Grochola wyjaśni, dlaczego ofiara po 24 latach zabiła swojego kata

2021-11-25 0:05
Grochola wyjaśni 2
Autor: Materiały prasowe

Katarzyna Grochola, jedna z najbardziej znanych polskich pisarek, doskonale zna uczucie lęku i upokorzenia. Była ofiarą przemocy domowej i o przemocy napisała książkę „Trzepot skrzydeł”. Nikt tak dobrze jak ona nie zrozumie dramatu Anny, która po 24 latach nieudanego małżeństwa, upokorzeń, wyzwisk, bicia ugodzi swego oprawcę nożem… Jak doszło do tragedii? Czy czwórka dzieci małżeństwa, która przez całe życie doświadczała przemocy i została osierocona, może też stracić matkę? Finałowy odcinek 4. sezonu „Opowiem ci o zbrodni” zdominują gwiazdy wielkiego formatu – Katarzyna Grochola jako narratorka i Olga Bołądź, która wystąpi w głównej roli. Premiera w piątek 26 listopada o godz. 22 na Crime+Investigation Polsat.

W dzień po Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, swój debiut w „Opowiem ci o zbrodni” – flagowej produkcji telewizji Crime+Investigation Polsat – będzie miała autorka szczególnie wrażliwa na temat przemocy domowej – Katarzyna Grochola. W finałowym odcinku nowego sezonu opowie o historii kobiety, która po latach bycia ofiarą zabiła swojego męża.

Mąż i żona

To było w pogodny letni dzień, w sierpniu 2016 r. Gdzieś w Polsce. On, Zdzisław pije i miewa napady agresji. Wyzywa, upokarza, szarpie i bije swoją żonę i czwórkę dzieci. Nie pracuje, bo nie chce. Chwyta się tylko dorywczych prac, pieniądze na ogół przepija. Ona, Anna, dokonuje cudów, by związać koniec z końcem. Pracuje nocami w firmie produkującej żywność. W ciągu dnia dba o dom, o dzieci, przygotowuje rodzinie posiłki. I tak jak dzisiaj robi przetwory na zimę, bo w domu się nie przelewa. Od 24 lat jest ofiarą przemocy swojego męża. Chciałaby uciec, ale nie wie jak, nie ma dokąd. Znikąd pomocy. Czasem wzywa policję, ale od funkcjonariuszy nie otrzymuje realnego wsparcia. Odmawiają nawet założenia Niebieskiej Karty. Czasem wstrząsną Zdzisławem. Uspokoi się na kilka tygodni i piekło zaczyna się z nową siłą. Anna musi radzić sobie sama.

Grochola wyjaśni
Autor: Materiały prasowe

Cios w serce

Ten dzień też zaczął się od upokorzeń i wyzwisk. Anna starała się nie reagować. Kroiła pomidory i wkładała je do słoików. Gdy jednak Zdzisław ją zaatakował, odwróciła się i zadała mu cios nożem. Prosto w serce. I tak z ofiary Anna stała się zabójczynią. Jak potoczą się jej losy? Czy dzieci jeszcze zobaczą swoją matkę na wolności?Premiera odcinka pt. „Taki pogodny dzień” z udziałem debiutującej w „Opowiem ci o zbrodni” Katarzyny Grocholi w piątek, 26 listopada o godz. 22.Temat przemocy wobec kobiet jest szczególnie istotny dla telewizji Crime+Investigation Polsat. Chcąc propagować ideę przeciwdziałania przemocy domowej zrealizowała w 2020 roku program pt. „Niewidzialne. Stop przemocy”, w którym swoimi historiami z Katarzyną Grocholą i widzami dzieliły się podopieczne Centrum Praw Kobiet. Katarzyna Grochola znana jest z zaangażowania w pomoc kobietom doświadczającym przemocy, nie boi się także opowiadać o własnych z przeżyciach. Jej wrażliwość sprawia, że historia przedstawiona w finałowym odcinku „Opowiem ci o zbrodni” zyskuje dodatkowego wymiaru – to nie są losy jedynie bohaterki tej opowieści, to codzienna rzeczywistość tysięcy kobiet w polskich domach.

Sezon pełen gwiazd

W czwartym sezonie „Opowiem Ci o zbrodni” gospodarze odcinków rozmawiają z ekspertami i osobami zaangażowanymi w sprawę, udają się także na miejsca zbrodni i uczestniczą w rekonstrukcjach wydarzeń.Ulubiony serial telewidzów „Opowiem Ci o zbrodni” w już 4 sezonie prowadzą mistrzowie polskiego kryminału – Wojciech Chmielarz, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Joanna Opiat-Bojarska, Igor Brejdygant, Robert Małecki oraz właśnie debiutująca w tej roli Katarzyna Grochola. Opowiadają historie, które wstrząsnęły Polską. W głównych rolach w pojawili się znakomici polscy aktorzy - Olga Bołądź, Piotr Głowacki, Robert Gonera, Lesław Żurek, Przemysław Bluszcz, Magdalena Berus i Kamil Kula.

Grochola wyjaśni 3
Autor: Materiały prasowe