Bezpieczne podróże w czasie pandemii

2020-09-29 16:56 Materiał Partnerski
Bezpieczne podróże w czasie pandemii
Autor: Shutterstock

Mimo ograniczeń wciąż możemy latać – komfortowo i bezpiecznie. Wystarczy przestrzegać środków ostrożności i zasad wprowadzonych na lotniskach i w samolotach. Jak bezpiecznie podróżować w czasach COVID-19?

Główny Inspektorat Sanitarny wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego przygotował zasady bezpieczeństwa dotyczące podróży lotniczych. Procedury wprowadzono w związku z ograniczaniem transmisji koronawirusa (w oparciu m.in. o wytyczne EASA – Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego).

Zasady bezpieczeństwa na lotnisku

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, pasażerowie przed przybyciem na lotnisko powinni korzystać z odprawy online. Oprócz podstawowych zasad bezpieczeństwa, takich jak zasłanianie nosa i ust na terenie lotniska, noszenie maseczki w samolocie, dezynfekcja rąk i zachowanie dystansu fizycznego, przed wejściem na lotnisko wszystkim osobom wchodzącym mierzona jest temperatura. Wstęp do terminalu obecnie jest już możliwy nie tylko dla pasażerów. Ponadto, na obszarze lotniska znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji, a wydzielone strefy przylotów i odlotów oddzielają od siebie pasażerów. Na lotniskach oznakowano bezpieczne odległości między pasażerami oczekującymi w kolejkach m.in. do kontroli paszportowej czy do odbioru bagażu. Podobne zasady obowiązują w sklepach i kawiarniach na lotnisku.

Na pokładzie samolotu

Samoloty są regularnie dezynfekowane, a specjalne filtry oczyszczają powietrze wewnątrz z bakterii, wirusów i pyłów. Załoga pokładowa również jest wyposażona w środki ochrony osobistej. Pasażerowie na pokładzie wypełniają i oddają personelowi pokładowemu formularze Karty Lokalizacji Pasażera. Ograniczony został też kontakt obsługi z pasażerami. Napoje i przekąski podawane są w indywidualnych opakowaniach. Zaleca się realizacje płatności kartą, a jeśli chcemy poczytać, warto mieć ze sobą czytnik e-booków. Po przylocie należy jak najszybciej opuścić terminal. Dzięki współpracy i dostosowaniu się do obowiązujących zasad jesteśmy bezpieczni zarówno na lotnisku, jak i na pokładzie samolotu.

PPL Logo
Autor: PPL logo
Najnowsze