Senat podjął decyzję w sprawie kandydatury Wróblewskiego na RPO. Wszystko już jasne

2021-05-13 21:22 Sara Osiecka
Bartłomiej Wróblewski
Autor: materiały prasowe

Bartłomiej Wróblewski uzyskał poparcie sejmowej większości w kwietniu. W czwartek 13 maja w Senacie odbyły się obrady, podczas których zadecydowano o wyrażeniu zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. - Solennie deklaruję, że nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji - powiedział kandydat przed rozpoczęciem obrad. Jak zadecydowano?

Nie przegap: Wojna w Zjednoczonej Prawicy. Pilna narada w siedzibie PiS. Kaczyński straszy jesiennymi wyborami

Bartłomiej Wróblewski zabrał głos w Senacie, gdzie przekonywał, że dobrze nadaje się na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. - "Jestem przygotowany merytorycznie z racji wykształcenia, pracy zawodowej oraz doświadczenia społecznego w służbie drugiemu człowiekowi. Jestem osobą pracowitą, konsekwentną i niezależnie myślącą - mówił. Podkreślił także swoje wykształcenie, czyli studia i obronę doktoratu na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Solennie deklaruję, że nie będę rzecznikiem ani rządu, ani opozycji, że będę stawał po stronie obywateli - mówił i podkreślał, na jakich obszarach się skupi. Wymieniał między innymi osoby chore, niepełnosprawne, seniorów, więźniów, bezdomnych oraz dzieci. Jak ostatecznie zadecydował Senat po debacie?

Zobacz: Zbigniew Ziobro interweniował w sprawie morderstwa Zuzi. Podjął zdecydowane kroki

Bartłomiej Wróblewski nie będzie nowym RPO

Senat nie wyraził zgody na powołanie Bartłomieja Wróblewskiego na nowego RPO - podaje PAP. Jak rozłożyły się głosy? 48 senatorów było za (wszystkie głosy pochodziły od PiS-u), 49 - przeciw, a 2 osoby się wstrzymały (byli to senator niezależna Lidia Staroń i senator PSL-Koalicji Polskiej Jan Filip Libicki). 

- Zwyciężyły partyjne uprzedzenia; pozostaje życzyć parlamentowi, a w szczególności Senatowi, żeby za kolejnym podejściem Rzecznik Praw Obywatelskich został wybrany - przytacza słowa Bartłomieja Wróblewskiego PAP. - Podjęliśmy próbę pokazania kompromisowego modelu funkcjonowania RPO. Modelu, w którym różne grupy parlamentarne miałyby wpływ na funkcjonowanie RPO - mówił dziennikarzom po ogłoszeniu decyzji Senatu.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Kwiatkowski: Senat odrzuci kandydaturę Wróblewskiego na RPO
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze