Jest już bat na sprawców przemocy domowej. Ustawa antyprzemocowa weszła w życie

i

Autor: Shutterstock

Jest już bat na sprawców przemocy domowej. Ustawa antyprzemocowa weszła w życie

2020-12-04 11:16

Ofiary przemocy domowej mogą już liczyć na szybką i skuteczną pomoc. Nowa ustawa antyprzemocowa weszła w życie 30 listopada. A to oznacza, że sprawca przemocy zagrażającej życiu lub zdrowiu domowników bezzwłocznie opuszcza mieszkanie i otrzymuje zakaz zbliżania się do ofiar. Nie trzeba czekać na wyrok sądu, te sankcje może już wyegzekwować policja!

Ofiary przemocy domowej otrzymują dzięki tej ustawie bardzo istotne i oczekiwane wsparcie:

1. to nie ofiara przemocy domowej ucieka z domu, ale sprawca natychmiast opuszcza mieszkanie,

2. winny stosowania przemocy otrzymuje też zakaz zbliżania się do ofiar,

3. te sankcje natychmiast może wyegzekwować policja lub Żandarmeria Wojskowa, a sądy w błyskawicznym trybie zajmują się sprawą.

Nakaz opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy domowej będzie obowiązywał przez 14 dni. Jednak na wniosek osoby dotkniętej przemocą sąd może przedłużyć ten okres. Policja może nakaz wyegzekwować od razu, łącznie z możliwością użycia środków przymusu. I nie musi oglądać sie na to, że sprawca twierdzi, iż nie ma dokąd się wyprowadzić. Policjant wskaże mu placówki zapewniające miejsca noclegowe, np. schronisko dla bezdomnych.

Prawo działa błyskawicznie

Policja musi regularnie sprawdzać, czy sprawca przemocy stosuje się do sankcji. Jeśli złamie zakaz np. zbliżania się do ofiar lub będzie chciał wrócić do domu, Policja będzie mogła zastosować środki przymusu, by wyegzekwować nałożone zobowiązanie. Poza tym w takiej sytuacji sprawcy przemocy grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna.

Dodatkowo, w określonych przez ustawę sprawach, pisma procesowe mogą być doręczane nie tylko przez pocztę, ale również za pośrednictwem Policji. Jest ona też zobowiązana do udzielania sądowi wszelkiej pomocy niezbędnej do szybkiego zakończenia sprawy, np. przy ustaleniu adresu świadka. W pewnych przypadkach sąd może mieć tylko trzy dni na rozpatrzenie wniosku ofiary przemocy, natomiast całą sprawę będzie musiał rozpoznać w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Ofiary przemocy będą zwolnione z kosztów sądowych. Mogą także uzyskać pomoc psychologiczną lub wsparcie i leczenie w zakresie uzależnień, które są główną przyczyną przemocy domowej.

Pomoc dla ofiar przemocy

Z inicjatywy Funduszu Sprawiedliwości działa ogólnopolska telefoniczna Linia Pomocy Pokrzywdzonym: 222 309 900. Przez całą dobę można tu uzyskać pomoc psychologiczną i prawną, także anonimowo, oraz umówić się na spotkanie ze specjalistami w dowolnym miejscu na terenie Polski. Do błyskawicznego kontaktu służy również specjalny adres e-mail: [email protected].

Po pomoc można się zgłosić do jednego z 370 punktów pomocy - są prawie w każdym powiecie. Listę ośrodków znajdziesz na stronie: funduszsprawiedliwosci.gov.pl. W czasie pandemii najpierw trzeba zadzwonić i umówić się na spotkanie.

800 120 002 – to numer całodobowego Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Dyżurują tu pracownicy i psychologowie. Możesz także uzyskać informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej miejsca zamieszkania.

Możesz też prosić o bezpłatną pomoc prawną. Adres najbliższego punktu znajdziesz na stronie internetowej starostwa lub Ministerstwa Sprawiedliwości: darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl/mapa-punktow/

Krzywdzona przez zięcia

Przed przejściem na emeryturę pani Teresa i jej mąż przepisali świetnie prosperujące gospodarstwo rolne na córkę i zięcia. Córka i zięć małżeństwa, wraz ze swoimi córkami, mieszkali w drugiej części domu. Po śmierci męża pani Teresy zięć zaciągnął wiele długów, a pieniądze roztrwonił. Ze względu na sytuację córka pani Teresy zdecydowała się na rozwód, myśląc, że rozwiąże to sytuację. Niestety, mężczyzna zareagował na to agresją fizyczną i psychiczną. Nie chciał opuścić domu, znęcał się nad żoną i teściową. Straszył je, wybijał szyby w oknach, walił pięściami w drzwi, niszczył sprzęty i starał się ze wszystkich sił uprzykrzyć im życie. Pani Teresa pojawiła się w Lokalnym Punkcie Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Rypinie, prowadzonym przez Fundację DIES MEI z silnymi stanami lękowymi, zastraszona i zestresowana. Najtrudniejszą do przezwyciężenia w jej przypadku była bezsilność i bezradność. Myślała, że nic nie da się zrobić. Na szczęście teraz pani Teresa regularnie uczęszcza na spotkania z psychologami. Dzięki wsparciu jej równowaga psychiczna została przywrócona. Pani Teresa otrzymała także bony żywnościowe oraz pomoc prawną. Prawnik wyjaśnił jej, jak będzie wyglądał proces zięcia i jak może pomóc córce w postępowaniu. Dzięki temu uwierzyła w możliwość życia bez zięcia i o wiele spokojniej patrzy w przyszłość.

Zmienił życie rodziny w piekło

Wychodząc za mąż, Pani Karolina miała przed sobą wizję wielu lat szczęśliwego życia rodzinnego, dzieci oraz domu pełnego radości i miłości. Niestety, jej marzenia szybko zostały przekreślone przez przemoc, która zagościła w jej domu. Mąż ją bił, poniżał i groził. W kilka lat zmienił jej życie w piekło, a ją samą - w cień kobiety. Elementem przemocy było także ekonomiczne uzależnianie rodziny od siebie. Ograniczał rodzinie środki na życie i wszczynał ciągłe awantury. Dzieci nie były tylko świadkami przemocy - nie raz musiały chować się pod stół uciekając przed gniewem ojca. One również doświadczyły z jego rąk przemocy fizycznej i psychicznej. Sprawca nie uznawał żadnych argumentów - jego jedynym sposobem komunikacji było podniesienie ręki na rodzinę. Pewnego dnia pani Karolina trafiła do Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym w Krakowie, prowadzonego przez Krakowskie Forum Organizacji Społecznych Krafos. Wspierana przez psychoterapeutę, psychologa i prawnika, podjęła trudną decyzję o odejściu od męża. Ośrodek udzielił jej pomocy finansowej, aby mogła uniezależnić się od męża. Sfinansowano jej również kurs zawodowy, dzięki któremu dostała lepszą pracę. Teraz pani Karolina i jej dzieci są bezpieczni i szczęśliwi.

Fundusz Sprawiedliwości

i

Autor: Materiały Prasowe

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki