Zapadło porozumienie w sprawie Nord Stream 2. Ostra reakcja Andrzeja Dudy

2021-07-22 18:58
Andrzej Duda
Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Andrzej Duda

Andrzej Duda został poproszony o komentarz w sprawie porozumienia USA i Niemiec w sprawie Nord Sream 2, o jakim dziś, 22 lipca, poinformowano. We wspólnym oświadczeniu administracji Stanów Zjednoczonych i niemieckiego MSZ ogłoszono koniec sporu o Nord Stream 2. Oba kraje doszły do porozumienia: USA ma zakończyć nakładanie sankcji, Niemcy zaś mają mają wesprzeć ukraińskie projekty, zobowiązali się także do sankcji w razie gdyby Rosja podjęła wrogie działania. Co na to Andrzej Duda? Padły ostre słowa.

Andrzej Duda nie ma wątpliwości. - Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy, w tym szeregu państw Unii Europejskiej. Przypomina ona niestety reset z Rosją z 2009 roku, który pozostał nie bez wpływu na późniejszą agresywną politykę Rosji i w jej efekcie tragedię Ukrainy – powiedział w rozmowie z PAP-em. Według niego ten dokument jest zaprzeczeniem biznesowego charakteru Nord Stream 2. - Znamienny jest fakt, że +porozumienie+ wynegocjowano ponad głowami wielu państw, zwłaszcza Ukrainy, a o jego zawarciu kanclerz Merkel osobiście poinformowała Wladimira Putina – stwierdził. Andrzej Duda nie ma wątpliwości. - Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy, w tym szeregu państw Unii Europejskiej. Przypomina ona niestety reset z Rosją z 2009 roku, który pozostał nie bez wpływu na późniejszą agresywną politykę Rosji i w jej efekcie tragedię Ukrainy – powiedział w rozmowie z PAP-em. Według niego ten dokument jest zaprzeczeniem biznesowego charakteru NS2. - Znamienny jest fakt, że "porozumienie" wynegocjowano ponad głowami wielu państw, zwłaszcza Ukrainy, a o jego zawarciu kanclerz Merkel osobiście poinformowała Wladimira Putina – stwierdził.

Nie przegap: Losy NordStream2 przesądzone?! Bezpieczeństwo Polski zagrożone. "Uwaga! Zły Świetlik"

Andrzej Duda skrytykował ugodę, wyliczając jej wady. - deklaracja pozwala w sposób nieskrępowany ukończyć budowę Nord Stream 2, nie wprowadza moratorium na jego użytkowanie i w rzeczywistości może być wręcz zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych - mówił.

- W tej sytuacji obowiązkiem polskich władz jest jak najszybsze zakończenie budowy niezależności energetycznej kraju – podsumował prezydent.

Zobacz: Mateusz Morawiecki podczas międzynarodowej konferencji: USA powinny angażować się w Trójmorze

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE