mojeIKP

i

Autor: Shutterstock

mojeIKP

Aplikacja mojeIKP pomoże ci udzielić pierwszej pomocy

2022-11-25 0:00 Materiał partnerski

Seria 30 uciśnięć i 2 oddechy ratownicze – to podstawa resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jednak by sprawnie udzielić pierwszej pomocy, znajomość RKO może być niewystarczająca. Bez obaw, w aplikacji mobilnej mojeIKP znajdziesz jasną instrukcję postępowania, jak skutecznie udzielić pomocy w razie nagłego wypadku.

Aplikacja mojeIKP jest mobilnym odpowiednikiem Internetowego Konta Pacjenta. Możesz ją pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store. Nie musisz się nawet logować, by znaleźć instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Wystarczy kliknąć w ikonę aplikacji, a potem w serduszko z poruszającą się linią bicia serca. Z kolei jeśli jesteś już zalogowany, to zobaczysz fioletowy baner na górze: „Pierwsza pomoc. Jak udzielić pomocy w nagłych sytuacjach”. Kliknij w niego. Zobaczysz pięć kafelków:

mojeIKP

i

Autor: Materiał prasowy

1. Udziel pierwszej pomocy

Kliknij w ten kafelek, jeśli chcesz szybko pomóc osobie poszkodowanej w wypadku. W zależności od jej wieku, przytomności i ogólnego stanu, mojeIKP poinstruuje cię, jakie czynności należy wykonać i w jakiej kolejności. Aplikacja podpowiada też, jakie służby powinieneś powiadomić w zależności od rodzaju zdarzenia, oraz wyświetla na ekranie odpowiedni numer telefonu, np. pogotowia ratunkowego. Ponadto dowiesz się, jak zaangażować innych świadków zdarzenia do współpracy i jaki sprzęt może się okazać niezbędny podczas akcji ratunkowej. Wbudowany w aplikację plik dźwiękowy „rytm masażu serca” pomoże ci odpowiednio wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową. Nie bój się, że smartfon przejdzie w stan uśpienia, bo aplikacja mojeIKP zapobiega gaśnięciu ekranu.

2. Inne wypadki i zdarzenia

Dowiesz się, jak udzielić pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach. Są to:

 • ból w klatce piersiowej,
 • wypadek komunikacyjny,
 • udar mózgu,
 • omdlenia i zasłabnięcia,
 • alergia.

Po kliknięciu w wybrany punkt krok po kroku uzyskasz informację dotyczącą postępowania w danej sytuacji. Pod tym kafelkiem znajdziesz także instrukcję, jak położyć osobę nieprzytomną w bezpiecznej pozycji, czyli tzw. pozycji bocznej ustalonej. Aplikacja podpowie ci również, jak za pomocą chwytu Rauteka przesunąć osobę nieprzytomną, która np. leży w pobliżu samochodu grożącego zapłonem.

3. Defibrylator AED – kiedy i jak go używać?

W aplikacji mojeIKP znajdziesz kafelek zatytułowany „Defibrylator AED”. Skrót AED pochodzi z języka ang. Automated External Defibrillator, czyli Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator. Defibrylator AED rozpoznaje zaburzenia rytmu serca, co jest wskazówką dla osoby udzielającej pierwszej pomocy, jak postępować w takiej sytuacji. W aplikacji znajdują się informacje na temat urządzenia i tego, gdzie można je znaleźć. Samą instrukcję korzystania z defibrylatora zamieszczono w opakowaniu z urządzeniem.

4. Rozmowa z dyspozytorem

W tej zakładce znajdziesz instrukcję dotyczącą tego, jakich informacji oczekuje od ciebie dyspozytor pogotowia i w jakiej kolejności je podawać. Pamiętaj, że do czasu przybycia pogotowia nie wolno nam przerywać czynności ratowniczych.

5. Obowiązek pomocy

W tym punkcie dowiesz się, dlaczego masz obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Zgodnie z prawem karane jest wyłącznie zaniechanie ratowania poszkodowanego, a nie skutek naszych działań. Dlatego mimo strachu warto i trzeba pomagać.

Pamiętaj też, że ludzki mózg zaczyna obumierać już po 3–4 minutach od chwili zatrzymania akcji serca. Dlatego tak ważne jest szybkie działanie, które może uratować życie.

Jak zacząć używać aplikacji mojeIKP

Po zainstalowaniu aplikacji musisz nadać kod PIN i zapamiętać go, bo będzie potrzebny przy kolejnych logowaniach. Natomiast pierwszy raz po uruchomieniu aplikacji logujesz się profilem zaufanym lub poprzez bankowość elektroniczną (jeśli masz konto w Alior Bank, PKO BP, Pekao SA, BOŚ,BNP Paribas, Getin Bank, Crédit Agricole, mBank, Banku Spółdzielczym w Brodnicy lub banku spółdzielczym z Grupy PBS), podobnie jak przy logowaniu na Internetowe Konto Pacjenta. Jeśli masz możliwość uruchomienia w telefonie biometrii, możesz z niej korzystać, by logować się odciskiem palca lub identyfikacją twarzy.

Sprawdź, co zyskujesz dzięki aplikacji mojeIKP

Aplikacja mojeIKP pomaga szybko i wygodnie zarządzać sprawami dotyczącymi zdrowia. Aplikacja daje ci:

 • dostęp do e-recept i e-skierowań,
 • możliwość wykupienia leku w aptece bez podawania farmaceucie numeru recepty i PESEL, (wystarczy pokazanie kodu QR na ekranie telefonu)
 • funkcję przypominania o godzinach zażywania leków oraz sprawdzenie ich dawkowania,
 • możliwość udostępnienia swoich danych medycznych innym osobom – np. bliskim, lekarzowi, farmaceucie itp.,
 • opcję szybkiego umówienia się na szczepienie przeciw COVID-19,
 • możliwość pobrania na telefon Unijnego Certyfikatu COVID,
 • dostęp do portalu Diety NFZ,
 • możliwość korzystania z krokomierza i bezpłatnego planu treningów „8 tygodni do zdrowia”.
mojeIKP

i

Autor: Materiał prasowy Link: Kliknij, aby powiększyć QR-kod

PARTNEREM MATERIAŁU JEST CENTRUM E-ZDROWIA

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE