Gwałcił ją ojciec i nigdy nie poniósł kary! Wstrząsające historie przemocy domowej w Polsce

2021-09-20 14:54
Gwałcił ją ojciec i nigdy nie poniósł kary! Wstrząsające historie przemocy domowej w Polsce
Autor: ninocare/cc0/Pixabay.com Przemoc domowa w Polsce - to temat najnowszej książki Jacka Hołuba. W rozmowie dla serwisu kobieta.wp.pl autor opowiada, dlaczego Polacy wyrządzają sobie na co dzień tak dużo krzywdy

Przemoc domowa w Polsce - to temat najnowszej książki Jacka Hołuba. W rozmowie dla serwisu kobieta.wp.pl autor opowiada, dlaczego Polacy wyrządzają sobie na co dzień tak dużo krzywdy. Ze statystyk wynika, że 9 mln naszych rodaków przyznało się do stosowania przemocy domowej. Za ponad 90 procent przypadków odpowiadają mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje?

Przemoc domowa w Polsce. Winny patriarchalny model rodziny?

W rozmowie z serwisem kobieta.wp.pl Jacek Hołub opowiada o kulisach przemocy domowej w Polsce. Autor poświęcił temu tematowi swoją najnowszą książkę, tj. "Beze mnie jesteś nikim", w której tłumaczy, dlaczego statystyki dotyczące tego problemu są tak niepokojące. Do przemocy domowej przyznaje się 9 mln Polaków, z czego ponad 90 procent to mężczyźni. W tym kontekście temu zjawisko sprzyja nadal powszechny w Polsce patriarchalny model rodziny, w którym kobieta siłą zajmuje miejsce w domowej hierarchii za mężczyzną. Do tego jest traktowana w sposób stereotypowy, czyli ma sprzątać, gotować, zajmować się dziećmi, a do tego seksualnie zaspokajać swojego partnera. W związku z tym wiele kobiet nie mówi o tym, co naprawdę przeżywa w związku, dbając o to, nawet jeśli pada ofiarą przemocy fizycznej, by nic nie wyszło na zewnątrz. Co więcej, nierzadko zdarza się, że sprawcy sami byli dręczeni w dzieciństwie, bo jeszcze niżej od kobiet w domowej hierarchii znajdują się właśnie najmłodsi członkowie rodziny.

- (...) Jako dzieci sami byli krzywdzeni i powielają wyniesione z domu wzorce zachowań, bo po prostu nie znają innych. Jeden z moich rozmówców, sprawca przemocy stwierdził, że takie ma "ustawienia fabryczne". W sytuacjach, kiedy sobie nie radził emocjonalnie, bo np. z powodu niskiej samooceny bał się, że dziewczyna go zdradzi z kimś, kogo w skrytości ducha uważał za lepszego od siebie, eksplodował agresją. Ale oczywiście to w niczym nie usprawiedliwia sprawców przemocy. To oni są odpowiedzialni za to, co robią - mówi w rozmowie z serwisem kobieta.wp.pl Hołub.

Czytaj też: Nie żyje mała Hania Terlecka. Wzruszający wpis odbiera mowę. Polacy zebrali dla niej 6 mln zł

Przemoc domowa w Polsce. Jej ofiarą padają również mężczyźni

Jak informuje serwis kobieta.wp.pl, jeden z bohaterów książki autora sam był maltretowany w dzieciństwie, by później znęcać się nad zwierzętami i kolejnymi partnerkami. Choć problem przemocy domowej w Polsce dotyczy głównie kobiet i dzieci, to jej ofiarą padają również mężczyźni.

- (...) I paradoksalnie, oni też są ofiarami patriarchatu. Bo jeśli mężczyznom wmawia się od dziecka, że muszą być silni, powinni rządzić w domu, jeżeli cały czas słyszą, że "chłopaki nie płaczą" i nie powinni "być jak baba", to trudno im przyznać się przed samym sobą, że są ofiarami przemocy, i to jeszcze ze strony kobiety. I jeszcze trudniej im o tym powiedzieć i zwrócić się o pomoc. Faceci boją się, że jeśli zwierzyliby się kumplom, usłyszeliby zaraz: "No co ty, baba jesteś?", "Pokaż jej kto nosi w waszym domu spodnie" albo coś w tym rodzaju. Dlatego często znoszą to w milczeniu - mówi w rozmowie z serwisem kobieta.wp.pl autor książki "Beze mnie jesteś nikim".

Czytaj też: Zabójstwo strażaka. Są zarzuty dla podejrzanego o brutalny mord!

Przemoc domowa w Polsce. Nie tylko ból fizyczny

Jak informuje serwis kobieta.wp.pl, Hołub podaje przykład Łukasza, którego partnerka biła go wałkiem do ciasta, dręczyła, nie dawała mu spać. Mężczyzna nie mógł jej zostawić, bo kobieta szantażowała go, że sama oskarży go wtedy o przemoc domową, niszcząc mu w ten sposób życie. Hołub dodaje, że przemoc może mieć też wymiar psychiczny, emocjonalny i nie należy jej za każdym razem wiązać tylko z zadawaniem bólu fizycznego.

- Jedna z pań opowiadała mi, że partner urządzał jej wielogodzinne kazania, podczas których słyszała zawsze to samo - że jest beznadziejna, zła, leniwa, wredna, nielojalna i powinna być wdzięczna, że ma takiego faceta jak on. W tym czasie zabraniał jej wychodzić z pokoju, nawet do toalety. Czasem zaciągał ją przed lustro, kazał patrzeć, i wymieniając poszczególne części ciała mówił jaka jest brzydka i obrzydliwa - mówi w rozmowie z serwisem kobieta.wp.pl.

Przemoc domowa w Polsce. Jak z tym żyć?

Jak informuje serwis kobieta.wp.pl, ofiary przemocy domowej w Polsce muszą często od nowa uczyć się nawiązywania więzi społecznych, okazywania emocji nawet najbliższym im ludziom, bo same nie doświadczyły tego np. w dzieciństwie. Na pomoc dla niektórych jest już jednak za późno.

- (...) Nawiązałem kontakt z pięćdziesięcioletnią dziś kobietą, która jako dziecko, po śmierci matki, była torturowana i gwałcona przez ojca alkoholika. Ojciec za flaszkę wódki sprzedawał ją swoim kolegom. Rzecz działa się na wsi, ich gospodarstwo było położone z dala od sąsiadów. Zwyrodnialcy nigdy nie stanęli przed sądem. Ojciec zapił się na śmierć. Minęło kilkadziesiąt lat, a jego córka do dziś boi się ludzi, nigdy nie miała chłopaka, nie związała się z mężczyzną, leczy się psychiatrycznie i ma za sobą kilka prób samobójczych - opowiada serwisowi kobieta.wp.pl Hołub.

Czytaj też: Gromy na arcybiskupa Rysia! Miał sprofanować Eucharystię [WIDEO]

Sonda
Czy Polska skutecznie walczy z problemem przemocy domowej?
Ostatnie pożegnanie zamordowanej Pauliny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE