Znamy wyniki wyborów 2019! Jak głosowali Polacy na Podkarpaciu? [WYNIKI]

2019-10-13 23:07 BL
Wybory parlamentarne w Rzeszowie
Autor: Weronika Kasza Wybory parlamentarne w Rzeszowie

Poznaliśmy sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych. Według sondażu IPSOS, w skali całego kraju najwięcej głosów dostał PiS (43,6%). Partia ta uzyskała zdecydowanie najwyższy wynik także w województwie podkarpackim.

W niedzielę 13 października pełnoletni obywatele naszego kraju posiadający prawa wyborcze decydowali o przyszłym wyglądzie polskiego parlamentu, o tym kto zasiądzie w ławach Sejmu oraz Senatu.

Według sondażu exit poll IPSOS, najwięcej Polaków, bo 43,6% zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Drugi wynik uzyskała Koalicja Obywatelska, która uzyskała 27,4%. Trzeci rezultat należał do Lewicy (11,9%). Według sondażu, do Sejmu dostanie się również Koalicja Polska (Polskie Stronnictwo Ludowe + Kukiz'15), która zdobyła 9,6% głosów, a także Konfederacja z 6,4% poparcia.

Jak głosy rozkładały się na Podkarpaciu? Według IPSOS, w naszym województwie zdecydowanie najwyższy rezultat uzyskał PiS, który zdobył 62,1%. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska (14,5%), a trzecie Koalicja Polska, czyli PSL razem z Kukiz'15 (10,5%). Ponadto ponad pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyła Konfederacja (7,3%) oraz Lewica (5,3%). 

Cieszyć może frekwencja w skali całego kraju, która wyniosła aż 61,1%. Na Podkarpaciu do wyborów poszło 59,4% uprawnionych do głosowania.

Oficjalne i pełne wyniki wyborów poznamy dopiero po spłynięciu wszystkich głosów z wszystkich komisji wyborczych. Ogłosi je Państwowa Komisja Wyborcza.