Wybory w Rzeszowie. Dla PiS i opozycji to znacznie więcej niż walka o fotel prezydenta miasta

Wybory w Rzeszowie. Kiedy są wybory? Data wyborów prezydenckich
Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS Wybory w Rzeszowie. Kiedy są wybory? Data wyborów prezydenckich

Wybory w Rzeszowie już w najbliższą niedzielę 13 czerwca. Rzeszowianie pójdą do urn, żeby wybrać prezydenta miasta. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że gra toczy się o znacznie większą stawkę. Przedterminowe wybory w Rzeszowie to poligon doświadczalny, na którym opozycja i Zjednoczona Prawica chcą sprawdzić swoje siły. Zwycięstwo mogłoby dać opozycji wiatr w żagle i wlać w wyborców nadzieję, że PiS można pokonać. Z kolei sukces Zjednoczonej Prawicy potwierdziłby hegemonię ekipy Jarosława Kaczyńskiego w krajowej polityce.

Walczą w Rzeszowie, jak o władzę w Polsce

Wybory w Rzeszowie to znacznie więcej niż tylko walka o fotel prezydenta miasta. Po tym, jak kojarzony z lewicą Tadeusz Ferenc (81 l.) po ponad 18 latach zrezygnował ze stanowiska prezydenta Rzeszowa, stało się jasne, że największe partie wystawią swoich kandydatów. Prawo i Sprawiedliwość postawiło na wojewodę Ewę Leniart (45 l.), Koalicja Obywatelska, Lewica, PSL i Polska 2050 porozumiały się w sprawie kandydatury Konrada Fijołka (45 l.), Solidarna Polska wystawiła Marcina Warchoła (41 l.) – którego niespodziewane na swojego następcę namaścił Ferenc, a Konfederacja – Grzegorza Brauna (54 l.).

Nie przegap: Wybory w Rzeszowie. Ujawniamy kulisy sojuszu Tadeusza Ferenca z Marcinem Warchołem

Liderzy największych partii bardzo mocno zaangażowali się w kampanie wyborcze swoich kandydatów. Nic dziwnego, dla Zjednoczonej Prawicy zwycięstwo byłoby potwierdzeniem hegemonii w krajowej polityce, a dla opozycji pokonanie PiS mogłoby urosnąć do roli symbolu.

Lokale wyborcze w Rzeszowie będą w niedzielę otwarte w godz. od 7 do 21. O godz. 21 znane będą pierwsze, przybliżone wyniki. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad połowy głosów, druga tura wyborów odbędzie się 27 czerwca.

Super Raport 11.06 (Goście: Michał Kamiński - wicemarszałek Senatu, gen. Grzegorz Gielerak - dyrektor WIM w Warszawie), Sedno Sprawy: Paweł Wdówik
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze