Komornik już nie zabierze inwalidzie ani złotówki

2020-09-17 21:02 Andrzej Woźniak
Mateusz nie odda kornikowi ani grosza
Autor: Andrzej Woźniak 24 latek cierpi na porażenie mozgowe

Chory na porażenie mózgowe Mateusz Kazimierczuk (24l) z Platerowa (mazowieckie) spłacał komornikowi długi, których sam nie zaciągnął. Inwalida padł ofiarą oszusta, który wykradł jego dane. Kupił na Mateusza telefony komórkowe i zaciągnął kredyty na kwotę 38 tyś. zł. Mateusz ze swojej niewielkiej renty oddawał komornikowi 500 zł.

Ale to już się wyjaśniło. Dzięki naszej publikacji o problemach Mateusza w marcu 2019r,  Prokuratura Krajowa zainteresowała się sprawą.  Na wniosek Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości pana Sebastiana Kalety podjęła odpowiednie kroki, by uchronić inwalidę od spłaty nieswoich długów.  W toku podjętych przez prokuraturę czynności ustalono, iż Mateusz Kazimierczuk nie mógł samodzielnie zawrzeć umów kredytowych.

 Pokrzywdzony nie jest w stanie samodzielnie utrzymać długopisu w dłoni, a tym bardziej samodzielnie się podpisać. Jego podpisy na umowach kredytowych zostały najprawdopodobniej podrobione.  Prokurator skierował więc do sądu skargi o wznowienie postępowań cywilnych zakończonych orzeczeniami stanowiącymi podstawę do prowadzenia postępowań egzekucyjnych wobec niepełnosprawnego mężczyzny. Prokuratura Rejonowa w Siedlcach również skierowała do Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie oraz Sądu Rejonowego w Siedlcach skargi o wznowienie trzech  prawomocnie zakończonych postępowań cywilnych zakończonych orzeczeniami wobec mężczyzny cierpiącego na dziecięce porażenie mózgowe.

Orzeczeniami wydanymi w tych sprawach doszło do zasądzenia od niepełnosprawnego mężczyzny łącznie 38 tyś zł z tytułu zaciągniętych na jego dane osobowe kredytów. Jak ustalono, mężczyzna z uwagi na swój stan zdrowia nie był w stanie samodzielnie zawrzeć umów kredytowych. – O Boże w końcu będziemy mieli spokój – mówi Zdzisław Kazimierczuk (71l) tata Mateusza. – To wszystko dzięki Super Expressowi i Prokuraturze Krajowej. Bardzo dziękuję za zainteresowanie się problemami syna. Bo gdyby nie SE i Prokuratura Krajowa komornik zdarłby z nas wszystko – podkreśla.

Najnowsze