CHCESZ, BY NAUKA BYŁA INSPIRUJĄCĄ PRZYGODĄ?  SIĘGNIJ PO E-MATERIAŁY NA EPODRECZNIKI.PL

i

Autor: Materiały Prasowe

CHCESZ, BY NAUKA BYŁA INSPIRUJĄCĄ PRZYGODĄ? SIĘGNIJ PO E-MATERIAŁY NA EPODRECZNIKI.PL

2020-10-26 0:00

Pandemia, i związana z nią konieczność zachowania społecznego dystansu, wpłynęła na przyspieszenie procesów cyfryzacyjnych we wszystkich obszarach naszego życia. Zjawisko to nie ominęło również edukacji. Nauka w oparciu o cyfrowe materiały i narzędzia oraz z wykorzystaniem komputera, tabletu czy smartfona, stała się dla nauczycieli, dzieci, młodzieży i ich rodziców czymś naturalnym i powszechnym. Zebrane doświadczenia wskazują, że cyfrowe materiały i narzędzia staną się integralnym elementem procesu nauczania i uczenia się, również po zakończeniu pandemii.

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN), we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) oraz Centrum Informatycznym Edukacji (CIE), wykorzystując środki Unii Europejskiej – pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego i programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – uruchomiło projekty, w ramach których powstają różnorodne e-materiały dla wszystkich etapów edukacyjnych: od edukacji wczesnoszkolnej, po szkoły ponadpodstawowe, w tym także do kształcenia zawodowego, jak również do doradztwa zawodowego.

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej już teraz z e-materiałów korzysta dziennie średnio 298 000 unikalnych użytkowników. Od marca br. lawinowo wzrosło zainteresowanie i wykorzystanie Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej znajdującej się pod adresem www.epodreczniki.pl. Najwięcej odsłon, prawie 4,5 mln, zanotowanych zostało 25 marca br. Stronę odwiedził wówczas blisko 1 mln aktywnych użytkowników. Platforma to jednak nie tylko e-materiały, ale kompletne narzędzie już teraz umożliwiające prowadzenie zdalnej nauki, które cały czas się rozwija – zgodnie z potrzebami uczniów i nauczycieli. Jako odpowiedź na potrzeby szkół w trakcie pandemii na platformie epodreczniki.pl systematycznie uruchomiane są dodatkowe funkcjonalności czyniące naukę zdalną bardziej wygodną i przyjazną dla użytkowników. Między innymi od 26 sierpnia 2020 r. zalogowani nauczyciele i uczniowie mają możliwość spotkań on-line z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi do wideokonferencji.

Korzyści dla uczniów

Większość uczniów miała już okazję poznać platformę www.epodreczniki.pl korzystając z konkretnych zasobów wskazanych im przez nauczyciela. Warto jednak wiedzieć, że z platformy stworzonej przez MEN uczniowie mogą korzystać także samodzielnie. Umożliwia ona bowiem wyszukiwanie interesujących nas materiałów. Wpisując w wyszukiwarkę hasła np. „planowanie eksperymentu”, „impresjonizm” lub nazwę zawodu, otrzymamy podpowiedzi materiałów odnoszących się do nich. Także forma materiałów jest niezwykle wciągająca. Oprócz prezentacji ze zdjęciami, na platformie znajdziemy także filmy, interaktywne ćwiczenia, wirtualne laboratoria, wirtualne spacery czy interaktywne mapy.

Korzyści dla nauczyciela

Każdy nauczyciel wie, ile wysiłku trzeba włożyć w zaplanowanie i przygotowanie lekcji, która pozwoliłaby skutecznie zainteresować uczniów na 45 minut. Z e-materiałami dostępnymi na platformie www.epodreczniki.pl to zadanie jest o wiele prostsze. Co istotne nauczyciel nie tylko dostaje do dyspozycji gotowe materiały, ale także, dzięki udostępnianiu ich na licencji Creative Commons, może je w każdej chwili ściągnąć, wydrukować lub powielić. Nauczyciel, wykorzystując dostępne na platformie narzędzia, może również wybrane materiały zmodyfikować zgodnie z preferencjami lub potrzebami konkretnej grupy uczniów i udostępnić im za jej pośrednictwem, a później monitorować postępy ich prac. Dzięki temu platforma i jej zasoby mogą posłużyć nie tylko do przeprowadzenia zajęć on-line, ale także do poprowadzenia zajęć w klasie, w zupełnie inny, dużo ciekawszy sposób.

Więcej informacji na www.edukacjawzasiegureki.pl

Działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

CHCESZ, BY NAUKA BYŁA INSPIRUJĄCĄ PRZYGODĄ?  SIĘGNIJ PO E-MATERIAŁY NA EPODRECZNIKI.PL

i

Autor: Materiały Prasowe
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE