1 listopada wybierz podróż SKM-ką

2019-10-18 16:48 Materiał partnerski
SKM
Autor: Materiały prasowe SKM

1 listopada niektóre ulice są zamknięte dla ruchu samochodów i wyłączone z parkowania. Jak najszybciej dotrzeć do spoczywających na cmentarzu bliskich? Aby uniknąć zatłoczonych autobusów i korków na ulicach Warszawy – tego dnia warto zdecydować się na podróż SKM-ką.

W Uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny wspominamy bliskich zmarłych, ale nie tylko. Odwiedzamy groby poległych w czasie wojny, a także znanych postaci ze świata nauki, literatury i kultury. W tym czasie zwykle następuje zmiana organizacji komunikacji publicznej, co może powodować pewne trudności i opóźnienia. Jak temu zaradzić? Wsiądź do pociągu!

Cmentarz Bródnowski

Korzystając z linii S2, która łączy Sulejówek Miłosna z Lotniskiem Chopina dotrzemy m.in. do Warszawy Wschodniej. Będąc na dworcu, wystarczy przesiąść się w autobus linii C20 (wyjątkowo kursującej 1 i 2 listopada 2019 r.), aby dotrzeć na Cmentarz Bródnowski. To kolejna nekropolia o bogatej historii. Cmentarz Bródnowski założono 1884 r. na Pradze, spoczywa na nim ponad 1,2 mln osób. Przed figurą Matki Bożej znajdującej się w Alei Głównej podczas uroczystości listopadowych nie brakuje zniczy. W czasach II wojny światowej Niemcy zbombardowali część cmentarza. Według niektórych przekazów, na miejscu Cmentarza Bródnowskiego Hitler planował wybudować stadion.

Cmentarz Kamionkowski

Zapalenie znicza bohaterom znanym jedynie z historii to piękny hołd ku czci zasłużonych dla Polski zmarłych. Na Cmentarzu Kamionkowskim pochowani są uczestnicy Powstania Kościuszkowskiego, m.in. generałowie Tadeusz Korsak i Jakub Jasiński. Ich mogiły zostały zniszczone, a następnie zrekonstruowane. W miejscu tym spoczywają także żołnierze I i II wojny światowej. Cmentarz Kamionkowski to jedyny przykościelny cmentarz parafialny z czasów średniowiecza w Warszawie. Na cmentarz znajdujący się na Pradze Południe dotrzemy linią S3, kursującą na trasie Wieliszew / Legionowo – Lotnisko Chopina.

Zalety podróży SKM-ką

Podróż SKM-ką na początku listopada to dobre rozwiązanie. W ten sposób unikniemy korków oraz szybko dotrzemy na określone miejsce. W uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny większość mieszkańców Warszawy i okolic wybierze transport publiczny, co oznacza zatłoczone autobusy i tramwaje. Aby uniknąć ścisku oraz wygodnie i na czas dotrzeć do celu podróży, warto wybrać Szybką Kolej Miejską. 1 listopada oprócz S9, możemy się swobodnie przemieszczać pozostałymi liniami SKM, a następnie skorzystać z przesiadki do innego środka transportu. SKM to krótsza podróż i więcej czasu na refleksję podczas listopadowych uroczystości.

Materiał partnerski