szczęśliwa rodzina, ilustracja

i

Autor: Shutterstock

500 plus ma już cztery lata. Jak Polacy oceniają rządowy program?

2020-04-01 19:22

1 kwietnia mija czwarta rocznica wprowadzenia rządowego programu 500 plus. W związku z tym Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor zlecił przeprowadzenie badania, w którym zapytał Polaków, co myślą o tej formie wspierania rodzin z dziećmi i na co rodzice przeznaczają pieniądze z tego programu.

Jak pomaga 500 plus?
- W badaniach przeprowadzanych na nasze zlecenie, pozytywny wpływ programu w ocenie beneficjentów wciąż się utrzymuje. Co szósty badany podkreśla, że 500 plus pomaga mu opłacić rachunki, a to za ich nieopłacanie mogliby trafić do rejestru dłużników. Niemal jedna czwarta mówi, że przestało jej brakować pieniędzy na podstawowe wydatki, a prawie co dziesiąty deklaruje, że dzięki tej pomocy udało mu się oddać pieniądze znajomym lub rodzinie, ewentualnie spłacić kredyt lub pożyczkę przed terminem. Trzy lata temu jedna trzecia beneficjentów wskazywała, że 500 plus spłaca ich zaległości, kredyty oraz pożyczki i nie powoduje, że zaciągają kredyty czy pożyczki – informuje Sławomir Grzelak, prezes BIG InfoMonitor.

ZOBACZ KONIECZNIE: Zawieszenie 500 plus i 13. emerytur przez kryzys na 3 lata. „Niezbędne”

Co szósty beneficjent przyznaje także, że jego rodzinę obecnie stać na wakacyjny wyjazd. Niemal co piąty badany może m.in. za 500 plus kupować towary lepszej jakości niż wcześniej. Tyle samo osób podkreśla, że teraz odkładają pieniądze, podczas gdy wcześniej nie dawali rady oszczędzać.

Na co idą pieniądze
Beneficjenci programu 500 plus najczęściej przeznaczają pieniądze na zakup odzieży i obuwia dla dzieci – 54 proc. Nieco rzadziej (46 proc.) wydają je na zabawki, książki i artykuły plastyczne oraz na dodatkowe zajęcia dzieci np. naukę języka obcego czy korepetycje (43 proc.). 39 proc. badanych przyznaje, że dzięki rządowej pomocy może kupować żywność lepszej jakości. Ponad jedna czwarta rodzin otrzymujących 500 plus ( 26 proc.) odkłada pieniądze z myślą o przyszłości swoich dzieci (np. na ich studia). Tyle samo badanych – dzięki dodatkowym środkom – może wyjechać na rodzinny urlop lub organizuje wycieczki wyjazdy.

Jak Polacy oceniają 500?
Polacy, zarówno ci, którzy z programu korzystają, jak i ci, którzy nie otrzymują pieniędzy, uważają, że to dobra forma wspierania polskich rodzin z dziećmi – tak twierdzi blisko połowa (ok. 47 proc.) badanych. Co trzeci pytany  (33 proc) jest przeciwnego zdania, a co  piąty (20 proc.) nie wypowiada się w tej kwestii.

CZYTAJ TAKŻE: Emerycie! Sprawdź, czy dostaniesz trzynastą emeryturę przed Wielkanocą?

Program "Rodzina 500 plus" ruszył 1 kwietnia 2016 r. Początkowo pieniądze otrzymywały tylko rodziny z co najmniej dwójką dzieci lub z odpowiednio niskimi dochodami z jednym dzieckiem. Od połowy 2019 r. pomoc przysługuje każdej rodzinie od pierwszego dziecka, bez względu na osiągane dochody. I trafia do około 6,8 mln dzieci. Roczny koszt programu w nowym kształcie ma sięgnąć 41 mld zł.

Wsparcie w czasach pandemii
Jesteśmy w samym środku zamieszania związanego z epidemią koronawirusa. Poza konsekwencjami zdrowotnymi, Polacy odczują tego skutki również w swoich portfelach. W tych ciężkich czasach pieniądze z programu 500 plus mogą okazać się nieocenionym wsparciem dla wielu polskich domów i pomogą podreperować skromniejsze rodzinne budżety.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze