Zaskakująca decyzja Rosji w sprawie zboża z Ukrainy. Dojdzie do zawieszenia broni?

2022-05-25 11:33
Rosja zgodzi się na transport zbóż z Ukrainy
Autor: Shutterstock Rosja zgodzi się na transport zbóż z Ukrainy

Rosja kradnie ukraińskie zboże oraz robi wszystko, aby utrudnić Ukraińcom jego sprzedaż. Tymczasem zaskakująca deklaracja pasła z ust wiceszefa MSZ Rosji, Andrieja Rudenki: Kreml jest gotowy utworzyć korytarz humanitarny dla jednostek transportujących zboże z Ukrainy.

Rosja dopuszcza korytarz z Ukrainy

Rudenkę cytuje agencja Interfax, której depeszę przytoczył serwis rp.pl. Rosyjski wiceminister spraw zagranicznych zadeklarował gotowość utworzenia korytarza transportowego dla ukraińskiego zboża, po apelu w tej sprawie ze strony szefa MSZ Chin, Wang Yi, który rozmawiał na ten temat z minister spraw zagranicznych Niemiec, Annaleną Baerbock. – Międzynarodowa społeczność powinna wspierać zawieszenie broni (na Ukrainie) tak szybko, jak to możliwe, by stworzyć korytarz dla eksportu zboża z Rosji i Ukrainy – powiedział Wang Yi, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Rozmowa Putin - Zełenski. To będzie przełom? Szczegóły

Sedno Sprawy - Marek Biernacki

Kryzys zbożowy przez wojnę w Ukrainie

Ukraina, podobnie jak Rosja, jest jednym z największych dostawców zbóż, zwłaszcza pszenicy dla wielu krajów w Afryce północnej i na Bliskim Wschodzie. Po rosyjskiej inwazji eksport zboża ustał, przez co w Egipcie i Syrii pieczywo zdrożało już o kilkaset procent. W niektórych państwach może przez to zapanować głód. Rosja zajęła bowiem ukraińskie wybrzeże Morza Czarnego, a większość zboża można przewieźć tylko drogą morską. Kryzys na rynku zbóż niepokoi społeczność międzynarodową, co skłoniło Chiny do zabrania głosu.

Mocne słowa Zełenskiego do Rosjan. Wyliczył ich straty

Sonda
Czy obawiasz się, że chleb stanie się bardzo drogi przez wojnę w Ukrainie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE