Komisja Macierewicz dostała nowe dokumenty! Przeanalizują instrukcję obsługi Tu-154M

2010-08-13 19:30

Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej postanowił się pochwalić. W jego ręce wpadła instrukcja obsługi Tu-154M. - Jest szczególnie ważna dla rozstrzygnięcia wiarygodności przedstawionej wersji wypadku – zapewniał Antoni Macierewicz. Chodzi o „wersję”, że tupolew stracił część skrzydła po zderzeniu z drzewem.

Instrukcja na pierwszym planie

Przedstawienie instrukcji Tu-154M, a konkretnie fragment dotyczący budowy i eksploatacji skrzydeł było główną atrakcją zorganizowanej w piątek konferencji prasowej Antoniego Macierewicza. Książka – co podkreślał sam przewodniczący komisji – w języku rosyjskim ma być źródłem nowych bardzo cennych informacji:

- Ta dokumentacja jest szczególnie ważna dla rozstrzygnięcia wiarygodności przedstawionej wersji wypadku, jako przyczynę podającej ułamanie skrzydła. Jeden z najsilniejszych samolotów świata utracił skrzydło po uderzeniu w 40-centymetrowej grubości brzozę – mówił z wyraźnym niedowierzaniem Antoni Macierewicz. Ściskał przy tym w dłoni kserokopię dokumentu w dłoniach i przekonywał, że parlamentarzyści na pewno starannie sprawdzą „jak to możliwe”.

4 „spotkania” za nami, ale to dopiero początek...

Po starannym wyczerpaniu tematu instrukcji Antoni Macierewicz nie miał już więcej asów w rękawie, dlatego postanowił podsumować dotychczasowe osiągnięcia. W liczbach wygląda to następująco:

152 posłów (i nie ma w tej grupie Janusza Palikota) spotkało się na 4 posiedzeniach. W tym czasie „wysłuchano” rodziny ofiar katastrofy, ich pełnomocników, a także Jacka Kotasa, który za rządów Jarosława Kaczyńskiego był odpowiedzialny za przetarg na nowe samoloty dla ViP-ów. Na razie członkowie zespołu mają zastrzeżenia głównie do działań administracji rządu Donalda Tuska, a o całej sprawie poinformowali już NIK.

Więcej pozycji jest natomiast na liście „do zrobienia”. Członkowie chcą przede wszystkim stworzyć stronę internetową, na której na bieżąco będą informować o przebiegu prac. Później węzmą się za „przesłuchania”. Zespół Macierewicza na rozmowy chciałby zaprosić między innymi premiera Donalda Tuska, szefa Kancelarii Premiera Tomasza Arabskiego, minister zdrowia Ewę Kopacz, a także szefa MON Bogdana Klicha, czy ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego oraz rzecznika prasowego Piotra Paszkowskiego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki