Wybory w Rzeszowie. Ile głosów potrzeba, by wygrać wybory? Sprawdziliśmy to

Urna wyborcza
Autor: Grzegorz Kluczyński

Wybory w Rzeszowie już 13 czerwca. Nic więc dziwnego, że kandydaci pracują w pocie czoła podczas kampanii wyborczej i za wszelką cenę zabiegają o głosy. W walce o fotel prezydenta Rzeszowa liczy się czterech kandydatów, a my postanowiliśmy sprawdzić, ile głosów potrzeba, by wygrać wybory w Rzeszowie. Znamy dokładną liczbę.

Wybory w Rzeszowie, które zarządzono po ustąpieniu ze stanowiska Tadeusza Ferenca, z pewnością będą okazją dla partii politycznych, by sprawdzić swoje poparcie. Nic więc dziwnego, że o fotel prezydenta miasta na Podkarpaciu rywalizują politycy rozpoznawalni w całej Polsce. W wyborach na prezydenta Rzeszowa startują: Ewa Leniart, Marcin Warchoł, Konrad Fijołek oraz Grzegorz Braun. Kto z tego grona ma największe szanse na zwycięstwo? Najnowszy sondaż daje wygraną kandydatowi opozycji, Konradowi Fijołkowi, który może liczyć na nieco ponad 36 procent głosów, zaś drugi w zestawieniu Marcin Warchoł może pochwalić się poparciem na poziomie 21,8 procent. Ile jednak głosów potrzeba, by cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach w Rzeszowie? Se.pl postanowił to sprawdzić.

  • wybory w Rzeszowie zaplanowano na 13 czerwca
  • o fotel prezydenta miasta rywalizują: Ewa Leniart, Marcin Warchoł, Konrad Fijołek oraz Grzegorz Braun
  • w 2018 roku do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była tylko jedna tura. Tadeusz Ferenc potrzebował 51 tysięcy głosów do zwycięstwa

Wybory w Rzeszowie. Ile głosów potrzeba, by wygrać wybory?

W 2018 roku, kiedy rzeszowianie wybierali prezydenta, w wyborach rywalizowało ze sobą pięciu kandydatów. Byli to: Łukasz Belter, Wojciech Buczak, Tadeusz Ferenc, Krzysztof Kaszuba oraz Maciej Masłowski. Zdecydowanym zwycięzcą został urzędujący wówczas prezydent, który zdobył ponad 63 procent głosów. Na Tadeusza Ferenca głosowało wówczas 51 tysięcy mieszkańców, drugi był Wojciech Buczak, który przekonał do siebie 23 tysiące rzeszowian. Co ciekawe, w 2018 roku uprawnionych do głosowania było 145 tysięcy mieszkańców, teraz ta liczba nieco wzrosła i wynosi 147 tysięcy (stan na 25 maja 2021). Przypomnijmy: mieszkańcy Rzeszowa będą wybierać prezydenta 13 czerwca. 

WYBORY PREZYDENT RZESZOW 2018
Autor: GRAFIKA SE Jerzy Frątczak
GRZEGORZ BRAUN: Najlepsze momenty [Express Biedrzyckiej]
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze