Katolicy protestują przed kurią krakowską. "Odzyskajmy nasz Kościół" to ich hasło

2019-10-10 18:26 MW

W czwartek w Krakowie o godz. 17.30 odbyła się manifestacja przed krakowską kurią. To świeccy katolicy zebrali się, by protestować. W imię czego? „Jesteśmy katolikami. Czujemy, że coraz rzadziej w Kościele rzymskokatolickim w Polsce słyszymy przesłanie Jezusa. Zamiast o miłosiernym Bogu płynie do nas głos pełen podziałów i niechęci do innych" - tłumaczą organizatorzy protestu.

W tym samym czasie co w Krakowie odbył się protest w Poznaniu pod pomnikiem Chrystusa Króla i w Szczecinie naprzeciwko bramy seminarium duchownego. Inicjatorami akcji są Jakub Juzwa, Aleksandra Radzio, Jola Szymańska i Karol Wilczyński. Przygotowali oni list otwarty do biskupów i księży Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce. W swoim liście piszą, że nie czują się w polskim Kościele jak w domu. „Nie odnajdujemy już w nim nadziei i odwagi, ale raczej strach i potępienie” - piszą w liście organizatorzy protestu.

Organizatorzy podkreślają, że "słowa o 'tęczowej zarazie' i wszelkie wypowiedzi katolików wykluczających mniejszości: w ostatnim czasie głównie osoby LGBT+, ale również Żydów, muzułmanów czy niewierzących" są nie tylko przykre i bolesne, ale też odpychają wielu wiernych. Dodają, że sprzeciwiają się lekceważeniu problemy wykorzystania seksualnego w Kościele i domagają się, by pociągnięto do odpowiedzialności osoby odpowiedzialne za akty pedofilskie, a także tych, którzy je zamiatają pod dywan.

Najnowsze