Czyste zasady. Oszczędzasz wodę? Mniej zapłacisz za śmieci

2021-06-14 0:00
Czyste zasady. Oszczędzasz wodę? Mniej zapłacisz za śmieci
Autor: Materiały Prasowe

Nowe zasady naliczania opłat za śmieci obowiązują w Warszawie od kwietnia 2021 r. Stawki uzależnione są od ilości zużytej wody. Władze miasta uznały, że ta metoda naliczania opłat jest najbardziej sprawiedliwa ze wszystkich czterech dopuszczonych w ogólnopolskich przepisach. Poza tym mamy wpływ na wysokość naszych rachunków. Jeśli oszczędzamy wodę np. zakręcając kran podczas mycia zębów czy rezygnując z kąpieli w wannie na rzecz prysznica, to też zapłacimy mniej za wywóz śmieci.

Zanim opłatę za wywóz śmieci uzależniono od zużycia wody, płaciliśmy ryczałt. Wielu warszawiaków jednak zgłaszało, że ta metoda naliczania opłat za zagospodarowanie odpadów jest niesprawiedliwa. Najlepiej i najbardziej sprawiedliwie byłoby uzależnić opłatę od ilości produkowanych śmieci. Jednak wprowadzone przez rząd i parlament przepisy nie pozwalają na to. Gminy mają do wyboru cztery metody naliczania stawek:

 • od powierzchni mieszkania,
 • od zużycia wody,
 • od osoby,
 • od gospodarstwa domowego

W Warszawie uznano, że rozliczanie opłat od ilości zużytej wody będzie najbardziej sprawiedliwym rozwiązanie spośród tych czterech. Dlaczego?

Masz wpływ na to, ile płacisz

Każdy z nas, poprzez odpowiedzialne korzystanie z wody i jej oszczędzanie, może obniżyć swoje rachunki za odpady. Warto pamiętać o tym biorąc kąpiel zamiast prysznica czy zostawiając odkręcony kran podczas mycia zębów. Dlaczego Warszawa nie nalicza opłat od mieszkańca? Bo to dla samorządu bardzo trudna do zweryfikowania metoda. Władze miasta nie mają prawnych możliwości sprawdzenia i kontrolowania, ile osób faktycznie mieszka w danym lokalu. Zwłaszcza, że osoby, które unikają płacenia za śmieci, nie meldują się w Warszawie.

Jak naliczane są opłaty za śmieci

Nowa stawka opłaty miesięcznej dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych i wielolokalowych domów jest liczona wg wzoru: 12,73 zł x 1m3 . Opłata jest liczona na podstawie średniego zużycia wody z 6 kolejnych miesięcy wybranych z ostatnich 12 miesięcy.

Mieszkańcy nie płacą za wodę bezpowrotnie zużytą (czyli np. wykorzystywaną do podlewania ogródka), zmierzoną przez dodatkowy wodomierz. Ta opłata zostanie odliczona. Wliczona zostanie zaś woda zużyta np. do mycia klatek schodowych.

Ochrona dla rodzin wielodzietnych

Warszawa wprowadziła program osłonowy dla rodzin wielodzietnych, kwalifikujących się do Karty Dużej Rodziny. Mieszkańcy, którzy są w trudnej sytuacji finansowej otrzymają od miasta zasiłek celowy, pokrywający nawet połowę opłaty za śmieci. Kryterium dochodowe to 1848 zł netto na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

Dlaczego opłaty musiały wzrosnąć

Opłaty za zagospodarowanie odpadów rosną w całej Polsce. W niektórych gminach to nawet 4-krotnie. Wpływ głownie mają na to ogólnopolskie przepisy.

 • Ceny energii i paliwa

Na podwyżkę stawek za gospodarkę odpadami wpływają rosnące w latach 2016-2020 koszty: paliwa – wzrost aż o 40 proc., energii elektrycznej - o aż 67 proc. oraz płacy minimalnej - o 25 proc.

 • Brak odpowiedzialności producentów za opakowania

W Polsce producenci opakowań nie ponoszą odpowiedzialności finansowej za wprowadzanie na rynek tworzyw sztucznych. Cały koszt późniejszego zajmowania się odpadami spada na gminy i ich mieszkańców.

 • Podział odpadów na frakcje

Od 2020 r. roku gminy w całej Polsce muszą prowadzić narzuconą przepisami segregację odpadów na frakcje, co oznacza dużo wyższe koszty odbioru odpadów.

 • Miasta nie zarabiają na surowcach recyklingu

Warszawa ponosi koszty zarówno odbioru jak i zagospodarowania odpadów. Ceny np. papieru czy plastiku spadły poniżej zera. Wzrosła cena zagospodarowania frakcji palnej. Część firm zajmujących się odzyskiem surowców przestała prowadzić działalność przez zmianę przepisów i postawione przez rząd wymogi.

 • Napływ odpadów z zagranicy

Rząd pozwolił na potrojenie ilość odpadów sprowadzonych do Polski. Producentom bardziej opłaca się kupić surowce pierwotne lub wtórne sprowadzane z zagranicy niż skupować te produkowane w kraju.

 • Drastyczny wzrost opłaty środowiskowej

W 2017 r. drastycznie wzrosła tzw. „opłata środowiskowa” za wszystkie gazy lub pyły wprowadzone do powietrza oraz umieszczenie odpadów na składowisku - z 24,15 zł do 270 zł za tonę.

 • Warszawa nie może dopłacać do śmieci

Zgodnie z przepisami system musi się bilansować, tzn. jego koszty funkcjonowania muszą być w całości pokrywane opłatami wnoszonymi przez mieszkańców i firmy.

Zakochaj się w Warszawie
Autor: Materiały Promocyjne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE