Zakaz hodowli zwierząt na futra. Przez PiS 50 tys. ludzi straci pracę!

2017-10-10 4:00

Szykują się zmiany w ustawie o ochronie praw zwierząt. Projekt Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, który zyskał poparcie Jarosława Kaczyńskiego (68 l.), ma niebawem trafić do Sejmu. Złożą go posłowie PiS. Nie obędzie się bez kontrowersji. Jedna ze zmian dotyczy bowiem zakazu hodowli zwierząt na futra. Przeciwnicy pomysłu twierdzą, że oznacza on nie tylko zniszczenie tej gałęzi gospodarki, w której jesteśmy przodownikami, ale i pozbawienie pracy tysięcy ludzi pracujących na fermach.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych, 7,5 tys. ferm to miejsce pracy dla około 50 tys. osób. - Powinniśmy chronić przyrodę, ale też gospodarkę. Nie można sobie pozwolić na likwidację gałęzi, która przynosi nam dochody i daje zatrudnienie tylu ludziom. Jak my zrezygnujemy, to proszę mi wierzyć, że inne kraje chętnie wejdą w nasze buty - komentuje nam wiceprezes PSL Urszula Pasławska (40 l.).

Ale projektowi przychylny jest sam prezes PiS. - Jarosław Kaczyński jakiś czas temu zapoznał się z naszym projektem. Uznał, że może to być okazja, by z opozycją poprawić los zwierząt - mówi nam szef zespołu Paweł Suski (53 l.) z PO.

- To nie jest strzał w stopę dla naszej gospodarki. Na jednej szali mamy cierpienie zwierząt, na drugiej zysk właścicieli ferm i rynek zbytu w Rosji i na Wschodzie, a nie w Polsce, to chyba rachunek jest oczywisty. Rzeczywistość jest inna, niż głoszą to właściciele ferm. Znaczna część miejsc pracy nie jest obsadzana przez polskich pracowników, tylko znajduje się prawdopodobnie w szarej strefie, a pracują w niej głównie obywatele Ukrainy. Do tego dochodzi problematyczne sąsiedztwo ferm - smród i zanieczyszczenie środowiska - tłumaczy nam poseł PiS Krzysztof Czabański (69 l.) i dodaje, że spodziewa się w Sejmie oporu ze strony wielu posłów. - Ale jesteśmy gotowi na ten bój - mówi. Za dwa, trzy tygodnie PiS ma złożyć projekt. Zmiany miałyby wejść w życie za pięć lat.

ZOBACZ: Kate Middleton nosi czapkę z naturalnego futra! Internauci oburzeni

Justyna Pawlicka BRZYDZI SIĘ zabić królika, a sprzedaje naturalne futra!

Hejtują Kasię Tusk za pompony z futra

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE