Food & Music Apple Festival JABŁONKI SWAWOLE zdjęcie otwierające

i

Autor: Materiały prasowe

Kultura, natura i swawola

Food & Music Apple Festival JABŁONKI SWAWOLE

2022-07-19 0:05

Jabłko to soczysta słodycz, orgia smaków i aromatów. Czekając aż gałęzie jabłoni zaczną się uginać pod ciężarem czerwonych i złotych owoców, możemy oddać się zmysłowym przyjemnościom i swawolom, muzyce oraz pałaszowaniu jabłkowych pyszności. Food & Music Apple Festival, znany jako FESTIWAL JABŁONKI SWAWOLE miał właśnie w Toruniu swoją pierwszą tegoroczną odsłonę. Na kolejne zaprasza do Giżycka i Sandomierza.

Kiedy jabłonie pokrywają się niezwykłą obfitością wonnych białych kwiatów, zaczyna się najważniejszy czas dla polskich sadowników – jabłonki. Trwa aż do września, gdy dojrzałe, pachnące i soczyste jabłka zapełniają skrzynki i kosze. Jabłonki to czas, w którym publiczność może beztrosko bawić się na Food & Music Apple Festival, czyli FESTIWALU JABŁONKI SWAWOLE.

Festiwal odbywa się od 2020 r. Celem tego wydarzenia muzyczno-kulturalno-kulinarnego było rozsławienie w świecie polskich jabłek. Stał się jednak czymś o wiele większym i ważniejszym - festiwalem naszego, słowiańskiego stylu życia, polskiej gościnności, polskich smaków, zapachów, rytmów, celebracji polskiej kultury, natury i swawoli.

Food & Music Apple Festival JABŁONKI SWAWOLE 2

i

Autor: Materiały prasowe

W Toruniu na FESTIWALU JABŁONKI SWAWOLE wystąpili Starless, Bluszcz, Vito Bambino i Retrosfera. Publiczność, w oczekiwaniu na koncerty, oddała się przyjemnościom podniebienia. W Strefie Apetycznej czekały pyszne potrawy na słodko i na słono m.in. Kiełbułka, Jabcuchy, Frytałki, Gofr’że’och oraz wspaniałe napoje produkowane z jabłek. Były nie tylko naturalne soki i cydry, ale także m.in. naturalne energetyki na bazie soku jabłkowego. Ślinka kapie na samą myśl! Można było także wziąć udział w warsztatach plecenia wianków oraz robienia kwiatów jabłoni i pokazach rękodzieła. Potem, tuż przed godziną 18, odbyło się wielkie zbiegowisko na Rynku Staromiejskim pod pomnikiem Kopernika. Stąd ruszyła wielka parada w kierunku fosy zamkowej i sceny koncertowej. Słowiańscy bębniarze wybijali hipnotyczne rytmy, a przed nimi pląsały Jabłonki - słowiańskie piękności odziane w zwiewne suknie i wianki na głowach.

Food & Music Apple Festival JABŁONKI SWAWOLE 3

i

Autor: Materiały prasowe

Organizatorzy nie bez powodu wybrali na inaugurację festiwalu malowniczy, ale także tajemniczy Toruń. To miasto z niezwykłą i bardzo długą historią. Leżąca na Bursztynowym Szlaku osada została podbita przez plemiona pruskie, a te z kolei przez Krzyżaków. Surowy zakon z zaciętością plenił wierzenia i zwyczaje słowiańskie. Toruń jednak leżał na granicy trzech krain geograficznych i jako miasto graniczne był miejscem mieszania się wielu kultur. Słowiańskie zwyczaje zza granicy, którą była łatwa do przekroczenia rzeka Wisła, nie tylko się zachowały, ale nawet były skrzętnie pielęgnowane przez toruńskie mieszczki.

Słowiańskie wianki, magiczne wróżby praktykowane w ukryciu przez dziewczęta dodawały im uroku do tego stopnia, że jedna z mieszczek toruńskich oczarowała najprzystojniejszego Rycerza Zakonnego.

Toruńskie mieszczki dziś także mają swoje sposoby na zauroczenie turystów, dlatego Toruń najlepiej jest podziwiać w nocy, na przykład zwiedzając ruiny Zamku w blasku pochodni.

Kolejne odsłony FESTIWALU JABŁONKI SWAWOLE odbędą się w innych, niezwykle malowniczych miastach Polski: Giżycku – do którego zapraszamy 23 lipca i 6 sierpnia w Sandomierzu. Tej swawolnej uczcie na świeżym powietrzu towarzyszyć będą koncerty NATALII SZROEDER, VITO BAMBINO, MEEK, OH WHY?, STARLESS, BLUSZCZ, RETROSFERA, DYM, ORKIESTRY NA DUŻYM ROWERZE, PATRICK THE PAN oraz LUNA.

Food & Music Apple Festival JABŁONKI SWAWOLE 4

i

Autor: Materiały prasowe

Tego lata swawolnie biesiadujemy przy utworze Anny Jantar „Przetańczyć z tobą chcę całą noc” w interpretacji Natalii Szroeder i Igo. Można go posłuchać i zobaczyć teledysk na kanale You Tube.

Program festiwalu znajdziemy na stronie www.jablonki.com