I ty możesz włączyć się w obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej

2020-08-14 0:00 Materiał Partnerski
I ty możesz włączyć się w obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej
Autor: Materiały Prasowe

Projekty realizowane przez Biuro Programu „Niepodległa” to prawdziwa gratka dla miłośników literatury, historii i sztuki. Obok bogatej oferty artystycznej każdy z nas ma szansę wziąć aktywny udział w obchodach związanych z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej. Dzięki edukacyjnym projektom możemy w przybliżeniu dowiedzieć się, jak wyglądała wojna polsko-bolszewicka oraz jakie znaczenie dla świata miała Bitwa Warszawska.

Edukacja, uczestnictwo i zaangażowanie –w tym duchu prowadzone są projekty związane z obchodami 100. rocznicy jednej z najważniejszych bitew w historii Polski. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Bitwy Warszawskiej – warto odwiedzić serwis internetowy bitwa1920.gov.pl (www.battle1920.eu).

Zgłębiaj wiedzę w serwisie bitwa1920.gov.pl

Serwis bitwa1920.gov.pl to bogate i atrakcyjne źródło rzetelnej wiedzy, które powstało we współpracy z Polskim Radiem, a partnerami są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). Portal przetłumaczony został na sześć języków: angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński i węgierski. Opracowany przez historyków i specjalistów Polskiego Radia serwis zawiera przydatne informacje na temat wydarzeń i ciekawe fakty z życia osób ważnych dla dziejów świata i dla bitwy. W miejscu tym znajdziemy archiwalne zdjęcia, animacje, mapy, nagrania filmowe i dźwiękowe.

„Wiktoria 1920” w 3D

14 sierpnia br. będziemy świadkami premiery filmu pt. „Wiktoria 1920”, która odbędzie się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jest to opowieść o roli wywiadu radiowego dla polskiego zwycięstwa wczasach wojny polsko-bolszewickiej. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia produkcji z użyciem gogli VR i cardboard. Produkcja fabularna będzie zrealizowana bowiem w technologii VR 360 stopni 3D. W zależności od rozwoju sytuacji związanej z pandemią planowane są też pokazy stacjonarne na specjalnych goglach VR w różnych miejscowościach w całym kraju –„Wirtualny Teatr Historii”.

Żywa historia na PGE Narodowym

15 sierpnia br. w ramach obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej odbędzie się wyjątkowy spektakl multimedialny „1920 – WDZIĘCZNI BOHATEROM” na PGE Narodowym w Warszawie. Opowieść o wojnie w 1920 r. uświetnią utwory muzyczne, pokazy archiwalne, wizualizacje, a także pokazy rekonstruktorskie wraz z pokazami kawaleryjskimi. Widowisko będzie transmitowane w telewizji. W części koncertowej usłyszymy utwory wybitnych poetów i twórców piosenek polskich, m.in. Cypriana Kamila Norwida, Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej, Jacka Cygana czy Romana Kołakowskiego. Nie zabraknie też artystycznych interpretacji pieśni żołnierskich i patriotycznych w wykonaniu gwiazd polskiej sceny muzycznej. Reżyserią spektaklu zajmują się Jarosław Szoda, Bolesław Pawica i Marcin Kołaczkowski.

Konkurs literacki „1920” i kolaż upamiętniający rocznicę

Obok edukacji Biuro Programu „Niepodległa” w ramach kampanii włączającej „Wiktoria 1920” pragnie zaprosić uczestników wydarzenia do wzięcia udziału w konkursie literackim „1920”. Prace zgłaszane do konkursu powinny nawiązywać do wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Udział mogą wziąć zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Najlepsze prace staną się podstawą antologii pokazującej to, jak pisarze widzą czasy Polski międzywojennej. Dzięki zaangażowaniu internautów obok stworzenia literackiej panoramy wydarzeń z 1920 r. ma szansę powstać kolaż zdjęć upamiętniający ten wyjątkowy rok. Jeśli chcesz wziąć czynny udział w obchodach, teraz masz taką szansę! Zapraszamy do publikowania zdjęć z pamiątkami po 1920 r. z hasztagiem #wiktoria1920. Mogą to być rodzinne pamiątki, archiwalia bądź wyjątkowe miejsca pokazujące przywiązanie lokalnej społeczności do tradycji Bitwy Warszawskiej. Każda opublikowana w mediach społecznościowych fotografia posłuży do stworzenia unikalnego kolażu układającego się w hasło „Wiktoria 1920”.

Wystawa upamiętniająca Bitwę Warszawską

Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” to kolejny projekt Biura Programu „Niepodległa” przygotowany wspólnie z Muzeum Wojska Polskiego. Na kilkunastu ciekawych planszach miłośnicy historii mogą lepiej zapoznać się z faktami dotyczącymi zarówno Bitwy Warszawskiej, jak i całej wojny polsko-bolszewickiej. Wystawa edukacyjna jest dostępna dla każdego i można ją darmowo pobrać ze strony www.niepodlegla.gov.pl.

Kampania „Wiktoria 1920” na kartach historii

Jeśli chcemy poznać relacje świadków na temat wydarzeń w 1920 r., w ramach kampanii „Wiktoria 1920” powstaje seria artykułów. Zawierają one prywatne zapiski z dzienników, listy, wycinki prasowe i oficjalne noty, które pochodzą z archiwów publicznych i prywatnych. O zaangażowaniu Polaków w wojnę z bolszewikami można czytać od początku kwietnia co tydzień na stronie niepodlegla.gov.pl.

 

 

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
Autor: Materiały Prasowe
Najnowsze