Jak się przygotować do otwarcia własnego biznesu zdjęcie otwierające nowe

i

Autor: Shutterstock

Jak się przygotować do otwarcia własnego biznesu

2022-05-27 11:37

Jeśli poważnie myślisz o założeniu swojej firmy np. przechodzisz z etatu na własną działalność, musisz najpierw się do tego przygotować. Wtedy cały proces przejdziesz szybko i gładko. Warto wiedzieć, że w PKO Banku Polskim możesz zarejestrować działalność gospodarczą i otworzyć konto firmowe online w jednym wniosku, bez wizyty w urzędzie i zyskać dostęp do bardzo przydatnych usług dodatkowych.

Zanim otworzysz swoją firmę, musisz podjąć kilka decyzji:

  • od kiedy chcesz zacząć prowadzić działalność,
  • jaką nazwę będzie mieć twoja firma,
  • jaki adres będzie mieć twoja firma,
  • jakim numerem telefonu, adresem email i adresem strony www. będziesz się posługiwać,
  • jaki rodzaj działalności chcesz prowadzić i jakie kody PKD wybrać (PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, kodem wskazujesz rodzaj czynności, jakie mają być wykonywane w twojej firmie),
  • jaką formę opodatkowania wybierasz dla swojej firmy,
  • jaką formę księgowości wybrałeś i kto będzie ją prowadził,
  • musisz złożyć deklarację VAT do urzędu skarbowego (jeśli będziesz płatnikiem VAT),
  • zdecyduj czy będziesz zatrudniał pracowników, a jeśli tak to ilu,
  • czy będziesz ubezpieczony w ZUS czy KRUS,
  • jeśli będzie ci potrzebna kasa fiskalna/ terminal, to możesz go otrzymać bezpłatnie w ramach programu Polska Bezgotówkowa (polskabezgotowkowa.pl).

Jeśli wpadłeś w panikę, zachowaj spokój. Przeczytaj nasz poradnik, spróbujemy pomóc ci rozwikłać te skomplikowane kwestie.

Kiedy rozpocząć działalność

Odpowiedź na to pytanie ma znaczenie, gdy korzystasz z Ulgi na Start ZUS. Gdy rozpoczynasz działalność pierwszego dnia miesiąca, to od tego momentu zaczyna biec okres 6 miesięcy bez składek ZUS na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe) oraz składek na Fundusz Pracy i Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jeśli zarejestrujesz działalność w trakcie miesiąca, to termin 6 miesięcznej ulgi zacznie płynąć dopiero od następnego, pełnego miesiąca.

Rodzaj opodatkowania

Masz do wyboru aż cztery formy opodatkowania.

1. Możesz rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli w sposób domyślny, ze stawką podatku 17 lub 32 proc. Wybierając ten rodzaj opodatkowania, będziesz mógł korzystać z ulg podatkowych, rozliczać się ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

2. Podatek liniowy – to stała stawka podatku 19 proc. Nie będziesz mógł korzystać z ulg, ani rozliczać się ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

3. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - stawka podatku zależna jest od rodzaju działalności. Nie możesz rozliczać się ze współmałżonkiem.

4. Karta podatkowa - masz stałą kwotę podatku zależną m.in. od rodzaju działalności. Jeśli chcesz wybrać kartę, musisz zgłosić to przed rozpoczęciem działalności.

Gdzie złożyć wniosek o rejestrację

Jeśli chcesz założyć firmę lub przejść na samozatrudnienie, masz kilka możliwości do wyboru:

  • możesz złożyć wniosek w formie papierowej w urzędzie gminy/dzielnicy. Obecnie jednak co druga firma otwiera się online, bo ta droga jest łatwiejsza,
  • wniosek online złożysz w serwisie CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej),
  • wniosek online złożysz też w serwisie internetowym iPKO. Zarejestrujesz w ten sposób firmę w CEIDG oraz jednocześnie otworzysz konto firmowe w PKO Banku Polskim, a przy okazji zyskasz Profil Zaufany, który umożliwia załatwianie wielu urzędowych spraw online. Twoja firma zostanie wpisana do bazy CEIDG, a ty otrzymasz numer NIP i REGON. Możesz założyć firmę z PKO Bankiem Polskim, jeśli masz w tym banku konto osobiste i korzystasz z serwisu internetowego iPKO lub aplikacji mobilnej IKO, masz skończone 18 lat, polskie obywatelstwo, dowód osobisty i jesteś polskim rezydentem (czyli masz polski stały adres zamieszkania). Kolejnym warunkiem jest brak innej zarejestrowanej lub zawieszonej działalności gospodarczej,
  • możesz skorzystać z aplikacji mobilnej IKO, jeśli masz już profil zaufany.

Jeśli masz profil zaufany powiązany z innym bankiem lub zweryfikowany w urzędzie, także możesz założyć firmę korzystając z pomocy PKO Banku Polskiego. Wystarczy, że powiążesz swój profil zaufany z serwisem iPKO lub aplikacją mobilną IKO – wtedy rejestracja firmy w CEIDG i otworzenie konta w jednym wniosku będą możliwe.

Z PKO Bankiem Polskim będzie ci łatwiej

Po otwarciu rachunku otrzymasz dostęp do usług dodatkowych, które ułatwiają prowadzenie biznesu:

  • e-księgowość - to gotowe rozwiązania księgowe online. Wystawiasz, zaczytujesz automatycznie i rozliczasz samodzielnie faktury,
  • e-podpis - z podpisu kwalifikowanego mSzafir możesz skorzystać całkowicie online, bez użycia czytnika i karty kryptograficznej,
  • finansowanie faktur –PKO Bank Polski może sfinansować twoje faktury do 100 proc. ich wartości. Nie musisz więc już czekać aż kontrahenci ci zapłacą.

Tu dowiesz się więcej

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na portalu: Bankomania.pkobp.pl/firma/. Można tam znaleźć poradniki, podcasty, infografiki i wideoszkolenia, które w prosty sposób wyjaśniają kwestie istotne dla początkujących przedsiębiorców. Wiele materiałów zostało przygotowanych z myślą o firmach, które chcą rozwinąć biznes w internecie i skutecznie sprzedawać swoje produkty online. Wiele kwestii urzędowych możesz rozwikłać zaglądając do serwisu Biznes.gov.pl.

Partnerem materiału jest PKO Bank Polski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki