Zjednoczona Prawica z poparciem 41 proc. Po rozpadzie koalicji będzie czego żałować

2020-09-18 17:56 TWO
Sejm
Autor: Sejm

Zjednoczona Prawica, czyli PiS wraz z koalicjantami z Solidarnej Polski i Porozumienia, cieszy się poparciem 41 proc. badanych - wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego w dniach 7-17 września. Koalicja Obywatelska uzyskała 22 proc. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze ze Konfederacja (8 proc.) i Lewica (5 proc.).

Notowania Zjednoczonej Prawicy w stosunku do poprzedniego badania z sierpnia spadły o 3 punkty proc. O tyle samo poprawiły się natomiast notowania Koalicji Obywatelskiej.

Poparcie dla Konfederacji - 8 proc. - utrzymało się w stosunku do poprzedniego sondażu na tym samym poziomie. Poparcie dla Lewicy wzrosło natomiast o 1 punkt proc. - do 5 proc.

Głosowanie na PSL- Koalicję Polską (PSL, Kukiz'15, UED) zadeklarowało we wrześniu 3 proc. ankietowanych (bez zmian w stosunku do sierpnia).

Ponadto 5 proc. badanych zadeklarowało, że zagłosowałoby na inne ugrupowanie (wzrost o 1 punkt proc.), 13 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć" (spadek o 1 punkt proc.), a 4 proc. respondentów odmówiło odpowiedzi.

Gdyby wybory odbyły się we wrześniu udział w nich zadeklarowało 77 proc. badanych (spadek o 3 punkty proc.), a 14 proc. na pewno nie wzięłaby w nich udziału (2 punkty proc. więcej). 9 proc. badanych nie wie, czy wzięłaby udział w wyborach (wzrost o 1 punkt proc.).

W komentarzu do sondażu CBOS ocenił, że przedłużające się pertraktacje w koalicji rządzącej mogły przyczynić się do niewielkiego spadu poparcia dla Zjednoczonej Prawicy.

"Choć PiS wraz z koalicjantami uzyskał w tym miesiącu najniższy wynik od czasu wyborów, to jednak praktycznie nie odbiega on od notowań z przełomu czerwca i lipca. Również wrześniowy wzrost poparcia dla KO utrzymuje się w granicach, w jakich wahają się w tym roku notowania tego ugrupowania. Dobry i stabilny jest sierpniowy wynik Konfederacji, która w tym roku, choć tylko minimalnie, poprawiła swoje notowania. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej wyborców w swobodnych wypowiedziach deklaruje chęć głosowania na ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050" - czytamy w komentarzu CBOS.

Najnowsze