Znany b. polityk wbiegnie na Śnieżkę z niepełnosprawnym chłopakiem

2020-09-18 19:27 Marcin Torz

Adam Hofman, były poseł Prawa i Sprawiedliwości i rzecznik prasowy tej partii, jutro (sobota) chce wbiec na Śnieżkę. Na najwyższy szczyt Karkonoszy (1603 metrów) pobiegnie w towarzystwie 20-letniego Leszka. Chłopak cierpi na mózgowe porażenie dziecięce.

Adam Hofman jest współzałożycielem fundacji W góry serca, która propaguje turystykę, zdrowe spędzanie czasu i oczywiście wizyty w górach. Jutro (sobota) Hofman (i grupa towarzyszących znajomych) wbiegnie wraz z Leszkiem na Śnieżkę. 

Na portalu biegowe.pl, czytamy, że będzie to pierwsze w Polsce wejście na szczyt przy pomocy specjalistycznego wózka - bo Leszek całą trasę spędzi właśnie w nim.

Specjalistyczny wózek  - na którym będzie poruszał się Leszek - umożliwia osobom niepełnosprawnym ruchowo poruszanie się po wymagającym górskim terenie. Do jego prawidłowej obsługi potrzebne są przynajmniej dwie osoby, ale podopiecznemu fundacji towarzyszyć będzie cała grupa wolontariuszy.

Znajdą się wśród nich także fundatorzy, czyli wspomniany Adam Hofman, Marcin Świerc i Maciej Przetakiewicz. Wspólnie z Leszkiem pokonają trasę wiodącą z Karpacza przez Strzechę Akademicką, Dom Śląski i Drogę Jubileuszową na sam szczyt Śnieżki. W obie strony dystans wyniesie 20 kilometrów.

Jak wspominają organizatorzy, Leszek cierpi na czterokończynowe spastyczne porażenie, które całkowicie uzależnia go od pomocy bliskich. Warto podkreślić, że mimo wszystkich trudności, 20-latek epatuje niesamowitą pogodą ducha. Teraz będzie miał szansę czuć tą samą radość z obcowania z naturą i pięknym krajobrazem, co inni fani górskich wędrówek.

– Celem naszych działań jest wyeliminowanie przeszkód dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, by wspólnie z nimi kruszyć bariery na krętych górskich drogach i razem zdobywać szczyty. Chcemy, by poprzez nasze działanie osoby niepełnosprawne miały taką samą możliwość kontaktu z naturą, spełniania marzeń, jak każdy „górmaniak” – mówi Gniewomir Knapski, Prezes Fundacji.

Dzięki działaniom Fundacji W Góry Serca, osoby o ograniczonej sprawności ruchowej zyskają szanse osiągnięcia górskich szczytów i podziwiania wspaniałych krajobrazów, które dała nam natura.

Najnowsze