Wybory prezydenckie 2020. Ten sondaż daje do myślenia. Polacy tego chcą!

2020-05-28 19:40 AAC, DG
Zaprzysiężenie rządu
Autor: Marek Zieliński/Super Express Zaprzysiężenie rządu

Nasi politycy zdążyli już nas przyzwyczaić już do swych sprzeczek, a nawet i awantur. Nie chcemy ich jednak widzieć u szczytów władzy. Co do jednego Polacy są zgodni: rząd i i prezydent w najważniejszych kwestiach powinni współpracować bez żadnych kłótni! Tak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”. Jego wyniki dają dużo do myślenia!

Przed nami wybory prezydenckie. Czas pokaże, czy zwycięży w nich obecny prezydent Andrzej Duda (48 l.), czy inny kandydat. Co do jednego jednak ankietowani w naszym badaniu nie mają wątpliwości – w istotnych sprawach najwyższe władze nie powinny mówić różnymi językami! Do takich niewątpliwie należą kwestie programów socjalno-społecznych, jak 500 plus, czy trzynaste emerytury, ale również ważne reformy gospodarcze.

ZOBACZ TEŻ: Emerycie! Rząd da ci 1300 zł. Sprawdź, kiedy dostaniesz pieniądze

Nie dziwi to ekspertów. - Mamy niedobre doświadczenia, jeśli chodzi o przeciwstawność opcji politycznych u szczytów politycznych. Gdy przed laty prezydentem był Lech Kaczyński, a na czele rządu stał Donald Tusk pamiętamy, że były kłótnie dosłownie o wszystko. Zresztą przykłady z całej Europy pokazują, że lepiej dla kraju wypada wspólna tożsamość ideowa i polityczna władz. Wówczas jest postęp, nie ma czegoś takiego jak opóźnianie czy blokowanie z pobudek politycznych istotnych projektów – tłumaczy wyniki badania prof. Kazimierz Kik (73 l.), politolog.

Czy rząd i prezydent powinni w najważniejszych sprawach mówić jednym głosem?
Autor: Infografika Super Expressu Czy rząd i prezydent powinni w najważniejszych sprawach mówić jednym głosem?

Przykład współpracy prezydencko-rządowej mogliśmy zobaczyć choćby wczoraj, podczas wspólnej konferencji szefa rządu i głowy państwa w sprawie unijnego wsparcia dla Polski. A to nie koniec. - Razem z prezydentem Dudą zabiegamy o wzmocnienie formatów środkoweuropejskich jak Grupa Wyszehradzka, która nabrała nowego rozpędu i wymiaru w ostatnich kilku latach – zapowiedział Mateusz Morawiecki (52 l.)
Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 26-27 maja 2020 roku na próbie 1038 dorosłych Polaków.

Anita Czerwińska (50 l.), posłanka PiS

To pokazuje, że Polacy oczekują współpracy, spokoju i stabilnego rządzenia. Tylko prezydent Andrzej Duda zapewnia taką współpracę. Wybór któregoś z kandydatów opozycji to pewny chaos, próby destabilizacji państwa i ciągłe wszczynanie przez opozycję awantur politycznych.

Aleksandra Gajewska (31 l.), posłanka PO

Ostatnie sondaże pokazują, że Polacy chcą zmiany w Pałacu Prezydenckim. Chcą prezydenta niezależnego. Tego nie gwarantuje Andrzej Duda. Jeżeli wygra Rafał Trzaskowski, wszystko będzie na najlepszej drodze do spełnienia oczekiwań wyborców i doprowadzenia do zmiany w Sejmie i w rządzie.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Express Biedrzyckiej - Gość: Robert Biedroń

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze