Choroby reumatyczne wyzwaniem XXI wieku

i

Autor: Shutterstock

Choroby reumatyczne wyzwaniem XXI wieku

2019-08-22 0:00

Na różnego rodzaju choroby reumatyczne cierpi ok. 10 mln Polaków. Jedną z nich jest RZS – reumadoidalne zapalenie stawów, które dotyka ok. 350 tys. osób. Najczęściej diagnozuje się ją między 25. a 40 rokiem życia, ale nierzadko także u młodszych. To choroba przewlekła, atakująca głównie stawy, ale też inne narządy. Nieleczona może prowadzić do ciężkiej niepełnosprawności i przedwczesnego zgonu. Natomiast wczesne zastosowanie skutecznej terapii hamuje jej postęp, zapobiega powikłaniom i umożliwia normalne funkcjonowanie, powrót do szkoły, do pracy.

Niestety w Polsce zaledwie 40 proc. pacjentów pracuje zawodowo. Pomimo refundacji terapii biologicznych i biopodobnych, do programu lekowego włączono zaledwie…4 proc. populacji chorych!

Tymczasem szansą na poprawę jakości życia chorych na RZS jest wczesna diagnostyka i włączenie, najpóźniej w ciągu 6 miesięcy, skutecznego leczenia. Pacjenci i eksperci apelują o poszerzenie dostępu do terapii biologicznych oraz włączenie nowych leków, o odmiennym mechanizmie działania, tzw. inhibitorów kinaz janusowych, co pozwoli na zwiększenie odsetka chorych, u których udaje się uzyskać długotrwałą remisję lub niską aktywność choroby. Tym samym wpłynie na zahamowanie progresji choroby.

W 2012 roku bezpośrednie koszty leczenia RZS sięgnęły 400 mln zł. Koszty pośrednie były jednak siedmiokrotnie wyższe. Uwzględniając świadczenia społeczne wypłacane przez ZUS i koszty związane z nieobecnością pracowników, całkowite wydatki budżetowe związane z leczeniem RZS sięgają blisko 2,8 mld zł. Warto podkreślić, że RZS to choroba osób w pełni życia społecznego i zawodowego. Brak skutecznego leczenia znacząco wyklucza chorych z pełnej aktywności. Objawy choroby w istotny sposób utrudniają życie chorego – problematyczne dla chorych stają się codzienne czynności, normalne funkcjonowanie tj. trudności z samodzielnym ubieraniem się, kłopoty
z samodzielnym poruszaniem się czy spożywaniem posiłków i napoi, chorzy odczuwają silny ból związany z chorobą, który niejednokrotnie pozbawia ich aktywności w życiu społecznym czy zawodowym – komentuje Monika Zientek, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „3majmy się Razem”.

Podawanie leków biologicznych w Polsce odbywa się głównie w szpitalach lub po ostrożnym i szczegółowym przeszkoleniu przez personel szpitalny w przypadku terapii podskórnych także w domu; specjalne warunki przechowywania oraz transportu leków biologicznych są konieczne do utrzymania ich stabilności i w efekcie skuteczności i bezpieczeństwa. Wszystkie powyższe czynniki mogą i wpływają na jakość życia pacjentów. Aktualnie rekomendowane przez środowisko reumatologów europejskich zalecenia obejmują włączenie inhibitorów kinaz janusowych do leczenia pacjentów z RZS na tym samym etapie leczenia jak terapie biologiczne (po nieskuteczności terapii MTX), w drugiej linii leczenia lub po nieskuteczności terapii biologicznych jako trzecia linia.

Problemom i wyzwaniom związanym z chorobami reumatycznymi jest poświęcona kampania edukacyjna „Choroby reumatyczne wyzwaniem XXI wieku”, prowadzona przez Fundację Wygrajmy Zdrowie i Stowarzyszenie „3majmy się Razem”. Inicjatywa ma za zadanie przybliżenie zagadnień związanych z diagnostyką oraz innowacyjnym leczeniem chorób reumatycznych m.in. poprzez stworzenie eksperckiej grupy roboczej czy przedstawienie historii osób, którym pomimo choroby udaje się prowadzić aktywne, normalne życie. Założeniem organizatorów jest również podkreślenie wyzwań związanych z dostępem do skutecznych i nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych. – podkreśliła Beata Ambroziewicz, wiceprezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie. Nasz cykl edukacyjny rozpoczynamy od jednego z obszarów, który wymaga szczególnej uwagi, jakim jest reumatoidalne zapalenie stawów RZS – dodaje Ambroziewicz.

 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki