Zaprzysiężenie Dudy. Prezydent przejmuje władzę nad wojskiem [RELACJA, WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-08-06 16:15 Paulina Jaworska
Zaprzysiężenie na prezydenta Andrzeja Dudy
Autor: Artur Hojny Zaprzysiężenie na prezydenta Andrzeja Dudy

W czwartek 6 sierpnia 2020 roku odbyło się uroczyste zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Prezydent złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli parlamentarzystami zgromadzonymi w Sejmie. Uroczystość rozpoczęła się o 10.00. Relacja z uroczystości dnia zaprzysiężenia na SE.pl. Zapraszamy!

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy, odbyło się w czwartek i rozpoczęło drugą kadencję jego prezydentury. Prezydent złożył uroczyście przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Część zaproszonych na uroczystość polityków już wcześniej zapowiedziała, że się nie pojawi, tak jak parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej, która na zaprzysiężenie wyśle tylko delegację. Tak zapowiadał szef PO Borys Budka: - W Zgromadzeniu Narodowym - ze względu na szacunek dla instytucji państwowych - udział weźmie delegacja parlamentarzystów KO. W zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału szefowie partii wchodzący w skład KO jako wyraz sprzeciwu wobec łamania przez Andrzej Dudę Konstytucji RP - powiadomił na Twitterze. Nie było też byłych prezydentów Bronisława Komorowskiego i Lecha Wałęsy. Jak przebiegała uroczystość zaprzysiężenia Andrzeja Dudy? Dowiecie się z naszej RELACJI na żywo. Zapraszamy. 

ABY AKTUALIZOWAĆ WCIŚNIJ F5 LUB ODŚWIEŻ STRONĘ

16:16 - Z całego serca dziękuję Wam za mijające 5 lat. Za każdy dzień, kiedy byłem Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP. Polski żołnierz swoją służbą nawiązuje do najlepszych tradycji. Dziękuję, za to, że służycie. Będę przez kolejne 5 lat wspierał Wasz wysiłek - mówił m.in. w swojej przemowie prezydent.

Uroczystość kończy defilada wojskowa oddziałów biorących udział w dzisiejszych uroczystościach.

15:44 W asyście szefa sztabu generalnego prezydent dokonał najpierw symbolicznego przeglądu jednostek, po czym przywitał się z żołnierzami. Później odśpiewano hymn Polski. Kancelaria Prezydenta na żywo transmituje okoliczność:

15:33 Rozpoczyna się uroczystość przyjęcia Zwierzchnictwa Prezydenta RP nad Siłami Zbrojnymi. Odbędzie się ona na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Podczas niej głos ma zabrać zarówno prezydent jak i szef MON, Mariusz Błaszczak.

14:55 Dalsze uroczystości:

14:36 Krzysztof Bosak donosi, że bardzo niewiele osób z opozycji bierze udział w uroczystości:

14:02 Były prezydent Bronisław Komorowski komentując zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na antenie RMF FM odniósł się do jego bojkotu przez część polityków KO. Uważa, że opozycja "musiała w jakiś sposób wyrazić swoją niezgodę, bo lekceważenie konstytucji ze strony prezydenta było karygodne". - Ciężko okazać szacunek dla urzędu głowy państwa i konstytucji, jeśli prezydent ją wcześniej łamał - mówił. Była głowa państwa życzy Dudzie, aby uniezależnił się od Jarosława Kaczyńskiego, ale nie udzieli mu kredytu zaufania, bo "nie jest bankiem". Komentując przemówienie prezydenta po złożeniu przysięgi Komorowski powiedział, że "próbował sprzedać stare treści w nowej formie". Tłumaczył, że Duda "ani razu nie powiedział o potrzebie odbudowy wspólnoty, bo musiałby się odnieść do tego, że przyczynił się do jej rozbicia".

13:36 Podczas uroczystości Inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski, Duda powiedział, że nasze społeczeństwo uważnie obserwuje, kto otrzymuje te ordery. "Po tym, kto je dostaje widać też, jakie wartości w danym momencie w naszym kraju uznawane są za najważniejsze, które z nich przeważają" - powiedział prezydent. Prezydent w trakcie uroczystości podkreślał również okoliczność przejęcia pieczy nad orderami w Zamku Królewskim w Warszawie, który jak podkreślił, został odbudowany rękami Polaków.

12:59 Co pamiętamy z zaprzysiężenia?

Sejm czy cyrk? Skandaliczny transparent posłanki na zaprzysiężeniu Dudy

Chojractwo czy głupota? Posłowie Konfederacji śmieją się w twarz koronawirusowi

Posłowie lewicy na tęczowo. Mocny gest. Zaprzysiężenie Dudy 2020 [ZDJĘCIA]

12:10 - Chcę być prezydentem polskich spraw. Spraw ważnych dla wszystkich Polaków. Tak dla moich wyborców, jak i dla tych, którzy poparli moich konkurentów – stwierdził prezydent Andrzej Duda w trakcie Zgromadzenia Narodowego. – Jestem otwarty na współpracę i do tej współpracy zachęcam. Drzwi Pałacu Prezydenckiego były zawsze otwarte i zawsze będą otwarte dla różnych środowisk, dla przedstawicieli wszystkich stronnictw politycznych – mówił dalej. – Koalicja Polskich Spraw, o której mówiłem, jest potrzebna. Są zagadnienia i problemy, które – pomimo istniejących różnic – łączą. Powinniśmy budować wokół nich jak najszersze porozumienie. Będę konsekwentnie działał w tym kierunku - dodawał.

11.17 Andrzej Duda złożył kwiaty przed pomnikiem Jezusa mieszczącym się przed kościołem św. Krzyża, czyli figurą, na którą niedawno założono tęczową flagę. 

10.40 Uroczystości w Sejmie zakończone. 

10.22 Burza braw po wspomnieniu Lecha Kaczyńskiego.

10.16 Posłowie lewicy założyli tęczowe maseczki. 

10.11 Czas na orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. 

10.10 Prezydent składa przysięgę: - Obejmując z woli narody urząd... - maseczkę jednak zdjął. 

10.07 Na sali Andrzej Duda i Agata Duda są w maseczkach. 

10.00 Posłanka Anna Maria Siarkowska ostro oceniła pojawienie się posłanek lewicy w kolorowych sukienkach: 

09.48 Kwaśniewski już w Sejmie, jak mówi jest obecny, bo robi to z szacunku do urzędu, państwa polskiego i wyborców. - Żałuję, że część opozycji bojkotuje zaprzysiężenie. Mówimy o porozumieniu, warto dać szansę. Choć ja nie mam złudzeń (...) jeśli będziemy brnąć w dwie Polski, dwie bańki, utracimy kapitał społeczny - dodał.

ZOBACZ: Cejrowski prosi o modlitwę! Dlaczego? Co się z nim dzieje?

09.29 Posłanka Dziemianowicz-Bąk zapowiada wprost: - Będziemy z tęczą i z przypomnieniem, że ludzie to ludzie. Równość to równość. Miłość to miłość. 

09.16 Tak posłanki lewicy przyszykowały się na zaprzysiężenie prezydenta: 

10.04 Zgromadzenie Narodowe rozpoczęte. Odśpiewywany jest hymn, po nim Andrzej Duda złoży przysięgę.

0.8.55 Najważniejsze informacje o zaprzysiężeniu podała Kancelaria Prezydenta:

08.06 Gdzie oglądać zaprzysiężenie na prezydenta? ODPOWIEDŹ TUTAJ

07.21 Znany na Twitterze ks. Daniel Wachowiak napisał: -  Niech BÓG błogosławi Polskę. Niech BÓG błogosławi Prezydenta Andrzeja Dudę.

07.15 Jeszcze przed zaprzysiężeniem w specjalnym liście do Czytelników "Super Expressu" prezydent ujawnił swój plan na najbliższe 5 lat rządów. Już wiadomo czym zajmie się Andrzej Duda. SPRAWDŹ - TUTAJ

Lech Wałęsa - najlepsze momenty Expressu Biedrzyckiej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze