Morawiecki zapowiada powstanie nowej służby. Pensje mogą zachęcać

2021-07-27 14:35
Mateusz Morawiecki
Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej dla mediów w Kancelarii Premiera zaskoczył. Poza spodziewanymi wypowiedziami na temat dalszej walki z pandemią koronawirusa i planowanych kroków rządu, Morawiecki zapowiedział utworzenie nowej służby dedykowanej walce z cyberprzestępczością. Ponadto powstać ma nowy fundusz temu przeznaczony!

Premier Mateusz Morawiecki poinformował media, że w ślad za rozwojem różnych technologii podążają także przestępcy. - Dziś widzimy, że do starych zagrożeń dochodzą nowe zagrożenia z tego świata, który coraz mocniej dominuje w naszym życiu - wskazał premier. - Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, plaga, która zagraża instytucjom państwowym, ale także plaga, która zagraża obywatelom, firmom, przedsiębiorcom w życiu codziennym - mówił. - Dlatego, aby tym wyłudzeniom, kradzieżom, manipulacji, rożnego rodzaju atakom, cyberzagrożeniom przeciwdziałać, tworzymy służbę, która będzie specjalnie dedykowana, specjalnie będzie zajmowała się tylko tymi problemami - prócz już dzisiaj istniejących departamentów, miejsc w służbach cywilnych i służbach specjalnych, które miały to na swojej uwadze - zapowiedział.

Apel i przeprosiny Mateusza Morawieckiego

Morawiecki, mówiąc o "szerzących się cyberatakach", stwierdził, że "nadszedł czas, by powołać służbę, która na te ataki odpowie". - Między policją a cyberprzestępcami istnieje wyścig zbrojeń. Kto szybciej dojdzie do nowych metod, kto je opanuje, ten uzyska przewagę - stwierdził premier. Dlatego - jak wyjaśnił - rząd chce, by policja miała "odpowiednie instrumenty, najlepsze rozwiązania, a przede wszystkim kompetencji" do walki z cyberprzestępczością. - To co jest w głowach naszych informatyków, naszych specjalistów z tej dziedziny, chcemy zakumulować w jednym miejscu, po to, żeby jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia - dodał.

Zobacz: Brzydko! Korwin-Mikke zestawił Lisa z Hitlerem i Stalinem. Do tego jeszcze ta grafika...

Poinformował przy tym, że w tym celu zostanie powołany "fundusz cyberbezpieczeństwa", z którego ma być finansowana walka z cyberprzestępczością. Premier zapewnił, że internet "nadal może być obietnicą lepszego świata", które "zbliża ludzi do siebie". - Ale warunek jest jeden - musimy z niego przepędzić przestępców - oznajmił.

Konkretne szczegóły dotyczące nowej służby przedstawił Mariusz Kamiński. – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma powstać do 2025 r. i liczyć 1800 funkcjonariuszy, zarabiających 10-15 tys. zł; nabór ruszy w styczniu, nowa służba będzie miała uprawnienia operacyjne – poinformował szef MSWiA. Służba ma otrzymać "nowoczesną, bezpieczną centralę", która zostanie zbudowana na warszawskich Szczęśliwicach na działce zarządzanej przez policję. – To ma być bardzo nowoczesna służba, złożona w dużej mierze z nowych policjantów. Służba ta będzie prowadziła nie tylko działania dochodzeniowo-śledcze, ale w dużej mierze bardzo zaawansowane działania operacyjne. Będzie stosowała najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane metody pracy operacyjnej, takie jak prowokacja policyjna, zakup kontrolowany – dodał.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE