Architektoniczne perełki Łodzi

2019-10-10 0:00 Materiał Partnerski

Łódź może się pochwalić bogactwem architektury poprzemysłowej. Obok historycznej zabudowy zachwycają współczesne realizacje, takie jak centralny przystanek tramwajowy z kolorowym dachem – „stajnia jednorożców” czy biurowiec Opus Film.

Fabrykanckie pałace, wille i wielkomiejskie kamienice nadają miastu niepowtarzalną atmosferę. Najpiękniejszą kamienicą w Łodzi jest Dom pod Gutenbergiem. Budynku strzegą cztery smoki z halabardami w łapach.

„Miasto w mieście”

Niegdyś osada młyńska – teraz największy w Łodzi zespół budynków fabryki tkanin bawełnianych – Księży Młyn. „Miasto w mieście” – tak mówi się o fabryczno-mieszkalnym imperium, które zbudował w XIX w. łódzki przemysłowiec Karol Scheibler. Było ono samowystarczalne: obok budynków fabrycznych stanęły domy robotnicze, rezydencje, szkoła, sklepy, remiza i szpitale.

Dawna elektrownia i dworzec na poziomie

Mało który mieszkaniec Łodzi wyobrażał sobie, że w miejscu pierwszej miejskiej elektrowni powstanie centrum kulturalno- -naukowe. Obecnie mieści się tu m.in. najnowocześniejsze planetarium w Polsce, a od 2018 r. także Centrum Nauki i Techniki. W centrum przyjezdni mogą podziwiać secesyjną Halę Maszyn z rzeźbioną w metalu klatką schodową. Wart odwiedzenia jest też trzypoziomowy Dworzec Fabryczny. W gmach dworca wkomponowano ściany dawnego kolejowego budynku. Poczekalnie są ozdobione muralami Katarzyny Boguckiej i Beaty Szczecińskiej.

Dialog z przeszłością

Szklano-betonowy budynek Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w łódzkim parku Ocalałych powstał w 2013 r. Miejsce jest symboliczne: drzewa w parku zostały zasadzone przez ocalałych z Holokaustu. Misją Centrum jest promocja międzykulturowego i między religijnego dialogu oraz prezentacja dorobku różnych kultur.

Filmowa tradycja i nowoczesność

Hotel Hilton powstał w miejscu dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych. W jego elewację wkomponowano kadr z „Zakazanych piosenek”. Ściany korytarzy są ozdobione zdjęciami z filmów nakręconych w Łodzi, a także obrazami polskich artystów. Mozaika przy hotelowym basenie przedstawia kadr z etiudy Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą”. Łódź to miasto z duszą. Przyjedź i zobacz na własne oczy!

 

Najnowsze