Jadowite pająki na wrocławskim osiedlu. Ich ugryzienie może być groźne!

2020-06-30 14:23 mar
Kolczak zbrojny
Autor: Alexf17 / Wikimedia Commons

W blokach przy skrzyżowaniu ul. Brzoskwiniowej i Orzechowej we Wrocławiu pojawiły się jadowite pająki. Kolczaki zbrojne można spotkać w mieszkaniach, na klatkach schodowych i w garażach. Ich ukąszenie może wywołać silny ból i stan zapalny. Może być też niebezpieczne dla alergików.

O inwazji jadowitych pająków na nowo wybudowanym osiedlu u zbiegu ul. Brzoskwiniowej i Orzechowej we Wrocławiu informuje Radio Wrocław. Kolczaki zbrojne, bo o nich mowa, pojawiły się w mieszkaniach, na klatkach schodowych i w garażach. Mieszkańcy obawiają się intruzów, bo ich ugryzienie może być groźne dla człowieka. Ich jad nie jest co prawda śmiertelny, ale może spowodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości.

Burza nad Wrocławiem

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Kolczaki zbrojne to jedne z nielicznych jadowitych pająków w Polsce. Osiągają do 1,5 cm długości i można je spotkać na ciepłych terenach porośnięte wysoką trawą, ziołoroślami i krzewami. Charakteryzują się czerwono-brązowym głowotułowiem, żółtawo-zielonym odwłokiem i dużymi szczękoczułkami, w których znajdują się gruczoły jadowe.

Ugryzienie kolczaka zbrojnego może wywołać silny ból, a także stan zapalny i opuchliznę w miejscu ukąszenia. Niekiedy mogą pojawić się także bóle głowy, osłabienie, dreszcze i nudności. Szczególnie narażone mogą być osoby uczulone, u których ugryzienie może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Jak informuje Radio Wrocław, piwnice, garaże i klatki schodowe w blokach, w których zauważono pająki, zostały zdezynfekowane. Dezynfekcję mieszkań lokatorzy muszą jednak przeprowadzić na własny koszt.