Znany ksiądz apeluje o dyspensę od mszy. Sprawa jest pilna!

2022-01-24 15:09
Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

W piątej fali pandemii codziennie zakażonych jest kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Rząd zachęca przedsiębiorców o umożliwienie pracownikom zdalnej pracy i szykuje dodatkowe łóżka w szpitalach dla chorych. A co z kościołami? Nie wiadomo. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski apeluje o wprowadzenie dyspensy dla wiernych od uczestnictwa w nabożeństwach.

Podczas pierwszych fal pandemii władze kościelne wprowadziły dyspensę dla seniorów oraz wszystkich osób, które obawiają się zakażenia koronawirusem. Rząd wprowadził zaś limity wiernych w kościołach podczas nabożeństwa. Tym razem, podczas czwartej i rozpoczętej już piątej fali pandemii, o żadnych restrykcjach, ani zwolnieniach z obowiązku chodzenia do kościoła nie słychać.

Obostrzenia będą inne niż do tej pory? Kraska zapowiedział nowe rozwiązania

Super Raport 21.01 (Goście: Gabriela Morawska-Stanecka - wicemarszałkini Senatu, PPS oraz dr Mirosław Oczkoś) Sedno Sprawy: Waldemar Kraska

– Najlepiej, żeby rząd wystąpił o wprowadzenie dyspensy i wtedy Episkopat podejmuje decyzje odgórną. Najgorsze jest w tej chwili to, że w poszczególnych parafiach proboszczowie postępują według swojego uznania w sprawie dyspensy, jeśli chodzi o msze świętą – mówi „Super Expressowi” ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Jestem za wprowadzeniem dyspensy dla wiernych w całej Polsce, szczególnie dla emerytów, osób powyżej 60. roku życia. Ta decyzja musi być podjęta wspólnie, przez rząd i Episkopat. Jestem za podjęciem działań, które ograniczą rozwój pandemii – dodaje duchowny.

Nowy podwariant Omikronu! Zaraża nawet ozdrowieńców, rozprzestrzenia się błyskawicznie

Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego, decyzję o funkcjonowaniu kościołów w pandemii powinna podjąć wspólna komisja rządu i episkopatu, od tego ona jest. – Jej członkowie nie muszą się nawet zbierać, wiceprzewodniczący ze strony episkopatu i ze strony rządu po prostu powinni się skontaktować i podjąć decyzję, a następnie ją ogłosić. To powinno być podejmowane na wniosek rządu i lekarzy. Należy zaapelować o jak najszybsze podjęcie decyzji przez komisję, bo sytuacja jest nadzwyczajna – dodaje.

Sonda
Czy obawiasz się piątej fali pandemii i wariantu Omikron?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE