Zabronią leczenia zaćmy w Czechach?

2018-05-08 5:00

To skandal! NFZ chce zamknąć przed polskimi pacjentami czeskie kliniki. Nie zapłaci za leczenie, jeśli pacjent nie spełni wyśrubowanych kryteriów. Wielu Polaków straci szansę na uratowanie wzroku.

Niedawno prezes NFZ zaskoczył pacjentów zapowiedzią podniesienia składki zdrowotnej, a teraz chce ich pozbawić szansy na szybkie leczenie zaćmy. Obecnie wielu Polaków, szczególnie tych z południa kraju, na zabiegi okulistyczne jeździ do Czech. Płacą za operację z własnej kieszeni, a potem zgodnie z unijnym prawem dostają zwrot od NFZ. Funduszowi ta refundacja się nie podoba, bo nie likwiduje kolejek w Polsce. NFZ chce te wyjazdy ukrócić. - Myślimy o precyzyjnym określeniu zasad operacji zaćmy w celu zmniejszenia skali turystyki medycznej Polaków, którzy robią takie operacje w Czechach - zapowiedział niedawno prezes NFZ Andrzej Jacyna (57 l.). Jak się dowiedzieliśmy, w NFZ powstaje zarządzenie, które przewiduje, że zabieg wszczepienia soczewki będzie musiał zostać poprzedzony wizytą u okulisty, a będzie przysługiwał osobom tylko z niską ostrością widzenia. Te same kryteria mają obowiązywać pacjentów leczących się w Polsce i za granicą. - Starający się o refundację kosztów z NFZ będą musieli sprawozdawać, jaką ostrość wzroku mieli przed operacją i po niej - ujawnia prof. Marek Rękas, konsultant krajowy ds. okulistyki. To oznacza, że osobom, które nie spełnią kryteriów, NFZ nie zwróci pieniędzy za leczenie w Czechach. Pacjenci są oburzeni, bo wyjazd do czeskiej kliniki dla wielu z nich to jedyna szansa na uratowanie wzroku. Na operację zaćmy w Polsce czeka już pół miliona osób, wiele z nich musi czekać na zabieg kilka lat.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Przekręt z leczeniem zaćmy w Polsce! Znamy przyczynę kolejek

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE