100. rocznica Bitwy Warszawskiej

2020-08-14 0:00 Materiał Partnerski
100. rocznica Bitwy Warszawskiej
Autor: Materiały Prasowe

15 sierpnia 2020 r. mija dokładnie 100 lat od wielkiego zwycięstwa Polski nad bolszewicką Rosją. Bitwa Warszawska 1920 należy do największych bitew w dziejach świata. Zwycięstwo polskiego wojska nad Rosją uchroniło Europę i cywilizację europejską od zalewu barbarzyńskiego bolszewizmu. Pod nazwą „Bitwa Warszawska” kryje się wielka strategiczna wojna, wojna światów, starcie cywilizacji śmierci i zniszczenia ze Wschodu z cywilizacją życia i chrześcijańskiej miłości Zachodu.

prof. Piotr Gliński wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego
prof. Piotr Gliński wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego

O zwycięstwie polskiego wojska zdecydowała doskonała taktyka i siła przywództwa Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Rozwadowskiego, Józefa Hallera i innych. Bohaterami tamtych dni byli często ochotnicy, którzy stanęli, by bronić Ojczyzny, bronić swoich rodzin. Polscy żołnierze – niespełna dwa lata po odzyskaniu niepodległości – wiedzieli, że „wolność nie jest dana raz na zawsze”, ale trzeba ją wywalczyć, i to wywalczyć samemu. Wojsko Polskie odparło atak sił rosyjskich – wielokrotnie liczniejszych. Dlatego dzisiaj mówimy o Cudzie nad Wisłą. W tym roku instytucje kultury szczególnie łączą siły, by przypomnieć wielkie zwycięstwo polskiego oręża. Pod wspólnym hasłem #Wiktoria1920 czeka nas m.in. premiera filmu VR pt. „Wiktoria 1920” oraz premiera opartego na archiwalnych, nieznanych taśmach filmowych dokumentu „Wojna światów”. A oprócz tego także wielkie widowisko „1920 – Wdzięczni bohaterom” na PGE Narodowym, opowieść o wojnie 1920 r. przeplatana utworami muzycznymi, pokazami archiwaliów i specjalnie przygotowanymi wizualizacjami multimedialnymi.

 Wiele inicjatyw koordynuje Biuro Programu „Niepodległa”: uruchomiony został narracyjny portal poświęcony Bitwie Warszawskiej (bitwa1920.gov.pl), trwa konkurs literacki zachęcający do stworzenia literackiej panoramy tamtych dni. We współpracy „Niepodległej” z Muzeum Wojska Polskiego powstała wirtualna wystawa pt. „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Każdy może zapoznać się z tą wystawą i ją udostępniać także w formie drukowanych plakatów, do czego szczególnie zachęcamy szkoły i biblioteki, samorządy, organizacje pozarządowe. Łączmy się w świętowaniu rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920! W tym roku obchodzimy jeszcze dwie inne ważne rocznice –urodziny Karola Wojtyły (1920) i rocznicę porozumień sierpniowych (1980). Święty papież Jan Paweł II bronił Europy przed niszczącym wpływem komunizmu. Porozumienia sierpniowe doprowadziły do utworzenia NSZZ „Solidarność” – społecznego i masowego ruchu o pokojowym charakterze, który mocą woli polskiego społeczeństwa obalił komunizm.

Polska droga do wolności była trudna. Bez wysiłku zbrojnych oddziałów pod wodzą Piłsudskiego, Hallera, Rozwadowskiego, bez dyplomatycznej aktywności Dmowskiego, Paderewskiego, bez zaangażowania i wysiłku Witosa, Korfantego czy Daszyńskiego, bez AK-owców, Żołnierzy Wyklętych, wreszcie bez nauczania Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, bez masowego i pokojowego ruchu „Solidarności” nie byłoby dziś wolnej Polski w obecnym kształcie. Nie byłoby dziś wolnego od obcych nacisków rządu.

Ministerstwo kultury od kilku lat wypełnia białe plamy polskiej pamięci. Na warszawskiej Cytadeli od 2018 r. powstaje nasz największy projekt – Muzeum Historii Polski, w Lublinie tworzymy Muzeum Kresów, w Białymstoku budowane jest Muzeum Pamięci Sybiru, na Westerplatte wmurowany został kamień węgielny pod budowę Muzeum Pola Bitwy Westerplatte. Trwają prace nad wystawami nowo wybudowanych Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce i Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej. Kilka miesięcy temu otwarte zostało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Sieć nowoczesnych polskich muzeów dopełniają instytucje, które dzięki wsparciu ministerstwa zyskują nowy blask – m.in. remontowane i modernizowane Muzea Narodowe, które przechowują nasze narodowe pamiątki. Łącznie prowadzimy obecnie 83 różnorodne inwestycje muzealne. To jest nasze wiano na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dziś  otwieramy Muzeum Józefa Piłsudskiego, pierwszego Marszałka odrodzonej Rzeczypospolitej i Naczelnego Wodza zwycięskiej armii broniącej Europy Zachodniej przed bolszewicką Rosją. Muzeum, które opowiada o życiu Marszałka, przybliża wartości, którymi się kierował, tłumaczy nie zawsze oczywiste wybory, których dokonywał. Tę opowieść możemy śledzić w jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce, które wkomponowane jest w historyczny kompleks otaczający dworek Milusin, gdzie pamiątki po Józefie Piłsudskim są wciąż obecne, gdzie można przysiąść w cieniu drzew, które i jemu cień dawały, zajrzeć do Warzywnika, w którym jego żona hodowała przydomowe rośliny i warzywa.

Zapraszam Państwa do podwarszawskiego Sulejówka, który upodobali sobie najwięksi II Rzeczpospolitej. Zapraszam do wspólnego upamiętniania jednej z najważniejszych bitew w historii świata.

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
Autor: Materiały Prasowe
Najnowsze