Konrad Fijołek wygrywa w pierwszej turze! "Daliśmy impuls całej Polsce!" [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2021-06-13 22:42
Konrad Fijołek wygrał wybory w Rzeszowie
Autor: Krzysztof Kapica/Polska Press/East News Konrad Fijołek wygrał wybory w Rzeszowie

Wybory w Rzeszowie. Konrad Fijołek zdobywa 55,8 proc. poparcie i wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta Rzeszowa. Tak wynika z badania exit poll Instytutu Badań Samorządowych. Ewa Leniart zdobyła 25,1 proc. głosów, Grzegorz Braun 9,8 proc. głosów, a Marcin Warchoł - 9,3 proc. - Jestem głęboko przekonany, że w Polsce, w której tak silne są dzisiaj podziały, wkrótce także i w całej Polsce zwycięży jedność i stąd, z Rzeszowa zacznie się powrót do samorządności, do wolności i do demokracji. Mam nadzieję, że puściliśmy w Polskę bardzo pozytywny sygnał, że można się zjednoczyć wokół ważnych spraw w tym kraju - mówił uradowany kandydat Zjednoczonej Opozycji po opublikowaniu sondażu exit poll.

Wielka radość w sztabie wyborczym Konrada Fijołka! Wszystko wskazuje na to, że to właśnie on będzie nowym prezydentem Rzeszowa! Według badania exit poll Instytutu Badań Samorządowych, polityk popierany przez KO, PSL, Lewicę i Polskę 2050, zdobył 55,8 proc. głosów, czym już w pierwszej turze zapewnił sobie miejsce w urzędzie. - Dopuszczalny błąd to 2 punkty procentowe przy każdym nazwisku - mówił Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej, do której należy IBS rzeszowskiej "Wyborczej" -  Jeżeli wyjdzie w tym badaniu, że Konrad Fijołek ma 51 proc. głosów, to nic przesądzonego. Może mieć ostatecznie i 49 proc., a i tak zakończyć wybory w pierwszej turze z wynikiem 53 proc - mówił we czwartek Pawłowski, pozwalając przypuszczać, że wybory w Rzeszowie skończą się w pierwszej turze. 

Sondaż IBS: Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa 

Jak świat polskiej polityki zareagował na najważniejsze wybory samorządowe w 2021? Obserwujcie relację "Super Expressu". 

>Wybory w Rzeszowie. Kim jest Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa? Wykształcenie, rodzina, kariera, program wyborczy

22:57 W Rzeszowie jest Borys Budka, który właśnie opublikował zdjęcie z wygranym w wyborach na prezydenta Rzeszowa. - Prosto z Rzeszowa. Zmęczony ale szczęśliwy Konrad Fijołek - napisał szef PO. My też, zmęczeni ale szczęśliwi, żegnamy się z Wami i już dziś zapraszamy do śledzenia kolejnych relacji na żywo w "Super Expresie"

22:42 Dla Polskiej Agencji Prasowej wypowiedziała się Anita Czerwińska, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości: - Szanujemy wybór mieszkańców Rzeszowa. To potwierdza, że demokracja w Polsce ma się dobrze. Nasza kandydatka walczyła do końca, zawsze fair play. Czerwińska zaznaczyła jednocześnie, że "niektórzy już przekładają ten wynik na politykę ogólnokrajową". - Byłabym ostrożna z taką interpretacją tych wyborów. My nie ustajemy w dalszej pracy dla Polski. Te wybory pokazują, że zjednoczona prawica wygrywa, a podzielona przegrywapodsumowała.

Rzeczniczka PiS odniosła się do słów Konrada Fiołka, który sugerował, że przegrana PiS w Rzeszowie to wstęp do zmian w całym kraju. - Jestem głęboko przekonany, że w Polsce, w której tak silne są dzisiaj podziały, wkrótce także i w całej Polsce zwycięży jedność i stąd, z Rzeszowa zacznie się powrót do samorządności, do wolności i do demokracji. Mam nadzieję, że puściliśmy w Polskę bardzo pozytywny sygnał, że można się zjednoczyć wokół ważnych spraw w tym kraju powiedział Fijołek. 

22:34 Osiem minut temu zwycięzca pierwszej tury wyborów Konrad Fiołek wrzucił na Twittera album zdjęć z wieczoru wyborczego. 

22:32 Robert Winnicki z Ruchu Narodowego skomentował wynik kandydata Konfederacji. - Sondażowe 10% w Rzeszowie dla Grzegorza Brauna w bardzo trudnej kampanii to zwiastun przebijania się Konfederacji na dwucyfrowe wyniki w kraju. Gratulacje dla pana Grzegorza, Włodka Skalika, Tomasza Buczka i wszystkich, którzy współtworzyli tę kampanię - napisał Winnicki na Twitterze. 

22:23 Po wzniosłych przemowach i wzajemnych gratulacjach, internauci zaczynają dostrzegać aspekty "rozrywkowe" wieczoru wyborczego. W oko wpadł im "mistrz drugiego planu" w sztabie wyborczym Ewy Leniart, którego przyłapano na... dłubaniu w nosie! 

22:14 Słowa uznania dla Fiołka przekazała była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Tak się cieszę ze zwycięstwa Konrada Fijołka w I turze. Daje nadzieję na przyszłośćnapisała była polityczna Platformy. 

22:05 Z gratulacjami dla Konrada Fijołka pośpieszył nawet były premier Leszek Miller! - Serdeczne gratulacje dla pana Konrada Fijołka. Pokonał całą machinę administracyjno-propagandową PiS-u. To jest sygnał i lekcja dla obozu władzy, że ma z kim przegrać, ale przede wszystkim dla opozycji, że zjednoczona może z PiS-em wygrać analizował premier Miller. 

22:01 Również szef Platformy Obywatelskiej wypowiedział się na temat wyniku wyborczego w stolicy Podkarpacia. - Brawo Konrad Fiołek. Współpraca jest kluczem do zwycięstwa ✌️ A ono tym razem swój początek bierze w stolicy Podkarpacia. Konrad, udowodniłeś, że #RzeszowJestNajwazniejszy - napisał Budka na Twitterze. 

21:54 Marcin Warchoł komentuje przegrane wybory. - Gratuluję panu Konradowi Fijołkowi zwycięstwa w wyborach - mówi kandydat popierany przez Solidarną Polskę, Porozumienie oraz odchodzącego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. - Dziękuję wszystkim tym, którzy na mnie głosowali - kontynuował. Zapowiedział, że jako poseł z Rzeszowa jest gotowy na współpracę z Konradem Fijołkiem. Jednak ostrzegł, że będzie "patrzył na ręce nowemu prezydentowi miasta". Przekazał, że jest gotowy wpierać mieszkańców miasta, gdy tylko będzie im się działa krzywda.

21:54 Wyniki w Rzeszowie ostro skomentował poseł KO Michał Szczerba. - Porażka wiceministra Solidarnej Polski (mowa o Marcinie Warchole - red.). Przegoniony nawet przez kandydata Konfederacji. Czy te rozdane czeki na miliony będą ważne po tej przegranej? Pieniądze zabrane ofiarom przestępstw, przemocy domowej i wypadków drogowych. Fundusz Sprawiedliwości stał się funduszem wyborczym oskarża poseł KO. 

21:28 Jak do tej pory dwóch kandydatów, Marcin Warchoł oraz Grzegorz Braun, nie udzielili komentarza po zakończeniu ciszy wyborczej. 

21:15 Gratuluję zwycięzcy, swoim konkurentom ale przede wszystkim tym, którzy na mnie głosowali - mówi Ewa Leniart z PiS. - Bez was ta kampania nie miałaby takiego kolorytu. Ja zyskałam wielu wspaniałych przyjaciół. Dziękuję wszystkim swoim współpracownikom. Dziękuję wszystkim, którzy ze mną byli, ludziom dobrej woli, którzy mnie wspierali w różnych kwestiach. Do zobaczenia rano, kiedy będą już ostateczne wyniki - powiedziała w krótkim komentarzu kandydatka PiS Ewa Leniart. 

21:11Chcę zapewnić, że w moim zwycięstwie nie będzie krzty triumfalizmu - zapewnia Fiołek. - Kończąc pozwolę sobie na podziękowania. Dla małżonki Magdaleny, która jest przekochaną kobietą, która mnie wspierała od zawsze. Kiedy zapytałem się jej, czy mogę zrealizować swoje marzenie, odpowiedziała "tak kochanie". Dziękuję (...) To było najpiękniejsze święto w historii demokracji w Rzeszowie - wzruszająco zakończył Fijołek. 

21:09 - Wiemy, że to są sondaże i będziemy z pokorą czekać na wyniki ostateczne. Ale już wiemy, że w Rzeszowie zwyciężyła jedność. Jedność Rzeszowian, którzy wokół idei i programu się skupili. Wiem, że już w krótce w całej Polsce zacznie się podążać drogą do praworządności, wolności i demokracji. Mam nadzieję, że puściliśmy do Polski ważny sygnał. w

21:07Pokazaliście, jak piękne może być to miasto. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym pięknym święcie demokracji. Szczególnie tym, którzy oddali głos na ten program, który razem zaplanowaliśmy i na mnie, który ten program zrealizuje - mówi Fijołek. 

21:05 - Drodzy Rzeszowianie, drodzy przyjaciele. Bardzo dziękuję. To wy jesteście autorami tego historycznego sukcesu - mówi Konrad Fijołek do zgromadzonych na wieczorze wyborczym. 

21:02 W sztabie wyborczym Konrada Fijołka wielka radość! Zgromadzeni śpiewają sto lat kandydatowi. 

21:00 Według badania exit poll IBS pierwszą turę wyborów wygrywa Konrad Fijołek z 55.8 proc. poparciem! 

20:06 Damą zaufania w komisji nr. 13 w Rzeszowie jest parlamentarzystka KO, Klaudia Jarchira. Posłanka na Instagramie zamieściła krótkie sprawozdanie: - Na razie wszystko przebiega bez żadnych nieprawidłowości. Przewodnicząca zwraca uwagę wyborcom, by zgodnie z protokołem, zginać karty, tak by nie było widoczne na kogo oddano głos. Nie było przypadków łamania ciszy wyborczej. Wybory odbywają się w reżimie sanitarnym, a stanowiska są na bieżąco dezyfekowane. Oby tak było dalej, a proces wyborczy był w pełni demokratyczny.

20:00 Rzeszowianie mogą głosować na nowego prezydenta jeszcze przez godzinę. Równo o 21 poznamy wstępne wyniki badań exit poll. Przypomnijmy, że w godzinach popołudniowych odnotowano duży wzrost frekwencji. 

18:06 - Późnym popołudniem podwoiła się liczba głosujących. Liczymy na to, że wieczorem frekwencja będzie jeszcze wyższa – powiedział PAP przewodniczący OKW nr 31 w Rzeszowie Paweł Marek Krupa. Przed godz. 18 w lokalu tym liczba oddanych głosów wynosiła ok. 700 z 1860 uprawnionych. Przypomnijmy, że w wyborach na prezydenta Rzeszowa w lokalach wyborczych przed południem nie było wielu głosujących. W OKW nr 51 do 12 w urnie było tylko kilkadziesiąt kart do głosowania. Jednak szefowa tej komisji nie przekazała informacji o tym, jak wielu wyborców oddało swój głos. "Nie zbieramy informacji o frekwencji", powiedziała PAP przewodnicząca komisji. 

'; } }); } var observer = new IntersectionObserver(onIntersection, interactSettings); observer.observe(document.getElementById('71acd8f50e78412cae743d106015c869')); });

16:45 Głos w wyborach w Rzeszowie oddał Krzysztof Sobolewski - przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości. - Zagłosowane :) Każdy głos ma moc - przypomniał poseł PiS z Rzeszowa.

16:40 Jak do tej pory wybory w Rzeszowie bez incydentów. 

15.55 Przypomnijmy, że wybory w Rzeszowie odbywają się w przedterminowym trybie. Wszystko ma związek z rezygnacją długoletniego prezydenta Rzeszowa, Tadeusza Ferenca. 

15.10 Przed południem w OKW nr 51 w urnie było kilkadziesiąt kart do głosowania. Jednak szefowa tej komisji nie przekazała informacji o tym, jak wielu wyborców oddało swój głos. "Nie zbieramy informacji o frekwencji" – powiedziała PAP przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 51.

14.25 Przypomnijmy, że lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 21. Chwilę potem powinniśmy poznać wyniki exit poll.

14:00 Rzecznik rzeszowskiej policji Adam Szeląg poinformował: "Do tej pory nie zanotowaliśmy żadnych przypadków zakłócenia ciszy wyborczej". W Rzeszowie cisza wyborcza, która rozpoczęła się o północy z piątku na sobotę potrwa do końca głosowania - do godz. 21 w niedzielę. Za złamanie zakazu agitacji w czasie jej trwania grozi grzywna.

12:41: Ubiegający się o fotel prezydenta Rzeszowa poseł Konfederacji Grzegorz Braun oddał w niedzielę publicznie swój głos w wyborach. Kartę do głosowania z zaznaczonym głosem wrzuciło do urny jedno z towarzyszących Braunowi dzieci - mały chłopiec. Poseł przyszedł do lokalu wyborczego w niedzielę po godz. 11.00 pieszo, w towarzystwie młodych ludzi z małymi dziećmi. Miał na głowie bejsbolówkę z tytułem filmu "Star Wars" - "Gwiezdne Wojny".

12:30: - Spełniliśmy obywatelski obowiązek. Dziękuję wszystkim, przede wszystkim tym, którzy dziś głosują. To święto demokracji. Zachęcam do głosowania, by frekwencja była jak największa. Pogoda dopisuje, dlatego serdecznie zapraszam na wybory. Do godziny 21. można głosować - powiedział Warchoł dziennikarzom po oddaniu głosu. Życzył też wszystkim wszystkiego dobrego i miłej niedzieli. - Do zobaczenia dziś o godz. 21. na naszym wieczorze wyborczym - dodał wiceminister.

 12:20:  Kandydat na prezydenta Rzeszowa  wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zagłosował w niedzielę w przedterminowych wyborach na włodarza tego miasta. "To święto demokracji" - powiedział dziennikarzom. Marcin Warchoł przyszedł na wybory z rodziną. Wraz z żoną oddał głos w Szkole Podstawowej nr 29.

 11:46 W komisji nr 26 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy Skrajnej wiceszefowa komisji Małgorzata Tereszkiewicz powiedziała, że w nie umie porównać porannej frekwencji z tą z poprzednich wyborów, ponieważ pracowała w innej komisji. Jednak oddanych głosów jest mało. Również liczy, że przy obwodzie liczącym 1900 osób uda się policzyć głosy maksimum w 2 godziny. Starsza pani Anna, która głosowała w tej komisji, powiedziała, że zawsze rano głosuje i jest zaskoczona, że tak niewiele osób w tych wyborach już głosowało. "Ja głosowałam po kościele, ale moi synowie jeszcze śpią, wstaną po godz. 11.00 i pewnie dopiero po południu pójdą do wyborów" - powiedziała PAP. "Czasy się zmieniły, ja pamiętam jeszcze czasy, gdy rano najwięcej osób szło do urn" - dodała.

11:20 Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i kandydatka PiS na prezydenta Rzeszowa oddała głos w niedzielnych wyborach. - Dziś jest bardzo ważny dzień. Bardzo się cieszę, że jest on pogodny, choć bardzo chłodny, ale mam nadzieję, że w miarę upływu czasu te emocje będą oczywiście rosły i po godz. 21 będzie ich moment kulminacyjny – powiedziała po wrzuceniu do karty do urny.

11:18 Wychodzący z lokalu mówią, że zdecydowali głosować wcześniej ze względu na obowiązki i żeby mieć to z głowy. - Obowiązek obywatelski wypełniliśmy, i to najważniejsze. Przeważnie chodzimy z samego rana, taki nawyk - powiedzieli PAP. - Liczymy, że wygra nasz kandydat - dodali, nie zdradzając, na kogo głosowali.

10:49 Z informacji przekazanych przez Polską Agencję Prasową wynika, że do godz. 9 niewielu rzeszowian zdecydowało się oddać głos w przedterminowych wyborach na prezydenta miasta. W poszczególnych lokalach wyborczy oddano po ok. 30-40 głosów. Przewodniczący komisji wyborczych, jak dotychczas, nie zgłaszali incydentów. Przewodniczący komisji przy Filharmonii w Zespole Szkół Muzycznej nr 1 Rafał Bocak powiedział PAP, że do godz. 9 w lokalu wyborczym pojawiło się znacznie mniej głosujących niż podczas ostatnich wyborów. Możliwe, że frekwencja będzie zwiększać się od ok. godz. 11. - Po pierwszych mszach powinno pojawić się więcej osób, na razie - do 9.00 nie ma wielu oddanych głosów - stwierdził Bocak.

9:20 W Rzeszowie nie odnotowano dotychczas przypadków łamania ciszy wyborczej. - Wybory rozpoczęły się i przebiegają spokojnie. W nocy też nie notowaliśmy incydentów związanych z łamaniem obowiązującej od północy z piątku na sobotę ciszy wyborczej - powiedział PAP rzecznik rzeszowskiej policji Adam Szeląg. Lokale są otwarte od godz. 7. Głosowanie potrwa do godz. 21.

9:00 Głos w wyborach oddał kandydat Zjednoczonej Opozycji Konrad Fijołek. - Witajcie w niedzielę. Dziś 13 czerwca I tura. O 9.00 spełniłem obowiązek obywatelski. Pozdrawiam! - napisał na Twitterze Fijołek.

7:35: W związku z pandemią podczas głosowania obowiązują obostrzenia sanitarne. Wyborca przebywając na terenie lokalu wyborczego powinien mieć osłonięte maseczką usta i nos. Wyjątkiem jest uchylenie maseczki na prośbę komisji wyborczej podczas identyfikacji przy wydawaniu karty do głosowania.

7:15: Uprawnionych do głosowania jest 147 889 wyborców. Głosowanie odbywa się w 100 lokalach wyborczych. Głosować będzie można do godziny 21.00. Udający się do lokali wyborczych powinni zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem.

7:00: W niedzielę o godzinie 7.00 w Rzeszowie rozpoczęły się przedterminowe wybory prezydenta miasta. Muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego po tym, gdy przeszedł COVID-19.

20:19 Do tej pory w nie odnotowano żadnych zdarzeń w związku z wyborami w Rzeszowie. - Jest spokojnie. Nie mieliśmy żadnych informacji o incydentach związanych z zakłóceniem ciszy wyborczej - powiedział PAP rzecznik rzeszowskiej policji.

18:43 Na terenie stolicy Podkarpacia obowiązuje obecnie żółty alarm burzowy. Poziom zagrożenia wygaśnie za 5 godzin 17 minut. Jednak jaka będzie pogoda na jutro? W nocy temperatura spadnie do 12 st. i utrzyma się na tym poziomie do godziny otwarcia lokali. Dzień będzie pochmurny i deszczowy. Tylko między godziną 12 a 15 przewidywane jest okienko pogodowe mogące połączyć oddanie głosy ze spacerem w przelotnym słońcu. Maksymalna temperatura do 17 st. między godz. 15 a 16.

18:00 Zaczynamy naszą relację. Równo 13 godzin dzieli nas od otwarcia lokali wyborczych w Rzeszowie. Od 18 godzin, czyli od momentu obowiązywania ciszy wyborczej, nie zarejestrowano żadnego przypadku jej złamania. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze