Polscy naukowcy z kilku ośrodków sprawdzą, czy rzeczywiście szczepionka przeciwko gruźlicy (BCG) ma wpływ na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu Agencji Badań Medycznych, w ramach szybkiej ścieżki, wpierającej opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia koronawirusa. Naukowcy sprawdzą również, jak ta szczepionka wpływa na przebieg wywoływanej przez niego choroby - COVID-19.
W skład zespołu naukowców wchodzą badacze z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Szpitala św. Ludwika i Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Szpitala Bielańskiego i Szpitala Praskiego w Warszawie. Zespołem kieruje dr n. med. Hanna Czajka.
Jak będzie prowadzone badanie?
Badanie przeprowadzone zostanie w grupie tysiąca pracowników ochrony zdrowia w Polsce. Zebrany od uczestników materiał biologiczny oraz obserwacja stanu ich zdrowia, pozwoli ocenić, czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciw gruźlicy szczepionką BCG-10 mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARSCoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19.
Jaki jest cel badania?
Uzyskany podczas badania dane pomogą ustalić, czy szczepionka przeciw gruźlicy produkowana i stosowana od lat w Polsce, wzbudza odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARSCoV-2 w sytuacji pandemii. Szczepionka podana w ramach projektu nigdy dotąd nie była badana pod tym kątem.
Przeczytaj też:
- Szczepionka na koronawirusa będzie bezpłatna i obowiązkowa
- Szczepionka na koronawirusa - czy jest bezpieczna?
- Polacy też pracują nad szczepionką
Porady eksperta