oni cały czas wymagają wsparcia. Dziękuję za to, że zostaną wypłacone 13. emerytury. (…) Żebyśmy mieli uczciwych sędziów, którzy są niezawiśli także wobec swoich szefów i potrafią myśleć samodzielnie - o tym również mówią ludzie na moich spotkaniach.

13:50 Ważne jest dla mnie, aby polska rodzina miała poczucie bezpieczeństwa - powiedział Andrzej Duda.

- Wiem na pewno, że Polska zmieniła się w wielu aspektach na lepsze i to jest dla mnie powód do wielkiej satysfakcji. Mam jednak przeświadczenie jednego - ten proces musi być kontynuowany. Polska zmienia się na lepsze, ale do doskonałości jej daleko - zaznaczył.

- Nie wszystkich pozytywnych zmian udało nam się dokonać. Po to spotykam się z rodakami - to nie jest tak, że ludzie tylko chwalą. Słysze słowa podziękowania za 500+, za to, że znika bezrobocie. Dziś nie wyjeżdża ten, kto musi, tylko ten, kto chce - mówił na konwncji. 

13:47 Prezydent podkreśla, że najważniejszym celem prezydentury i obozu Zjednoczonej Prawicy jest to, aby podniósł się poziom życia Polaków.

13:43 Andrzej Duda: Dziękuję wszystkim, którzy przychodzili i przychodzą na spotkania ze mną. Podstawowym elementem dla mnie w pełnieniu służby są te spotkania i rozmowy z Polakami. Dla mnie ważne jest to, żeby moi rodacy mogli się spotkać z prezydentem u siebie. Tam, gdzie toczy się ich życie.

13:39 Rozpoczyna swoje przemówienie Andrzej Duda.

Na początku prezydent dziękuje wszystkim za przybycie i  wsparcie.

 - To już 25 lat jak Agata wytrzymuje ze mną – zażartował prezydent zwracając się do swojej żony. - Bardzo jestem jej za to wdzięczny, za codziennie wparcie, również rodzicom i córce. - Dziękuję prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, premier Beacie Szydło za te piękne słowa, które mogłem usłyszeć - dodał.

13:30 Andrzej Duda wita się z zebranym na sali tłumem. 

13:27 To my wszyscy musimy ponownie udowodnić, że jesteśmy biało-czerwoną drużyna, na czele której stoi Andrzej Duda. (…) Chcemy, byście wszyscy byli z nami, tego potrzebują Polacy - zakończyła swoje wystąpienie Beata Szydło.

Była premier zaprasza na scenę prezydenta Polski Andrzeja Dudę

13:24 Szydło: Andrzej Duda mnie nie zawiódł!

- Podkreślam jego zasługi i dziękuję jego rodzinie, bo wiem, że te minione lata to nie zawsze był łatwy czas. Sama wiem coś na ten temat - mówiła Szydło, zwracając się do żony, córki i rodziców prezydenta RP.

13:17 Szydło masakruje Kidawę-Błońską!

- Dzisiaj w kampanii wyborczej pani Małgorzata Kidawa-błońska przekonuje nas, że jest kandydatem na prawdziwego prezydenta. Mam pytanie - jaka jest prawdziwa twarz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Ta z plakatu lansowanego w kampanii wyborczej, czy ta, która podnosiła rękę za podniesieniem wieku emerytalnego. Oczywiście polityczny Photoshop będzie nam wmawiał różne prawdy w tej kampanii. Ale prawdziwy kandydat na prezydenta to nie ten podrasowany przez Photoshopa, ale ten, który wsłuchuje się w głos Polaków - mówiła Beata Szydło.

13:10 Szydło: Wtedy właśnie kandydata na prezydenta Andrzej Duda wsiadł do autobusu i rozmawiał z Polakami. Andrzej słuchał, co ludzie do niego mówili i w ten sposób narodził się program dobrej zmiany, który został podjęty przez Zjednoczoną Prawicę. (…) to był czas, kiedy nie było łatwo. Śmiano się z kandydata Andrzeja Dudy. To był czas, kiedy wszyscy myśleli, że zwycięży Bronisław Komorowski. Pamiętacie "szoguna"? - mówi Szydło, co wywołuje śmiech wśród zebranych. 

13:08 - Polska to jest nasz wspólny dom i powinniśmy razem myśleć o swojej przyszłości. Dzisiaj krzyczymy tylko "Andrzej Duda!"Nie brakuje nam takiej siły i determinacji jak 5 lat temu. Musimy zrobić wszystko, aby jutro było tak piękne, jak tamte chwile. (…) Polska zasługuje na to, aby głową państwa był najlepszy z kandydatów - Andrzej Duda - tymi słowami rozpoczęła swoje przemówienie premier Szydło. 

13:07 Swoje przemówienie rozpoczyna była premier Beata Szydło. 

13:01 Mateusz Morawiecki kończy swoje przemówienie. Tłum skanduje "Mateusz". 

12:57 Morawiecki: Jestem przekonany, że jeśli będzie taka energia przez najbliższe 85 dni, to zwyciężymy - mówi dalej Morawiecki. Na te słowa uczestnicy konwencji odpowiedzieli okrzykiem: "Zwyciężymy". Nikt nie jest tak zmotywowany, aby zwyciężyć w najbliższych wyborach jak ty - dodaje szef rządu, zwracając się do Andrzeja Dudy. 

To rzeczywiście, tak jak powiedział pan prezes, kandydat marzeń. Dziękujemy panie prezydencie! - kończy szef rządu.

12:50 Premier przekonywał, że Andrzej Duda odnosi sukcesy w polityce zagranicznej, wśród których wymienił m.in. wzmacnianie sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi. 

- Od polityki gospodarczej zaczynając i jego wspaniałej współpracy z rządem, konstruktywnej, ale też takiej, gdzie potrafi zawetować ustawę i przyznajemy czasami po miesiącach, że zrobił dobrze. To partner do rozmowy, dba o bezpieczeństwo finansowe Polaków, kandydat najlepszy z możliwych. Musi wygrać, jeżeli Polska ma wykorzystać swoją historyczną, dziejową szansę - podkreślał szef rządu. - Bez prezydenta Andrzeja Dudy nie będzie możliwości realizacji naszego programu - podsumował. 

12:47 Premier Mateusz Morawiecki podkreśla zasługi prezydenta: Andrzej Duda był iskrą, która rozpoczęła patriotyczny ogień. Doszło do głębokiej zmiany społecznej w Polsce. Spowodował to Andrzej Duda! Życie polskich rodzin jest dzisiaj znacznie godniejsze, ale wie, że przed nami długa droga, bo mamy ambitne cele! 

12:45 Morawiecki: Mówi się, że w polityce można iść bardziej na lewo lub prawo, ale tak naprawdę w polityce przede wszystkim można iść albo naprzód, albo stać w miejscu, a nawet się cofać. Dzięki tej zmianie, którą zapoczątkował Andrzej Duda, Polska ruszyła naprzód.

Premier przypomniał, że prezydencka para obchodzi 25-lecie wspaniałego małżeństwa i zaproponował wspólne odśpiewanie "sto lat". Uczestnicy konwencji zaśpiewali "sto lat" Pierwszej Damie, ponieważ Andrzeja Dudy nadal nie ma na sali. 

12:41 Tłum wita na scenie premiera Mateusza Morawieckiego. 

12:39 Kaczyński kończy swoją przemowę słowami: Zwyciężymy! Tłum skanduje za prezesem PiS. 

12:35 "Jest oczywiste, że tym razem nie musimy szukać. Mamy kandydata marzenie" podkreślił prezes PiS. Kaczyński wychwala Pierwszą Damę, córkę Kingę oraz rodziców prezydenta Andrzeja Dudy. 

"Naprawdę niezwykle rzadko się zdarza aby jeden człowiek miał tyle atutów!"

12:29 - Nasi przeciwnicy nie pogodzili się z podwójnym zwycięstwem, nie godzili się na prezydenta Dudę, na panią premier Beatę Szydło, prowadzili różnego rodzaju przedsięwzięcia w kraju i na zewnątrz. Były nawet próby zamachów stanu przeprowadzonych w sposób bardzo niesprawny. Przez cały czas ostoją obrony polskiego porządku publicznego, polskiego prawa, polskiej konstytucji, był Andrzej Duda - podkreśla Kaczyński.

Tłum ponownie bije brawo i skanduje "dziękujemy".

12:25 Kaczyński: Gdy w 2015 roku zastanawialiśmy się nad kandydatem na prezydenta, to po jakimś czasie (…) nie mieliśmy wątpliwości, że jeśli się zdecyduje, to jest jedynym kandydatem, który ma szanse, chociaż wydawało się, że tych szans nie ma.

Tłum bije Kaczyńskiemu brawo.

12:20 Prezes PiS kontynuuje mowę o prezydencie Andrzeju Dudzie. " Nie zabiegał o zaszczyty. Szedł prostą drogą, był w harcerstwie, pracował, szybko się ożenił. Jego potencjał zauważyli inni i dzięki temu znalazł się w Kancelarii Prezydenta w młodym wieku. Tam znakomicie współpracował ze śp. prezydentem Lechem Kaczyńskim"

- Odmówił przyjęcia dokumentów stwierdzających śmierć Lecha Kaczyńskiego, gdy jeszcze nawet nie odnaleziono jego ciała. Odmówił tym, którzy chcieli błyskawicznie przejąć władzę i wszystko to, co było w rękach tragicznie zmarłego prezydenta - podkreślił Kaczyński.

12:18 Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego:

Mam zaszczyt przedstawić decyzję Rady Politycznej PiS, która jest dzisiaj najważniejsza dla nas, całej Zjednoczonej Prawicy, ale także dla Polski. Chodzi o sprawę poparcia dla kandydata na prezydenta. Rada Polityczna PiS jednomyślnie, przez aklamację, poparła kandydaturę Andrzeja Dudy.

Andrzej Duda z pewnością nie jest karierowiczem - dodaje. Te słowa zostały uznane brawami zebranego tłumu. 

12:15 Na scenę wchodzi Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

12:12 Zostaje odśpiewany Hymn Polski

12:10 Prowadzący spotkanie Rafał Bochenek przywitał na sali premiera Mateusza Morawieckiego, byłą premier Beatę Szydło oraz lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. 

12:06 Na sali zjawia się żona Andrzeja Dudy - Agata Kornhauser-Duda wraz z córką Kingą. Tłum wita ich brawami.

12:00 Rozpoczyna się konwencja PiS i Andrzeja Dudy. Politycy PiS nie chcą zdradzić szczegółów, co wydarzy się na konwencji. Na wydarzeniu zjawiły się tłumy sympatyków partii rządzącej. 

11:50 Co takiego wydarzy się na konwencji? Urzędujący prezydent ma przede wszystkim podsumować dotychczasowe osiągnięcia. Planowane są również wystąpienia m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezes partii, byłej premier Beaty Szydło.

11:00 Do rozpoczęcia kampanii wyborczej Andrzeja Dudy została jeszcze godzina. Okazją do jej inauguracji ma być dzisiejsza konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. Prezydenta na wydarzeniu wspierać będzie żona Agata Kornhauser-Duda oraz córka Kinga. Poza najbliższą rodziną, oczekuje się, że na konwencji PiS pojawi się 5 tysięcy działaczy i sympatyków obozu rządzącego. 

- Cała stylistyka tej konwencji będzie bardzo dynamiczna. Będzie też wielu członków i sympatyków PiS z całego kraju - mówił senator partii Jan Maria Jackowski. 

Najnowsze