10 pomysłów na LATO w KATO

2020-06-30 0:00 Materiał Partnerski

Wakacje start! Jak je spędzić? Mamy dla was kilka propozycji. Warto wyjść z domu i ruszyć z nami w miasto! W tym szczególnym okresie, pomimo wakacyjnej pogody, pamiętajmy o zaleceniach sanitarnych. Wszystkie wydarzenia miejskie będą się odbywać z zachowaniem wszelkich obostrzeń i zaleceń, by każdy z uczestników mógł czuć się bezpiecznie oraz komfortowo.

1. Kino pod chmurką na tarasach Spodka

17 czerwca wystartowało Kino Letnie Antyradia, wakacyjny projekt adresowany do wszystkich amatorów kina „pod chmurką”. Oglądanie kinowych hitów odbywa się w każdą środę na tarasach Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.

Projekcje w ramach Letniego Kina odbywać się będą także w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych – deszczu, dużego wiatru czy burzy. Wówczas seanse zostaną przeniesione do wnętrza MCK lub Spodka. Informacja na temat zmiany lokalizacji zostanie podana do wiadomości do godz. 17.00 w dniu seansu na profilu facebookowym Kina Letniego Antyradia (https://bit.ly/2V5M4Yu) oraz w wydarzeniu. Wstęp na wszystkie seanse jest wolny.

Wakacyjny repertuar: 8.07.2020 r. – Star Trek, 15.07.2020 r. – Jurassic Word – Upadłe królestwo, 22.07.2020 r. – Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, 29.07.2020 r. – Nigdy cię tu nie było, 5.08.2020 r. – Marsjanin.

2. Rajza po Kato na kole

W Katowicach mamy ponad 170 kilometrów ścieżek rowerowych i cały czas powstają kolejne. Ci, którzy tęsknią za ciszą i zielenią, mogą przenieść się daleko od zgiełku miasta – zapraszamy na Dolinę Trzech Stawów, do katowickich parków czy lasów na południu miasta. Pod adresem www.rowerem.katowice.eu znajdziemy miejski przewodnik rowerowy oraz mapę tras. Ci, którzy rowerów nie mają, mogą wypożyczyć dwa kółka w jednej z 83 stacji rowerów miejskich rozsianych po całym mieście. Do tej pory w systemie zarejestrowało się już 64 tysiące użytkowników. Jak skorzystać z tej opcji? Wystarczy utworzyć konto na www.citybybike.pl. Na początku wakacji uruchomiono siedem kolejnych stacji: w Śródmieściu na pl. Rostka, przy ul. Pułaskiego (os. Paderewskiego), na Dębie przy skrzyżowaniu ul. Ściegiennego z Chorzowską oraz u zbiegu ul. Ściegiennego z Krzyżową, w Bogucicach obok biblioteki przy ul. Wajdy, a dwie kolejne przy basenach w Burowcu i Brynowie.

3. Gotowi na biwak na łonie natury?

Jeśli macie ochotę biwakować, wybierzcie się koniecznie do Lasu Murckowskiego. Na specjalnie przygotowanym terenie można tam rozpalić ognisko. Aby to zrobić, należy się wcześniej skontaktować z miejscowym leśniczym (tel. 609 183 025)! Podobne miejsca znajdują się również w Dolinie Trzech Stawów – przy ścieżce dydaktycznej, w Dolinie Pięciu Stawów przy stanicy harcerskiej oraz w Piotrowicach przy Ślepotce.

4. Historia zapisana na murach

W ostatnim czasie w Katowicach powstało kilka niesamowitych i cieszących oko murali. W Szopienicach przy zrewitalizowanym parku Olimpijczyków, nieopodal miejsca, gdzie mieszkał słynny śląski reżyser filmowy Kazimierz Kutz, powstał mural przedstawiający hutę Uthemann i… Kutza na koniu z rolkami filmu (ul. Wypoczynkowa 3). Projekt street-artowego dzieła wykonał Erwin Sówka. Nieopodal w Bogucicach powstał mural przedstawiający słynnego katowickiego himalaistę Jerzego Kukuczkę (skrzyżowanie ulic Markiefki i Katowickiej). Gdy przeniesiemy się na drugą stronę miasta do Załęża, czeka na nas mural przestawiający niesamowitą kobietę, dr Jolantę Wadowską-Król, która ratowała dzieci chore na ołowicę w Burowcu i Szopienicach (ul. Gliwicka 58).

5. Las Palmas nad Rawą

Wprawdzie zagraniczne wyjazdy są w tym roku utrudnione, ale na wypoczynek pod palmami zapraszamy do… centrum Katowic. Za oknem piękna pogoda, a przyjemny cień pod palmami na rynku czeka na wszystkich zabieganych wczasowiczów. Cztery 5-metrowe feniksy kanaryjskie, wypożyczone z Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, czekają na spragnionych ochłody na katowickim rynku.

6. Z wysoka lepiej widać

Z tego miejsca z wysokości 40 m można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę Katowic! W trakcie budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego swoje drugie życie dostała wieża szybu „Warszawa II”, która została zaadaptowana na wieżę widokową. Obiekt zyskał swój dawny blask. Wieża widokowa jest czynna sezonowo, jej dostępność jest także uzależniona od aktualnie panujących warunków atmosferycznych. Informacje na temat aktualnej możliwości wjazdu na wieżę można zaczerpnąć w kasach lub punkcie informacyjnym Muzeum Śląskiego. Jednorazowo na wieży mogą przebywać maksymalnie 4 osoby. W zależności od natężenia ruchu zwiedzających, czas przebywania na platformie widokowej regulują pracownicy Muzeum w zakresie od 5 do 15 minut. Wieża widokowa jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 20.00 (ostatni wjazd o 19.50). Chcąc skorzystać z wieży widokowej, warto upewnić się, że jest ona czynna, dzwoniąc do informacji: 32 213 08 70.

7. Na klopsztandze, czyli czar dawnych zabaw

Choć trudno w to dziś niektórym uwierzyć, szczególnie najmłodszym pokoleniom, kiedyś nie było telewizji, komputerów, smartfonów. Wakacje to doskonały czas, by pokazać dzieciom czar dawnych zabaw.

Zabawa na klopsztandze (czyli trzepaku), gra w klasy, zabawa w dwa ognie i berek – to tylko niektóre propozycje. A może inspiracji do zabaw poszukać jeszcze dawniej? Dekady temu popularna była „klipa” – potrzebne były dwa kije o zaostrzonych końcach, wybijało się większym kijem ten mały z koła jak najdalej, a inni zawodnicy próbowali złapać klipę lub odkopnąć w kierunku koła. Ostatni zostawał klipą. Popularne też było kulanie felgi (np. rowerowej), skokanie w guma, szycie szmacianych lalek czy piłek, tak zwanych szmacioków. Dziewczynki wyplatały koszyczki czy wianki z trawy. Starsi zasiadali np. przy skacie.

8. Dla moli książkowych

W te wakacje, w ramach akcji Wirtualne Lato z Książką, wybieramy Miejską Bibliotekę Publiczną! Stawiamy na działania na łonie natury i w zgodzie z naturą. Wczuwać będziemy się w rytm naszej planety i słuchać sygnałów, które do nas wysyła. Co to znaczy być minimalistą? Być zero waste? Co realnie możemy robić dla naszej planety? Tym razem zapraszamy do międzypokoleniowego spędzania lata. W naturalny sposób każdy znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie. Będziemy proponować spotkania, warsztaty, miejsca, które warto odwiedzić, zabawy i gry literackie oraz quizy, ale przede wszystkim literaturę na lato. A wszystko to można będzie bezkarnie robić naturalnie w otoczeniu przyrody. Szczegóły na mbp.katowice.pl oraz profilu Facebook Biblioteki oraz filii.

9. Palce lizać, czyli kuchnie świata na rynku

W lipcu na rynku gratka dla smakoszy, od 3 do 5 lipca zawitają tu food trucki. Jak zapewniają organizatorzy, pojawią się niespodzianki i nowości. Będzie można spróbować sushi w wydaniu street food, a także poczuć klimat słonecznej Chorwacji. – Tradycyjnie przygotowaliśmy bogatą ofertę dań z kuchni azjatyckiej. Pojawią się klasyki street foodu, a dla łasuchów najlepsze słodycze: owoce w czekoladzie, churrosy z nutellą, lody tradycyjne i tajskie oraz gofry. Mamy też niespodziankę w strefie muzyki – zapewniają organizatorzy.

W lipcu odbędzie się także inne wydarzenie o charakterze food truckowym, tj. Festiwal Kuchni Azjatyckiej. Od 24 do 26 lipca Park Powstańców Śląskich, przy katowickim rondzie im. J. Ziętka, zamieni się w prawdziwe aleje Azjatyckiego Street Foodu. Znajdziecie tu potrawy m.in. z Japonii, Chin, Indii, Korei czy Tajlandii.

10. Przybij piątkę z Filharmonią Śląską w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie i Filharmonia Śląska zapraszają na muzyczne spotkania, które w każdą wakacyjną sobotę, począwszy od 4 lipca, ukoją spragnionych koncertów melomanów. Bo cóż może być piękniejszego niż dźwięki rozbrzmiewające pod gołym niebem w środku lata, w dodatku w wyjątkowym otoczeniu?

W przestrzeni Muzeum Śląskiego w lipcowe i sierpniowe soboty o godzinie 19.00 odbywać się będą koncerty filharmoników śląskich. Przygotowany został program idealny na letnie wieczory, łączący ponadczasowe dzieła takich kompozytorów, jak Mozart, Haydn czy Beethoven z muzyką związaną z naszym regionem, który jest kolebką wielkich twórców. Zabrzmią m.in. słynne uwertury i symfonie, a wszystko to w niezwykłej przestrzeni Muzeum, łączącej styl industrialny z nowoczesnością. Na scenie zobaczymy zarówno Śląską Orkiestrę Kameralną, Chór i Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, jak i mniejsze składy instrumentalne. Każdy z koncertów będzie więc inny, a różnorodność brzmienia, programu i stylów zaspokoi każdy gust muzyczny. Wstęp: 5 zł.

Szczegółowy program ukaże się na stronie filharmonia-slaska.eu oraz muzeumslaskie.pl

Najnowsze