Wyniki wyborów w Niemczech. Kto wygrał? Kto zostanie kanclerzem

2021-09-26 18:28
Angela Merkel
Autor: AP

Wszystko wskazuje na to, że poznaliśmy właśnie pierwsze wyniki wyborów do niemieckiego Parlamentu. Według wyników exit polls głosowanie zakończyło się remisem pomiędzy największymi rywalami - SPD (socjaldemokratami) i CDU/CSU (chadekami). Obie partie uzyskały po 25 proc. głosów. Na podium znalazła się także partia Zielonych, która uzyskała 15 proc.

Jeżeli chodzi o wybory parlamentarne w Niemczech, żadna partia nie uzyskała w nich bezwzględnej większości. Bowiem SPD (socjaldemokraci) i CDU/CSU (chadecy) otrzymali po 25 proc. głosów. Z kolei partia Zielonych uplasowała się na trzecim miejscu osiągając wynik 15 proc. Kolejne dwa ugrupowani - liberalna FDP i prawicowo-populistyczna AfD - usyskały po 11 proc. Na granicy pięcioprocentowego progu wyborczego znajduje się również niemiecka Lewica.

Trzeba zaznaczyć, że sondaże exit polls są przeprowadzane przez kilka instytucji. Telewizja CNN podaje, że według ich informacji, to SPD okazało się zwycięską partią z wynikiem 26 proc. poparcia. CDU/CSU uzyskało 24 proc. Zieloni 14,5 proc., FDP 12 proc. AfD 10 proc. i Lewica 5 proc.

Według pierwszych prognoz uzyskany wynik wyborczy jest dla chadeckiej Unii najgorszym wynikiem w jej historii. 

Jak często odbywają się wybory do Bundestagu? 

Wybory do Bundestagu odbywają się co cztery lata. Około 60 mln wyborców w 299 okręgach wyborczych w Niemczech było uprawnionych do oddania głosu. 

Dotychczas panująca kanclerz Angela Merkel z CDU dzierży władzę od 16 lat i czterech kadencji. Trzy partie nominowały oficjalnych kandydatów na jej miejsce: CDU/CSU wystawiła lidera swojej partii Armina Lascheta, SPD - obecnego ministra finansów i wicekanclerza Olafa Scholza, a Zieloni - współprzewodniczącą partii Annalenę Baerbock.

Express Biedrzyckiej - Jacek Karnowski: Polski Ład zniszczy samorządy. PiS walczy ze wszystkim, co niezależne
Sonda
Czy Twoim zdaniem Jarosław Kaczyński ma poczucie humoru?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE