Bądź dobrze poinformowanym kierowcą

2020-05-29 17:17 Materiał Partnerski
Samochody
Autor: Shutterstock

W ramach kampanii #DobryKierowca PKN ORLEN edukuje i przypomina kierowcom o dobrych praktykach na drodze. Już niebawem, 1 lipca 2020 r. w życie wejdzie nowy projekt ustawy, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

PKN ORLEN dba o bezpieczeństwo zarówno kierowców, pieszych, rowerzystów, jak i motocyklistów. To ważne, aby już od najmłodszych lat rozbudzać ciekawość tych najmłodszych uczestników ruchu drogowego, dlatego w kampanię zaangażowano także dzieci. Emitowane w telewizji i w internecie spoty z udziałem Roberta Kubicy i grupy dzieci potwierdzają zasadność kształtowania dobrych postaw na drodze już od najmłodszych lat.

Obowiązkowa jazda na suwak

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dookreśliła zasady włączania się do ruchu podczas tworzących się zatorów lub zwężeń dróg – tzw. jazdy na suwak, o czym traktuje jeden z czterech spotów emitowanych w ramach kampanii #DobryKierowca. Od grudnia ubiegłego roku przestrzeganie zasad ruchu w przypadku np. remontu drogi o dwu lub trzech pasach jest obowiązkowe. W takiej sytuacji kierowca powinien dojechać do końca zanikającego pasa, a następnie samochody z obu pasów przejeżdżają naprzemiennie (jeden z lewego, drugi z prawego) przez zwężenie lub wolny pas jezdni. Z abieg ten ma służyć upłynnieniu ruchu.

Prawidłowy korytarz życia

Obowiązkowo polscy kierowcy powinni się stosować także do zasad tworzenia korytarza życia, którego celem jest umożliwienie swobodnego przejazdu służbom ratowniczym. W przypadku ratowania ludzkiego życia liczy się każda minuta, dlatego tak ważna jest szybka i prawidłowa reakcja kierowcy, który słyszy lub widzi zbliżającą się karetkę pogotowia. Reguła jest prosta: na drodze dwupasmowej kierowcy zajmujący lewy pas powinni zjechać do lewej krawędzi, a kierowcy na prawym pasie – do prawej. Jeśli znajdujemy się na jezdni trzypasmowej – wówczas tylko kierowcy na lewym pasie zjeżdżają do lewej krawędzi, natomiast ci z prawego i środkowego pasa – zjeżdżają do prawej.

Zmiany w Kodeksie drogowym

Początek lipca 2020 r. to moment wdrożenia zmian w przepisach ruchu drogowego. Dobry Kierowca, w myśl kampanii ORLEN, powinien o nich wiedzieć i już teraz spróbować wyrobić w sobie dobre nawyki na drodze. Powinniśmy przygotować się na:

  • ograniczenie prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym (również w nocy),
  • możliwość utraty prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości, w tym także poza terenem zabudowanym,
  • pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy.

Do tej pory w godz. 5:00 –22:00 dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosiła 60 km/h. W świetle nowej ustawy obowiązywać będzie jedna prędkość przez całą dobę – 50 km/h. Kierowcy, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość niezależnie od tego, czy nastąpiło to na obszarze zabudowanym, czy też poza nim, mogą stracić prawo jazdy na 3 miesiące. Ponadto od początku lipca pieszy będzie miał pierwszeństwo przed kierującym pojazdem na przejściu. Oczywiście w każdym przypadku pieszy powinien zachować ostrożność, aby nie narażać z tego tytułu siebie i innych uczestników ruchu.

Polskie paliwo jednym z najtańszych na kontynencie

Obecnie paliwo w Polsce jest jednym z najtańszych w Europie. Z racji stopniowego odmrażania gospodarki niskie ceny paliw na stacjach PKN ORLEN to duże udogodnienie zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla zwykłych ludzi. Stopniowo luzowane są obostrzenia w związku z COVID-19, ale pandemia nadal trwa. Poruszanie się komunikacją publiczną to ryzyko, toteż ze względów bezpieczeństwa przesiadamy się do aut. Dzięki niższym cenom paliw możemy ze spokojem zapewnić bezpieczne podróże sobie i swoim bliskim. Pamiętajmy o tym, że na drodze najważniejsze są bezpieczeństwo i wyobraźnia. Zachowajmy ostrożność.

PKN Orlen
Autor: Materiały prasowe

#DobryKierowca zawsze kieruje się dobrymi zasadami:

  • jeździ na suwak,
  • nie używa telefonu komórkowego podczas jazdy,
  • tworzy korytarz życia,
  • ustępuje pieszym pierwszeństwa,
  • jeździ z dozwoloną prędkością.

Materiał powstał we współpracy z PKN ORLEN

Najnowsze