Zatrute leki? Co robić? Nie ma powodów, by rezygnować z brania lekarstw na cukrzycę!

2019-12-06 5:22 ABR
cukrzyca
Autor: Łukasz Stepaniuk cukrzyca

W produkowanych w Chinach i Indiach lekach dla cukrzyków wykryto niedawno szkodliwe substancje. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski (47 l.) uspakaja, że dostępne w Polsce lekarstwa są bezpieczne. Wyjaśniamy, na czym polega problem.

Co się dzieje z lekami na cukrzycę?

W lekach produkowanych w Azji, które zawierają metforminę, wykryto wyższe niż się spodziewano stężenie innego związku chemicznego – NDMA. Jego stężenie nie przekracza jednak dopuszczalnych norm.

Czy leki w dostępne Polsce są bezpieczne?

Analizy badań leków produkowanych w Azji prowadzą Europejska Agencję Leków oraz polskie instytucje m.in. Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Gdyby potwierdziły się informacje o zanieczyszczeniach w konkretnych partiach leków, GIF niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Obecnie nie ma takiej potrzeby.

Czy przestać przyjmować leki z metforminą?

W żadnym wypadku. Nie ma przesłanek do zmiany sposobu leczenia chorych na cukrzycę. Metformina pozostaje najważniejszym i najlepszym lekiem w leczeniu cukrzycy ze względu na to, że silnie obniża stężenie glukozy we krwi. Substancja ta daje też inne pozytywne efekty jak zmniejszenie ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych i chorób nowotworowych.

Czy wszystkie preparaty z metforminą są badane?

Tak, dotyczy to wszystkich leków, które zawierają tę substancję czynną. W Polsce jest w sumie ok. 20 leków z metforminą. Są to leki na cukrzycę typu 2 oraz preparaty stosowane w leczeniu zespołu wielotorbielowatych jajników.